Suchy lód zyskuje uznanie już nie tylko za dodatek do napojów, czy sposób na bezpieczne czyszczenie powierzchni. Warto dowiedzieć się, czym jest suchy lód i jak wygląda czyszczenie suchym lodem, oraz dlaczego ta ekologiczna technologia czyszczenia jest korzystniejsza od większości dostępnych metod mycia chemią.
Czym jest suchy lód i jakie ma zastosowanie?
Warto wspomnieć także ile stopni ma suchy lód. Jego temperatura wynosi -78,5°C. Ma nietypowe właściwości - nie topnieje, a ulega sublimacji, przechodząc ze stanu stałego w gazowy, z ominięciem cieczy. Suchy lód bezustannie sublimuje, a unoszący się nad nim dym to nic innego jak para dwutlenku węgla, niestanowiąca zagrożenia dla zdrowia w niewielkich ilościach.
Transport przy pomocy suchego lodu
W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie transportem z wykorzystaniem suchego lodu. To nie tylko wygoda, ale i pewność, że określone produkty i przedmioty, które chcemy przewieźć, dotrą na wskazane miejsce w określonej temperaturze. Dlatego też granulki suchego lodu aplikowane są do pojemników, w których transportuje się żywność, która szybko traci świeżość, np. mrożone mięso czy desery lodowe, a następnie środków medycznych - nie tylko szczepionek, ale i narządów do przeszczepów, czy nawet transportu zwłok. Zastosowanie suchego lodu pozwala zyskać gwarancję, że towary dotrą pod określony adres.
Jakie są zalety stosowania czyszczenia suchym lodem?
Czyszczenie suchym lodem staje się jedną z najkorzystniejszych form usuwania zabrudzeń, o wiele atrakcyjniejszą od mycia tradycyjną chemią i czyszczenie wodą. Dlaczego ta metoda czyszczenia jest tak opłacalna? Przede wszystkim dlatego, że likwidacja zabrudzeń za pomocą suchego lodu to ogromna oszczędność czasu. Jest także korzystniejsze pod względem ekonomicznym czyszczenie suchym lodem umożliwia wykonanie wszystkich maszyn przemysłowych bez konieczności wstrzymywania produkcji. Metoda czyszczenia suchym lodem jest w minimalnym stopniu erozyjna, co bez wątpienia również stanowi jej ogromny atut. Koszty czyszczenia są niższe w porównaniu do mycia przy pomocy tradycyjnych detergentów.
Zestalony dwutlenek węgla przydaje się nie tylko w czyszczeniu delikatnych powierzchni i do usuwania kleju, farb i smarów, ale również jako dodatek wizualny na przyjęciach i imprezach sportowych. Wrzuca się go do drinków i naczyń z napojami, by uzyskać efekt dymiącego się trunku. Jubilat na imprezie wnoszący dymiące się drinki z pewnością robi wrażenie na wszystkich gościach, tworząc widowiskowy efekt. Warto dodać, że ciekły dwutlenek węgla pomaga również utrzymać niską temperaturę spożywanych napojów. CO2 sprawdza się doskonale jako uatrakcyjnienie w trakcie pierwszego tańca młodej pary, gdzie rozpylany jest, tworząc efekt zadymienia.
Jak długo można przechowywać suchy lód?
Aby wydłużyć trwałość CO2, można trzymać go w specjalnych przeznaczonych do tego chłodniach i kontenerach, które mogą mieć nawet 400 kg pojemności. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku firm, które używają go np. do czyszczenia maszyn i urządzeń produkcyjnych. Zamawiając granulki lodu, najpewniej dotrą one do nas zapakowane w specjalne pojemniki, które powinniśmy trzymać w przeznaczonych do tego celu kontenerach. Wtedy z powodzeniem mogą zachować swoją trwałość nawet do 8 dni.
Ile kosztuje granulat suchego lodu?
Wyprodukowanie 1 kg suchego lodu w specjalistycznym urządzeniu do produkcji suchego lodu kosztuje ok. 1.2 zł netto. Jest to stała cena za 1 kg suchego lodu, obliczona przy maksymalnej mocy produkcyjnej urządzenia w czasie pracy przez godzinę.
Zastanawiasz się gdzie dostać suchy lód? Możesz go kupić zarówno w sklepach zajmujących się sprzedażą granulek suchego lodu, jak i w sieci. Większe przedsiębiorstwa mogą zainwestować w maszyny do produkcji suchego lodu.
Ile kosztuje maszyna do produkcji suchego lodu?
Za maszynę do produkcji suchego lodu firmy Cold Jet należy przeznaczyć kwotę w wysokości około 220 tys. zł netto. Możemy wyposażyć firmę w urządzenie, które pozwoli uzyskiwać małe granulki albo większe kawałki lodu, w zależności od potrzeb. Są to łatwe w obsłudze sprzęty, które mogą wytwarzać lód nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę. Dzięki automatycznej zmianie matryc zachowywana jest szybkość działania i utrzymanie ciągłości linii produkcyjnych. Inaczej nazywa się je mianem paleciarek. Na etapie pracy maszyny dochodzi do zmiany ciekłego gazu w kawałeczki lodu, a następnie kompresory zmieniają go w granulki w formie stałej. Te urządzenia w zależności od swojej specyfikacji mogą produkować pelety suchego lodu o wielkości od 3 mm do 16 mm.
Czyszczenie suchym lodem jako efektywne usuwanie trudnych zabrudzeń
Czyszczenie suchym lodem oferuje firma Kastelnik. W usuwaniu uporczywych resztek klejów czy farb nieocenione okazuje się piaskowanie suchym lodem, które jest innowacyjną metodą strumieniowego czyszczenia, w której wykorzystuje się granulat CO₂. Granulki suchego lodu doprowadza się do temperatury -79⁰C. Wyrzucony pod wysokim ciśnieniem, z prędkością ponad 150m/s uderza w czyszczoną powierzchnię i powoduje utratę elastyczności, niszcząc jej zabrudzoną strukturę.
Mycie suchym lodem dla przemysłu
Specjaliści z firmy Kastelnik wykorzystują także czyszczenie suchym lodem do usuwania silnie przylegających zabrudzeń z maszyn przemysłowych. Proces czyszczenia maszyn przebiega szybko i sprawnie, nie wstrzymując produkcji. Zalety czyszczenia suchym lodem w postaci granulatu to przede wszystkim szybkie i efektowne usuwanie trudnych plam, a także wszechstronność zastosowania. Zastosowanie lodu pomaga w przeprowadzeniu czyszczenia takich maszyn i sprzętów, jak:
- maszyn produkcyjnych;
- szaf sterowniczych;
- przenośników taśmowych;
- form wtryskowych;
- robotów spawalniczych;
- maszyny drukarskie;
- najdrobniejszych szczelin;
Wykorzystanie suchego lodu pozwala uniknąć przestojów linii produkcyjnych. To doskonałe rozwiązanie dla firm i produkcji, które pragną szybko i ekologicznie usunąć trudne zabrudzenia bez konieczności wstrzymywania swojej produkcji.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze