Czwartek, 2 maja 2024

imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

RSS

Józef Musioł kończy 90 lat. Dziś są jego urodziny

09.01.2023 11:44 | 0 komentarzy | juk

Dostojnemu jubilatowi życzenia długich lat życia w jak najlepszym zdrowiu, wiele radości, uśmiechu, spokoju i życzliwości składają m.in. włodarze gmin Mszana i Godów.

Józef Musioł kończy 90 lat. Dziś są jego urodziny
Józef Musioł urodził się 9 stycznia 1933 r. w Połomi i właśnie dziś skończył 90 lat. (fot. Justyna Koniszewska)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Piękny jubileusz 90-lecia urodzin świętuje dziś (9.01) Józef Musioł - doktor nauk prawnych, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, pisarz, działacz społeczny, propagator śląskiej historii i kultury.

Życzenia dla solenizata płyną m.in. z gminy Godów. - Składamy Józefowi Musiołowi najserdeczniejsze życzenia nieustającej życzliwości, pomyślności, a także długich lat życia w jak najlepszym zdrowiu - przekazują wspólnie wójt gminy Godów Mariusz Adamczyk oraz przewodniczący Rady Gminy w Godowie Antoni Tomas. Dodają, że zarazem składają podziękowania za całokształt pracy na rzecz społeczności gminy Godów. - W szczególności pragniemy złożyć ogromne wyrazy wdzięczności i dowody uznania za fachowy wkład w propagowanie wiedzy historycznej o gminie Godów i osiągnięciach jej mieszkańców. Dziękujemy za wszelkie trudy i owoce minionych lat oraz życzymy pogody ducha na kolejne lata - przekazują. Dostojnemu jubilatowi życzenia długich lat życia w jak najlepszym zdrowiu, wiele radości, uśmiechu, spokoju i życzliwości składa także gmina Mszana na czele z wójtem Mirosławem Szymankiem.

Jest pierwszym Honorowym Obywatelem Gminy Mszana. Tytuł ten Rada Gminy nadała mu 27 czerwca 2013 r. Ponadto Uchwałą Rady Gminy Godów z 3 czerwca 2013 r. Józef Musioł został Honorowym Obywatelem Gminy Godów. Jak podkreślają godowscy urzędnicy, jubilata fascynuje historia, również dotycząca ludzi gminy Godów, czemu wielokrotnie dawał wyraz, opisując dzieje mieszkańców. W książce „Od Wallenroda do Kordiana. Dramatyczne Ślązaków wybory” duży rozdział pt. "Pożegnanie" poświęcił por. pil. Franciszkowi Surmie z Gołkowic. Wstępował o upamiętnienie tego Bohatera. Wspólne starania zaowocowały tym, że najpierw Gimnazjum, a obecnie Szkoła Podstawowa w Gołkowicach ma go za swego patrona.


Józef Musioł urodził się 9 stycznia 1933 r. w Połomi. Pochodzi z rodziny o powstańczych tradycjach. Jego ojciec był uczestnikiem trzech powstań śląskich, podobnie jak pięciu braci jego matki. Jako kilkuletni chłopak Józef Musioł został łącznikiem Armii Krajowej. Z Połomi przeprowadził się wraz z rodziną do sąsiedniej Moszczenicy. W 1948 r. ukończył tam Szkolę Podstawową, a 1951 I Liceum Ogólnokształcące w Wodzisławiu Śl., po czym do 1953 r. pracował jako nauczyciel w szkole w Kokoszycach, a następnie w Bełsznicy. W 1953 r. rozpoczął studia na wydziale prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, które ukończył w 1957 r. Był działaczem Stronnictwa Demokratycznego. Po studiach przeszedł wszystkie szczeble od aplikanta (Wodzisław, Rybnik), asesora, sędziego Sądu Powiatowego (Rybnik), Sądu Wojewódzkiego w Katowicach do Sądu Najwyższego. Jako sędzia przeszedł w stan spoczynku w 2003 r. Józef Musioł jest również od wielu lat prezesem Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, członkiem i przewodniczącym Rady Programowej Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny. Od lat 70. XX w. jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, od lat 80. XX w. członkiem Związku Literatów Polskich. Założył teatr faktu „Sąd Młodych” przy Teatrze Ziemi Rybnickiej, funkcjonujący w latach 1965-1975. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród: drugiej nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Literackim o „Złotą Lampkę Górniczą”, nagrody „Poglądów”, nagrody im. Stanisława Ligonia. Za zasługi dla kraju otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.