Niedziela, 5 maja 2024

imieniny: Ireny, Waldemara, Piusa

RSS

„Pociąga mnie ten folklor”. Feria dźwięków i barw w RCK

03.09.2022 11:44 | 0 komentarzy | ma.w

Śląskie bez granic - Międzynarodowe Dni Folklorystyczne 2022 miały swój przystanek w Raciborskim Centrum Kultury. Przy ul. Chopina na scenie zaprezentowały się 2 września zespoły taneczne z Ekwadoru, Chile i Turcji. - Nasz folklor jest piękny, ale im bardziej na południe, tym ta kultura jest żywsza z innym instrumentarium - podkreślała dyrektor RCK Joanna Maksym-Benczew.

„Pociąga mnie ten folklor”. Feria dźwięków i barw w RCK
Tancerka z Chile, która zaprezentowała się w jednym z pierwszych festiwalowych występów w RCK w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Szefowa placówki podkreślała, że goście są zachwyceni Raciborzem, którego centrum zwiedzili przed występami. - Już na próbach widać było jak barwne to przedsięwzięcie. Ten dźwięk i śpiew, to coś niesamowitego - dzieliła się wrażeniami.

- Nasza kultura ludowa jest piękna, ale coś, co jest bardziej na południe, to jest wyraźnie żywsze, stosuje się inne instrumentarium, czuje się większą energię. Pociąga mnie ten folklor - przyznała Maksym-Benczew.

Pobyt tancerzy i muzyków z Ameryki Południowej i Europy sfinansowali marszałek województwa i prezydent miasta. Zespoły mieszkają w Koszęcinie, skąd wyjeżdżają na koncerty na Śląsku.

Festiwal na kilku scenach

Pomysłodawcą tego projektu jest Jarosław Sczęsny radny Sejmiku Województwa Śląskiego i tancerz zespołu Raciborzanie prowadzonego przez Aldonę Krupę-Gawron.

- Byłem niedawno na takim objazdowym festiwalu, spodobało mi się i chciałem, żeby w naszym subregionie też to zastosować. Żeby impreza nie odbywała się w jednym miejscu, ale na różnych scenach. W czerwcu zrobiliśmy to m.in. w Wodzisławiu Śląskim i Olzie, wtedy tańczyły zespoły europejskie, a dziś przyjechały do Raciborza zespoły z Ameryki Południowej - mówił Nowinom Szczęsny.

Z otwarcia festiwali prowadziliśmy transmisję na żywo, można ją obejrzeć na Facebooku nowiny.pl

Gospodarzem festiwalu jest Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, który od pięciu lat prowadzi warsztaty z tancerzami z zagranicy, w tym z Azji i Ameryki Południowej.

- Poszedłem ze swoim pomysłem do marszałka Chełstowskiego i on uznał, że to dobry pomysł, radni sejmiku też go poparli - podkreślił nasz rozmówca.

Ekspresyjne występy

Ekwadorczycy są w Polsce po raz trzeci, ale goście z Chile odwiedzili ją pierwszy raz. Turcy przyjechali na Śląsk specjalnie na wojewódzki festiwal.

- Każdy region ma swój folklor, swoje tradycje i trudno o porównanie z naszymi tańcami. Wszyscy ci pasjonaci folkloru tu występujący działają w stowarzyszeniach, akredytowanych przez światową organizację CIOF - kontynuował Jarosław Szczęsny.

Jego osobiście zachwycili reprezentanci Chile w strojach pasterskich, a także tancerze prezentujący na scenie kulturę regionu polinezyjskiego, z Wysp Wielkanocnych. - Widziałem wcześniej te tańce na Hawajach. To ekspresyjny występ - zaznaczył radny i tancerz.

Chciał, by Racibórz znalazł się na trasie festiwalu, bo jego zdaniem tu jest kolebka subregionalnego folkloru. Swoich egzotycznych kolegów przyszli podziwiać m.in. tancerze z zespołu Raciborzanie. - Takie wizyty pozwalają integrować środowiska tancerzy i muzyków z całego świata - podsumował Szczęsny.

Dżungla i Cejrowski

Prezydenta Raciborza pytaliśmy o skojarzenia z Ameryką Południową i ten wskazała na wybujałość tamtejszej natury, mówił o dżungli Amazońskiej i programach podróżniczych Wojciecha Cejrowskiego. - Na takim koncercie czeka nas feria dźwięków i barw. Jest też szczypta nieco innej kultury europejskiej, bo tureckiej, choć już nie tej z czasów sułtana, ale i tak rzadko u nas goszczącej. Polacy mają swój udział w transferowaniu w ten rejon Europy tureckich wzorców i tradycji - zauważył Dariusz Polowy.

Cieszył się, że sala widowiskowa RCK wypełniła się miłośnikami folkloru. - Jak widać w Raciborzu i okolicach ich nie brakuje. Warto tu podkreślić, że pan Jarosław Szczęsny to tancerz pani Aldony i radny sejmiku. Wykorzystał swoje możliwości i dla nas to bardzo ważne, że śląski festiwal znalazł swoje miejsce w Raciborzu - podkreślił włodarz miasta.


Koncert prowadził znany śląski konferansjer Piotr Hankus z ZPiT Śląsk. Na początek zaprezentowały się: zespół z Chile w folklorze miejskim, Turcy w tańcu z szablami oraz tancerki z Ekwadoru w tańcu z butelkami na głowach.

Z Ekwadoru przybył zespół Producción Folklórica Internacional Markani Ecuador.
Działalność zespołu, założonego 1 listopada 2018 roku, związana jest z miejscowością Ibarra w prowincji Ekwadoru Imbabura.
Do utworzenia zespołu przyczynili się Santiago Hernández - obecny dyrektor oraz Pedro Meneses. Grupa zasłynęła wydaniem albumu CD La Misma Luna ("Ten sam księżyc") zawierającego najbardziej popularne utwory zespołu.
Międzynarodowe koncerty grupy obejmują między innymi festiwale folklorystyczne, w tym: Międzynarodowe spotkanie z folklorem we Włoszech (Incontro Internationale del Folklore), Flavio Fiorletta we Włoszech, a także liczne występy w Kolumbii i Peru.

Zespół Compañía Artística de Folclor Internacional, reprezentujący Chile, utworzony został w 2006 roku przez młodych studentów i profesjonalistów z gminy Maipú. Powstał w celu utrwalania, rozpowszechniania i promowania dziedzictwa kulturowego Chile.
Wieloletnia działalność twórcza i artystyczna zespołu bazuje na tradycjach tanecznych różnych regionów kraju. Została doceniona i wyróżniona podczas krajowych i międzynarodowych festiwali folklorystycznych.
Grupa została uhonorowana również prestiżowym tytułem Ambasadorów Kultury Chile.

TURCJA - Atakoy Halk Oyunlari Genclik Ve Spor Kulübü Dernegi.
Grupa folklorystyczna Atakoy rozpoczęła działalność artystyczną w 2007 roku. Prezentuje sztukę tańca wywodzącego się z tradycji przodków, przekazując rodzimą kulturę z pokolenia na pokolenie.
Zespół aktywnie uczestniczy w międzynarodowych spotkaniach folkloru, występując na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Promuje kulturę swojego kraju, wykonując, popularyzując i ucząc tureckich tańców ludowych.
Celem pośrednim działalności zespołu jest również przyczynianie się do rozwoju duchowego i fizycznego młodych ludzi.