Poniedziałek, 3 czerwca 2024

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Grób jastrzębskiego powstańca odznaczony

07.07.2021 09:12 | 6 komentarzy | kb

Instytut Pamięci Narodowej odznaczył grób jastrzębskiego powstańca, znajdującego się na cmentarzu przy Dębowej. W ten sposób upamiętniono Józefa Hetmańskiego.

Grób jastrzębskiego powstańca odznaczony
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ten sposób IPN zainaugurowało akcję odznaczania grobu powstańców. W ten sposób łatwiej będzie można rozpoznać ich groby i kultywować ich pamięć.

- Chcemy by ich groby nie zniknęły, lecz stały się swego rodzaju świadectwem, dokumentującym udział naszych najbliższych w powstaniach. Taka plakietka będzie również dla osób postronnych cenną informacją, że to jedna z tych kilkudziesięciu tysięcy osób, które między 1919 a 1921 rokiem chwyciły za broń, by przesądzić o przynależności tej części Górnego Śląska do Polski - mówił dr Andrzej Drogoń, dyrektor katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej podczas uroczystości.

Podczas uroczystości na grobie Józefa Hetmańskiego złożono kwiaty i przyklejono dwie ceramiczne odznaki: "Tobie, Polsko" (w ramach akcji "Powstańcy to wiara, nadzieja i cud", organizowanej przez Oddziałowe Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa w Katowicach) oraz "Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski". Pierwsza z nich ma formę proporczyka, nawiązującego do sztandaru powstańczego, wykonanego na początku 1920 roku w Bytomiu. Podobne znajdą się na grobach pozostałych powstańców.

- Niezwykle się cieszę, że ta akcja rozpoczyna się właśnie w Jastrzębiu-Zdroju. Z tej ziemi związanych było wiele wspaniałych postaci, które wsławiły się czy to właśnie podczas powstań śląskich, czy w czasie wojny, czy w 1980 roku, kiedy to w naszym mieście podpisywano Porozumienie Jastrzębskie - podkreślała prezydent Anna Hetman.

Podporucznik Hetmański urodził się w 1897 roku w Brzezince. Był uczestnikiem I wojny światowej, a podczas I powstania śląskiego pełnił rolę dowódcy kompanii, walczącej pod Słupną, Brzęczkowicami, Dziećkowicami i Brzezinką. Podczas II wojny światowej został powołany do 5. batalionu jako dowódca 2. kompanii, a następnie ewakuowany do Rumunii i internowany. Był jeńcem obozów Kaisersteinbruch, Iserlohn oraz Krefeld-Fichtenhain. Zmarł w  1981 w Jastrzebiu-Zdroju.

Obecnie IPN pracuje nad oznaczeniem kolejnych 127 grobów, między innymi w Chorzowie, Bytomiu, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Pszczynie czy Warszawie.