Sobota, 4 maja 2024

imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza

RSS

Wicemarszałkini Białowąs: gdybym była nastolatką uczyłabym się w klasie mundurowej [KONFERENCJA ZSOMS]

20.05.2022 11:21 | 4 komentarze | ma.w

Szkoła kojarzona przede wszystkim z kształceniem mistrzów sportu - ZSOMS, popularna „ósemka” zorganizowała w sądzie rejonowym konferencję naukową na temat bezpieczeństwa. 

Wicemarszałkini Białowąs: gdybym była nastolatką uczyłabym się w klasie mundurowej [KONFERENCJA ZSOMS]
Prezes sądu rejonowego w Raciborzu Marzena Korzonek uznała konferencję ZSOMS za strzał w dziesiątkę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ogólnopolska Konferencja Metodyczno-Naukowa "Bezpieczeństwo w teorii i praktyce" rozpoczęła się 19 maja. Zaproszenie do udziału skierowano do środowisk oświatowych i sfery bezpieczeństwa, żeby przedyskutować bieżące zagadnienia.

- To również okazja, by poprzez promocję szkolnictwa zajmującego się sferą bezpieczeństwa zaszczepić u młodych ludzi wartość przynależności i obrony Ojczyzny - mówiła dyrektor Danuta Maćkowiak kierująca oświatą w szkołach marszałkowskich województwa śląskiego.

Wśród gości wydarzenia pojawili się przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach oraz Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach.

Jako przyjaciela szkoły przywitano Michała Fitę dyrektora centrum kultury w Kietrzu. Dziękowano za wsparcie merytoryczne i organizacyjne posłowi i wiceministrowi Michałowi Wosiowi, którego reprezentował dyrektor jego biura Szymon Szrot.

Prelegentami byli m.in. przedstawiciele Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

- Dziś zajmujemy się bezpieczeństwem w teorii, ale w szkole kształcimy młodzież w praktyce. Planując tę konferencję, nie przypuszczaliśmy, że będzie tak na czasie, wobec sytuacji geopolitycznej Europy i Świata - zaznaczył dyrektor ZSOMS Marcin Kunicki.

Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonała wicemarszałkini Beata Białowąs.

- Nikt z nas nie sądził, że dojdzie do takiej sytuacji jak konflikt na Ukrainie, a to oznacza, że w każdej chwili należy być gotowym do obrony swych wartości i granic. Klasy mundurowe są potrzebne - jestem ogromną zwolenniczką i promotorem takich klas. Gdybym miała 15 lat na pewno byłabym uczennicą ZSOMS - powiedziała zebranym w sali rozpraw pani wicemarszałek.

Dodała, że szkoła marszałkowska w Raciborzu na razie prowadzi klasy straży granicznej. Ponieważ rynek edukacyjny jest nakierowany na rynek pracy, więc placówka skoncentrowana na działalności sportowej stawia też na klasy mundurowe.

- Chcemy mieć jak najwięcej olimpijczyków, ale funkcjonariusze służb muszą być sprawni, wysportowani. Dlatego to jest świetne miejsce dla takiej edukacji. Moim marzeniem jest rozszerzenie tego profilu w ZSOMS - przyznała Białowąs.

Podkreśliła, że to na czym w życiu najbardziej zależy Polakom, a co wynika z badań społecznych to właśnie poczucie bezpieczeństwa.

Prezes sądu rejonowego, która ugościła uczestników konferencji w odnowionym gmachu - Marzena Korzonek zaznaczyła, że gwarantem bezpieczeństwo jest również sprawny wymiar sprawiedliwości jako element systemu naczyń połączonych m.in. z policją, służbą więzienną czy strażą graniczną.

Zwróciła uwagę na pomoc uchodźcom z terenów wojennych, patrząc na kolory z godła marszałkowskiego - żółte i niebieskie.

- Jak bardzo temat tej konferencji z tym się łączy. Wydawało się nieprawdopodobne, że w Europie dojdzie do wojny. Dlatego dziś widzę ogromną potrzebę prowadzenia klas mundurowych. Jestem zwolenniczką powrotu do lekcji przysposobienia obronnego w szkołach, do zajęć na strzelnicach, a ta konferencja jest strzałem w dziesiątkę - zaznaczyła Korzonek.

Z otwarcia konferencji prowadziliśmy transmisję na żywo

Powiedzieli o wydarzeniu

Marcin Kunicki dyrektor ZSOMS

Szkolenie mistrzów sportu i prowadzenie klas mundurowych jest ściśle powiązane. Wielu sportowców służy w armii, więziennictwie czy straży granicznej. Połączenie sfery obronności kraju ze sportową widzimy na co dzień. Jakie jest zainteresowanie młodzieży? W tym roku mamy już 4 nabór do liceum o profilu straży granicznej. Ogółem jest już u nas 120 uczniów na tym kierunku; w przyszłym roku też dwa oddziały chcemy otworzyć.

Danuta Maćkowska dyrektor departamentu edukacji i nauki

Od dwóch lat nasza szkoła we współpracy z generałem straży granicznej Adamem Jopkiem i wcześniej z ówczesną dyrektor ZSOMS Ludmiłą Nowacką rozwijamy klasy mundurowe. One notują prężny rozwój, bo sport idzie w parze z mundurem. Naszym marzeniem w urzędzie marszałkowskim jest stworzenie kolejnej struktury mundurowej dla służby więziennej, policji i straży pożarnej. Jest opracowany nowy program, liczymy na zainteresowanie młodzieży.
Placówka tą konferencją „wyszła w miasto” ze swoją funkcją pozasportową i liczę na kontynuację takich działań. Potrzebna jest promocja naboru, także w skali regionalnej. Chcemy pokazać naszą szkołę z jak najlepszej strony.

Beata Białowąs - członkini zarządu Województwa Śląskiego

Sport i mundur to dobre połączenie, bo kto dba o bezpieczeństwo, musi być wysportowany. Mamy tu spotkanie funkcjonariuszy różnych służb mundurowych, które odbywa się pod patronatem marszałka i jest organizowane przez organ marszałkowski. Od kilku lat obserwuję renesans szkolenia mundurowego na poziomie szkół średnich i to dobry trend. Ta młodzież może wybrać właśnie taki zawód w przyszłości.

Ludzie:

Marzena Korzonek

Marzena Korzonek

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu