Piątek, 23 lutego 2024

imieniny: Damiana, Romany, Florentyna

RSS

KS Kornowac świętuje 100-lecie. Działacze sportowi nadzieję widzą w dzieciach [ZDJĘCIA, WIDEO]

27.08.2022 13:12 | 0 komentarzy | mad
Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 12:21

- 100 lat to kawał czasu - podkreśla Mateusz Żuchowicz, prezes KS Kornowac. Na sobotę 27 sierpnia zaplanowano jubileusz klubu. W programie rozgrywki sportowe oraz zabawa „pod chmurką”.

KS Kornowac świętuje 100-lecie. Działacze sportowi nadzieję widzą w dzieciach [ZDJĘCIA, WIDEO]
Pamiątkowy puchar z okazji jubileuszu na ręce prezesa klubu Mateusza Żuchowicza przekazał prezes Podokręgu Racibórz Stefan Ekiert
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radny był piłkarzem

Eugeniusz Kura, który na jubileuszu reprezentował Starostwo Powiatowe w Raciborzu jako radny powiatowy, w przeszłości był zawodnikiem KS Kornowac. - Byłem w czasach, gdy klub po krótkiej przerwie znowu zaistniał na mapie piłkarskiej, w latach 80. - wspomina w rozmowie z Nowinami. Grał wówczas na prawej obronie, a gdy zakończył swoją piłkarską karierę, nadal przez lata był związany z klubem, będąc w komisji rewizyjnej. - Kawałek mojego serca tutaj w tym klubie zostało. Wspominam te dobre chwile - mówi.

Radny sądzi, że w przyszłości klub będzie osiągał kolejne sukcesy, a nadzieję widzi w dzieciach i młodzieży. - Po ostatnich zawirowaniach drużyna seniorska nie przystąpiła do rozgrywek grupy B, ale nadzieja pozostaje w najmłodszych - stwierdza.

Na sportowo

Prezes KS Kornowac Mateusz Żuchowicz mówił Nowinom, że zarządowi zależało na tym, aby uczcić 100-lecie klubu. - 100 lat to kawał czasu - podkreśla. Postawiono na rozgrywki sportowe dzieci, oldbojów, mecz juniorów 3 ligi wojewódzkiej oraz zabawę „pod chmurką”.

Zarząd KS Kornowac: Michał Skowronek, Remigiusz Puterczak, Przemysław Pytlik, Katarzyna Małczok, Mateusz Żuchowicz, Sebastian Szpilski, Ewelina Żuchowicz i Mirosław Wasiuta

Zarząd KS Kornowac: Michał Skowronek, Remigiusz Puterczak, Przemysław Pytlik, Katarzyna Małczok, Mateusz Żuchowicz, Sebastian Szpilski, Ewelina Żuchowicz i Mirosław Wasiuta

Podobnie jak radny Kura, Mateusz Żuchowicz widzi nadzieję klubu w młodzieży, która jak zauważa prezes „jest i ma ambicje”.

- Kiedyś było inaczej, teraz postawiliśmy na dzieci. Myślimy, że za dwa, trzy lata będzie kim grać - stwierdza.

Wsparcie można czerpać też z otoczenia, bo kluby sportowe to organizacje spajające mieszkańców.

Jubileusze budzą wzruszenie

Prezes Podokręgu Racibórz przywiózł do Kornowaca m.in. pamiątkowy puchar, mówiąc, że nie każdy klub potrafi dotrwać do 100-lecia. - Tutaj jest inaczej - uśmiechał się.

Stefan Ekiert powiedział nam, że takie jubileusze budzą wzruszenie w działaczach sportowych. - Tutaj naprawdę piłka jest zrodzona i utrzymuje się w dobrej kondycji – to widać po tej młodzieży - ocenia, życząc klubowi, aby awansował wyżej.

Pytany, czy jest spokojny o zmianę pokoleniową w klubach sportowych, odpowiedział, że rodzi się to w trudach, ale następują.

- Starsi ludzie, tak jak ja, powoli odchodzimy, ale mamy następców – młodzież, która garnie się do sportu; zasługuje na wyróżnienie - dodaje.

