Czwartek, 2 maja 2024

imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

RSS

Poseł Bolesław Piecha z PiS obwinia Donalda Tuska za kłopoty RAFAKO

23.01.2023 12:03 | 40 komentarzy | żet

- Dwanaście lat temu pan były premier Donald Tusk nawarzył piwa i dzisiaj każe je wypić tym, którzy aktualnie rządzą. Przypomnę, że 12-letnie piwo jest zwietrzałe i pewnie niestrawne - mówi Bolesław Piecha o wizycie Donalda Tuska w RAFAKO. Firma z Raciborza jest skonfliktowana z państwowym TAURONEM, co doprowadziło ją na skraj upadłości.

Poseł Bolesław Piecha z PiS obwinia Donalda Tuska za kłopoty RAFAKO
Poseł Bolesław Piecha z Rybnika, były premier Donald Tusk podczas wizyty w RAFAKO w Raciborzu. Fot. Dominik Gajda, arch. Nowiny.pl.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Donald Tusk jak zwykle wszystko zepsuł"

Sprawa z RAFAKO "została zawalona" w czasie, gdy premierem był Donald Tusk - uważa Bolesław Piecha i wyjaśnia, że to właśnie wtedy doszło do przejęcia RAFAKO przez PBG i "fundusz inwestycyjny zarejestrowany na Cyprze", a sama transakcja "miała ratować polskie autostrady". Poseł PiS uważa, że to właśnie Donald Tusk nawarzył piwa, które teraz każde wypić rządowi Mateusza Morawieckiego. B. Piecha twierdzi, że operacją "ręcznie sterował Donald Tusk" i "jak zwykle wszystko zepsuł".

- Wydaje się, że RAFAKO ma szczęście, że nie doczekało się kolejnej kadencji Donalda Tuska, bo wtedy nie zajmowalibyśmy się tym problemem

- mówi Bolesław Piecha.

Bolesław Piecha podkreśla, spór RAFAKO i TAURONU jest sporem dwóch spółek akcyjnych. - Tutaj żadne pohukiwanie pana Donalda Tuska nie ma znaczenia, ponieważ te kwestie reguluje prawo - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości z Rybnika.

Jednocześnie Bolesław Piecha twierdzi: "My sobie z tą sprawą poradzimy i doprowadzimy do rozsądnego rozwiązania, bo tam są ludzie".

20 stycznia Donald Tusk był na zaproszenie związkowców w RAFAKO. Apelował do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe podjęcie decyzji, która pozwoli uratować firmę specjalizującą się w budowie bloków energetycznych. Tego samego dnia poseł Bolesław Piecha, senator Wojciech Piecha oraz sekretarz 73. okręgu wyborczego PiS Karola Szymura zwołali konferencję prasową, w czasie której odnieśli się do sytuacji RAFAKO i działań Donalda Tuska. Na zdjęciu senator Wojciech Piecha, poseł Bolesław Piecha, rybnicki radny i sekretarz 73. okręgu wyborczego PiS Karol Szymura. Fot. Dominik Gajda.

20 stycznia Donald Tusk był na zaproszenie związkowców w RAFAKO. Apelował do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe podjęcie decyzji, która pozwoli uratować firmę specjalizującą się w budowie bloków energetycznych. Tego samego dnia poseł Bolesław Piecha, senator Wojciech Piecha oraz sekretarz 73. okręgu wyborczego PiS Karola Szymura zwołali konferencję prasową, w czasie której odnieśli się do sytuacji RAFAKO i działań Donalda Tuska. Na zdjęciu senator Wojciech Piecha, poseł Bolesław Piecha, rybnicki radny i sekretarz 73. okręgu wyborczego PiS Karol Szymura. Fot. Dominik Gajda.

"Biznes lubi spokój"

Senator Wojciech Piecha uważa, że RAFAKO jest związane z branżą węglową, która nie jest perspektywiczna, a sama spółka jest źle zarządzana, czego przejawem są kłopoty z realizacją inwestycji w Jaworznie, Radlinie, Wilnie, a także w Indonezji.

- Większościowym akcjonariuszem tej spółki jest spółka cypryjska, PFR ma tylko 7%. Jeszcze tam jest spółka PBG, która zarządza w imieniu tych spółek RAFAKO. Nie robi tego dobrze, mają kilka rozgrzebanych budów (...) Ta spółka potrzebuje dobrego zarządzania i nowych, jakościowych ludzi, którzy poprowadzą tę spółkę do przodu

- mówi senator Wojciech Piecha.

W tym miejscu dodajmy, że PBG S.A. nie zarządza już RAFAKO. Formalnie kontrolny pakiet 33% akcji RAFAKO należy do PBG (bezpośrednio i pośrednio poprzez cypryjską spółkę Multaros Trading Company), ale samo PBG upada. Tym co zostało z dawnego giganta branży budowlanej zarządza ustawiony przez sąd zarządca, którego głównym zadaniem jest dopilnowanie, by to co zostało z majątku PBG nie wyparowało, ale zostało sprzedane, a pieniądze z tej sprzedaży trafił do wierzycieli PBG. Ten wątek rozwijamy w dalszej części artykułu.

