Wtorek, 2 lipca 2024

imieniny: Jagody, Urbana, Martyniana

RSS

Co wypłukuje magnez i potas z organizmu?

28.02.2023 17:30 | 0 komentarzy | MK

Składniki mineralne, takie jak magnez i potas, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Są one potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, mięśni oraz by zapewnić prawidłowy poziom ciśnienia tętniczego. Nie wszyscy jednak wiedzą, że poziom magnezu i potasu w organizmie zależy w dużej mierze od naszego stylu życia i tego, co jemy i pijemy na co dzień. Co wypłukuje magnez i potas z organizmu?

Co wypłukuje magnez i potas z organizmu?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co wypłukuje potas i magnez z organizmu?

Potas i magnez są do organizmu dostarczane wraz z pożywieniem i wchłaniane są w jelicie cienkim. Zastanawiasz się, co wypłukuje potas i magnez z organizmu? Głównych „winowajców” niskiego poziomu magnezu i potasu można upatrywać w następujących produktach:

  • kawa – kawa, a dokładniej rzecz ujmując, kofeina wypłukuje z organizmu elektrolity, dlatego pijąc duże ilości kawy i innych napojów bogatych w kofeinę, trzeba liczyć się z niedoborami magnezu i potasu;
  • alkohol – napoje alkoholowe nie tylko zaburzają wchłanianie elektrolitów, ale także przyczyniają się do ich nadmiernej utraty. Częste spożywanie alkoholu w dużych ilościach prowadzi do nadmiernego oddawania moczu, co sprzyja wypłukiwaniu składników mineralnych z organizmu – przede wszystkim potasu.

Zaburzenia wchłaniania magnezu i potasu oraz wypłukiwanie elektrolitów może być powodowane także przyjmowaniem następujących produktów: leków moczopędnych, przeczyszczających i nasercowych, antybiotyków, doustnych środków antykoncepcyjnych oraz leków hormonalnych.

Objawy niedoboru magnezu i potasu

Objawy niedoboru magnezu i potasu mogą być różne, a co więcej, mogą mieć różne nasilenie. Dlatego obserwując u siebie symptomy znajdujące się poniżej, warto udać się na konsultację do lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje diagnostyką.

Niedobór magnezu – objawy

Niski poziom magnezu w organizmie zazwyczaj objawia się w dość charakterystyczny sposób, jednak nie należy z góry zakładać, że to właśnie niedobory elektrolitów stoją za konkretnymi symptomami.

Niedobór magnezu – objawy, które występują najczęściej:

  • skurcze mięśni – niedobór magnezu zazwyczaj objawia się skurczami i drżeniem mięśni, w kończynach lub w okolicach oczu (tzw. latająca powieka);
  • kołatanie serca;
  • zmęczenie – niedoborom magnezu towarzyszy często zmęczenie i wyczerpanie, a także apatia.

Niedobory potasu i magnezu – objawy

Niedobory potasu i magnezu czasem mogą dawać podobne objawy. Mowa tu przede wszystkim o zaburzeniach neurologicznych, skurczach mięśni oraz apatii. Niedobory potasu objawiają się jednak także zaparciami, zaburzeniami w oddawaniu moczu czy nadpobudliwością nerwową.

Jak uzupełnić niedobór potasu i magnezu?

Odpowiedni poziom magnezu i potasu w organizmie zapewnia prawidłowa, zróżnicowana i zbilansowana dieta oraz właściwy styl życia. To właśnie dlatego niedobory elektrolitów najlepiej uzupełniać właśnie w ten sposób. Dobrym wsparciem mogą okazać się również  suplementy diety z magnezem, jak na przykład Magnfar B6 Skurcz który zawiera m.in. magnez oraz witaminę B6. Produkt można zamówić na stronie https://magnefar.pl/.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje na temat stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie przyjmowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał zewnętrzny