KS Kornowac w sercu

Leszek Gatnar, który grał w kornowackim klubie przez około 20 lat, mówił Nowinom, że dobrze wspomina ten czas. - To wspaniała przygoda - podkreśla, dodając, że w sercu na zawsze pozostanie KS Kornowac. - To kawał historii, kawał wspaniałych chwil, ludzi - mówi. Najczęściej grał na ataku, będąc też kapitanem przez kilka sezonów. Obecnie z klubem związana jest jego córka, która gra w orlikach.

Pan Leszek cieszył się z meczu oldbojów, bo będzie miał okazję spotkać znajomych, których nie widział już jakiś czas. - Myślę, że poziom będzie dobry - uśmiecha się.

Z kart historii*

Pierwszym prezesem klubu był Paweł Depta, a boisko mieściło się w Pogrzebieniu. Treningi piłkarskie Błyskawicy Pogrzebień odbywały się wówczas przy ówczesnej ulicy Nowej, a następnie Pamiątki, gdzie od ponad pół wieku stoi szkoła podstawowa. Decyzja o powstaniu budynku oświatowego doprowadziła w latach 60. do przenosin w obecne miejsce. Kornowacki sport prowadzili działacze na czele z prezesami Erwinem Gruszką, Franciszkiem Aksmanem, Ludwikiem Kurą, Rajmundem Solichem, Henrykiem Kraskiem, Henrykiem Szamarą i Bronisławem Kapuścikiem.

LZS Kornowac przestaje istnieć w latach 1978-1980. Młodzi gracze kontynuują grę m.in. w Lubomi i Rzuchowie. Po dwóch latach niebytu, w 1980 roku, klub odradza się z inicjatywy Jerzego Pytlika, Franciszka Aksmana oraz Krystiana Kałuska, i zaczyna od C klasy.

Pięć lat później jest w A klasie. O promocji z B do A klasy decyduje mecz barażowy z Syrynią, rozegrany w czerwcu 1985 roku na stadionie MOSiR w Raciborzu, wygrany przez zawodników z Kornowaca 3:1. Funkcję prezesa pełni wówczas Józef Pielczyk. W kolejnych latach na czele zarządu stoją Roman Staniek, Henryk Zając, Stefan Pytlik, Andrzej Iksal, Piotr Lenort, Ryszard Wałach, Bolesław Wyszkowski, Wojciech Lechocki, Wacław Maciaszek i aktualnie Mateusz Żuchowicz.

Kornowac spada do B klasy pod koniec XX wieku, ale od razu wraca na wyższy szczebel i utrzymuje się na nim do 2015 roku. Po pierwszym spadku w tym stuleciu potrzebuje dwóch lat, by znów grać w A klasie i po sezonie 2017/2018 jako beniaminek uzyskuje promocję do ligi okręgowej. Przygoda na szóstym poziomie trwa tylko rok.

Po spadku z okręgówki zespół przez trzy sezony gra w A klasie. Rozgrywki przerwane przez pandemię, gdy udaje się rozegrać tylko 15. kolejek, kończy na szóstym miejscu. Rok później jest dziesiąty, a w minionym sezonie zespół finiszuje jako ostatni i zostaje zdegradowany do klasy B. Decyzją zarządu, w obliczu wielu problemów, seniorzy nie przystępują do sezonu 2022/2023.

*Akapit przygotowany na bazie rysu historycznego udostępnionego Nowinom przez klub

Wyniki

W trakcie jubileuszu odbyły się liczne rozgrywki piłkarskie, oto wyniki:

Rocznik 2010

  1. Naprzód 23 Rydułtowy
  2. LKS Rafako Racibórz
  3. KS Kornowac
  4. LKS Płomień Kobyla
  5. KS Stal Kuźnia Raciborska

Rocznik 2013

  1. Górnik Radlin
  2. KS Kornowac
  3. LKS Ocice,
  4. LKS Zameczek Czernica
  5. LKS 1920 Krzyżanowice

Mecz oldbojów pomiędzy KS Kornowac a LKS Płomień Kobyla zakończył się wynikiem 1:3 dla sąsiadów. Z kolei spotkanie 3 ligi wojewódzkiej: KS Kornowac - LKS Orzeł Palowice przyniósł wynik 0:3 dla gości

Ludzie:

Eugeniusz Kura

Eugeniusz Kura

Radny Powiatu Raciborskiego, w latach 2014 - 2018 przewodniczący rady gminy Kornowac. W przeszłości sołtys Pogrzebienia