Senator Wojciech Piecha twierdzi, że upolitycznienie konfliktu RAFAKO z TAURONEM nie służy niczemu dobremu, bo "biznes lubi spokój".

RAFAKO, PBG, cypryjska spółka. O co chodzi?

Poseł Bolesław Piecha i senator Wojciech Piecha nawiązali do sprzedaży pakietu kontrolnego akcji RAFAKO na rzecz PBG S.A. przez ELEKTRIM w 2011 roku. Głównym akcjonariuszem PBG S.A. był Jerzy Wiśniewski, natomiast ELEKTRIM wchodził w skład imperium Zygmunta Solorza-Żaka.

W tamtym czasie PBG było jedną z czołowych firm budowlanych w Polsce. Transakcja sprzedaży pakietu kontrolnego akcji RAFAKO S.A. opiewała na kwotę 460 mln zł. Już pod koniec 2011 roku PBG popadło w kłopoty związane z realizacją kontraktów autostradowych i Stadionu Narodowego w Warszawie. Banki wycofały się z finansowania transakcji, dlatego PBG musiało kupić RAFAKO z środków własnych.

Już po przejęciu RAFAKO, PBG sprzedało na rzecz RAFAKO Energomontaż-Południe. Transakcja opiewała na kwotę 160 mln zł. Pieniądze, które wydało RAFAKO na zakup Energomontażu-Południe, posłużyły PBG do spłaty ostatniej raty płatności dla ELEKTRIMU za nabycie RAFAKO. Można więc powiedzieć, że RAFAKO częściowo samo zapłaciło za swoje przejęcie.

Mało tego, w połowie 2012 roku PBG S.A. złożyło do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. Złożenie tego wniosku sprawiło, że zakup Energomontażu-Południe przez RAFAKO został unieważniony. Energomontaż wrócił więc do PBG, ale pieniądze wróciły już na konto RAFAKO. Tym samym RAFAKO dołączyło do grona wierzycieli PBG.

PBG zaczęło chylić się ku upadkowi. Jedynym wartościowym aktywem w portfelu PBG S.A. pozostało RAFAKO S.A. To właśnie w RAFAKO, PBG S.A. upatrywało możliwości porozumienia się z wierzycielami. Początkowo perspektywy były obiecujące. Co prawda RAFAKO nie udało się pozyskać kontraktu na budowę bloków energetycznych w Opolu, ale spółka z Raciborza wygrała przetarg na budowę bloku w Jaworznie. Z czasem udało się pozyskać kolejne zlecenia na budowę bloków parowych Indonezji, bloku kogeneracyjnego w Wilnie, elektrociepłowni w Radlinie.

Jednak koniunktura w branży była na tyle duża, że doszło do nadzwyczajnego wzrostu cen materiałów i usług budowalnych. Kontrakty, które miały przynieść RAFAKO zyski, okazały się nieopłacalne. Firma z Raciborza sama zaczęła wpadać w kłopoty. W tej sytuacji szanse PBG S.A. na realizację postanowień układu z wierzycielami zaczęły maleć.

Obecnie PBG S.A. nie jest zarządzane przez właścicieli firmy (założyciel PBG Jerzy Wiśniewski zmarł w 2019 roku, przez jakiś czas firmą zarządzała jeszcze jego żona Małgorzata), lecz przez Kancelarię Zimmerman i Wspólnicy. To zarządca ustanowiony przez sąd dla ochrony interesu wierzycieli PBG S.A. Pilnuje on, aby pieniądze ze sprzedaży majątku trafiły do wierzycieli PBG S.A. Jednym ze składników tego majątku jest pakiet 33% akcji RAFAKO (kontrolowanych bezpośrednio i pośrednio przez PBG S.A.). Ten jest wystawiony na sprzedaż, swego czasu zainteresowanie nabyciem akcji RAFAKO od PBG S.A. była zainteresowana również spółka należąca do grupy Michała Sołowowa, jednak konflikt z TAURONEM skutecznie przegnał wszystkich potencjalnych nabywców. Przetrwanie RAFAKO bez inwestora wydaje się mało prawdopodobne.

(żet)

* W tym miejscu trzeba jeszcze wyjaśnić wątek cypryjskiej spółki. Mowa o spółce Multaros Trading Company. Był to swego rodzaju wehikuł inwestycyjny, który miał obniżyć koszty podatkowe zakupu RAFAKO przez firmy z grupy należącej do Jerzego Wiśniewskiego. Właścicielem Multaros Trading Company było i jest PBG S.A.


Zobacz również:

Ludzie:

Bolesław Piecha

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Donald Tusk

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

Karol Szymura

Karol Szymura

Radny Miasta Rybnika (klub PiS).

Wojciech Piecha

Wojciech Piecha

Były senator