Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

Filc – niepozorny materiał o szerokim zastosowaniu

16.02.2023 15:00 | 0 komentarzy | MK

Jednym z najstarszych i najczęściej wykorzystywanych tkanin jest bez wątpienia filc. Jednocześnie wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niemal na każdym kroku otaczają nas wyroby z filcu, ponieważ filc często kryje się pod innym materiałem. Najwyższa pora oddać należne słowa uznania filcowym tkaninom i poznać ich liczne właściwości.

Filc – niepozorny materiał o szerokim zastosowaniu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co to jest filc?

Pierwsze skojarzenie z filcem na ogół przywołuje obraz szarej i niepozornej tkaniny. Ale kolory filcu są niemal nieograniczone i można spotkać np. intensywnie czerwone i turkusowe czy też soczyście żółte odmiany filcu. A czym w ogóle jest filc? To materiał, który powstaje w wyniku spilśniania tkanin. Najczęściej do produkcji filcu używa się wełny. Na filcowy materiał nadaje się praktycznie każda sierść zwierząt – na ogół jest to jednak runo owiec, lam i kóz. Coraz powszechniejsze staje się również wytwarzanie filcu z włókien syntetycznych. Za ciekawą i popularną opcję uchodzi również połączenie włókien naturalnych i sztucznych.

Zastosowanie filcu

Sekret tego, że filc od tylu lat wciąż jest jednym z częściej kupowanych materiałów, tkwi w jego uniwersalności. Filc bowiem można wykorzystać na wiele sposobów. Przede wszystkim z filcu szyje się nakrycia głowy – kapelusze, berety i czapki oraz rękawiczki. Filc służy także do produkcji wkładek do butów. Walory filcu sprawiają, że jest on nieoceniony przy drobnych pracach w domu, ponieważ tworzy się z niego uszczelki, podkładki i wykładziny izolacyjne. Bardzo ważną rolą filcu jest wygłuszanie pomieszczeń.

Szerokie zastosowanie filc ma również w tapicerstwie. Jego głównym zadaniem jest ochrona tkaniny obiciowej i gąbki tapicerskiej. Bez filcowej warstwy sprężyny mebli szybko uszkodziłby tkaninę. Jednocześnie filc świetnie wygłusza uginanie się sprężyn wewnątrz mebli. W wielu sytuacjach filc może stanowić dobrą alternatywę dla pianki tapicerskiej. We wnętrzu sprawdzą się również przeróżne dekoracje z filcu. Stają się szczególnie popularne zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Filc o odpowiednich parametrach technicznych może znaleźć zastosowanie także w samochodzie. Tłumi bowiem drgania i hałas, może więc być wykorzystany jako mata wygłuszająca na maskę samochodu. Materiał filcowy jest też nieoceniony w busach, w których zachodzi potrzeba odgrodzenia ściany grodziowej. Dzięki temu można oddzielić kabinę kierowcy od przestrzeni z ładunkiem, a tym samym znacząco podnieść komfort jazdy.

Jak rozpoznać dobry filc i gdzie kupić?

Materiał filcowy niejedno ma imię – do dyspozycji mamy chociażby gruby i sztywny filc techniczny lub bardziej elastyczny filc. Aby tkanina filcowa spełniała swoją podstawową rolę wygłuszającą i chroniącą materiały meblowe, musi pochodzić ze sprawdzonego źródła. Wyłącznie najwyższej jakości filc rzeczywiście wywiąże się ze swojego zadania. Materiał filcowy o doskonałych parametrach technicznych oferuje jedna z największych hurtowni tapicerskiej i sklep internetowy w jednym – Punkt Tapicerski.

Filc od Punktu Tapicerskiego wyróżnia się impregnowanym włóknem, które dodatkowo wzmacnia i usztywnia materiał. To z kolei sprawia, że sztywny filc tapicerski – przypominający dywan bądź wykładzinę – rewelacyjnie zabezpiecza sprężyny wewnątrz tapicerowanych mebli. Hurtownia z tkaninami oferuje również drugi rodzaj filcu, który jest bardziej elastyczny i mniej sztywny. Może on stanowić wypełnienie nierówności i uwypukleń, a także posłużyć jako materiał do dekoracji z filcu.

Materiał zewnętrzny