Poniedziałek, 29 kwietnia 2024

imieniny: Piotra, Rity, Angeliny

RSS

Rolnicy z powiatu raciborskiego pojechali do Warszawy rozmawiać o ziemi. Z czym wrócili?

12.05.2022 14:12 | 6 komentarzy | żet

Gospodarze zostali zapewnieni, że grunty Skarbu Państwa zostaną wydzierżawione w drodze przetargów ograniczonych (tylko dla rolników). Co ważne, jeden rolnik będzie mógł wygrać tylko jeden przetarg. Taki obrót spraw oznaczałby spełnienie ich postulatów.

Rolnicy z powiatu raciborskiego pojechali do Warszawy rozmawiać o ziemi. Z czym wrócili?
Delegacja rolników z powiatu raciborskiego przy wejściu do gmachu Ministerstwa Rolnictwa. Na zdjęciu od lewej: rady powiatowy i przewodniczący komitetu rolników Łukasz Mura, Franciszek Pipperek, Henryk Fichna, Jan Płaczek, Henryk Kretek, Sebastian Jarosz i radny z Pietrowic Wielkich Martin Malcharczyk.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

10 maja przedstawiciele Komitetu Państwowa Ziemia dla Rolników 2023 pojechali do Ministerstwa Rolnictwa. Celem gospodarzy z powiatu raciborskiego jest doprowadzenie do wydzierżawienia rolnikom gruntów Skarbu Państwa, które od 30 lat są dzierżawione przez spółkę Agromax. Wieloletnia umowa dzierżawy wygasa w przyszłym roku i rolnicy chcą, aby ziemia w pierwszej kolejności trafiła do nich. Argumentują, że tylko w ten sposób mogą rozwinąć swoje gospodarstwa.

Rolnicy usłyszeli to, czego chcieli

- Mamy zapewnienie, że ziemia powinna zostać rozdysponowana w przetargach ograniczonych (czyli takich tylko dla rolników) w kawałkach o powierzchni ok. 150 % średniej powierzchni gospodarstw w województwie śląskim podanej przez GUS tj. ok. 15 ha. Będzie również ograniczenie mówiące o tym, iż jeden rolnik będzie mógł wygrać tylko jeden przetarg. Okres na jaki zostanie rozdysponowana ziemia to ok. 12 lat. Takie założenia zadowalają naszych rolników i są do przyjęcia

- informuje Łukasz Mura.

Łukasz Mura stoi na czele Komitetu Państwowa Ziemia dla Rolników 2023. Razem z nim do Warszawy pojechali: Łukasz Ryborz i Henryk Fichna z gminy Krzyżanowice, Krystian Kretek i Henryk Kretek z Krzanowic, Rafał Maińczyk, Sebastian Jarosz i Franciszek Pipperek z gminy Rudnik, radny gminy Pietrowice Wielkie Martin Malcharczyk oraz Jan Płaczek z Raciborza.

Ponadto rolnicy usłyszeli w Warszawie, że jesienią 2023 roku grunty Skarbu Państwa w powiecie raciborskim mają wrócić do zasobu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. To właśnie ta instytucja ma rozdysponować nieruchomości zgodnie z koncepcją podziału. Koncepcja nie jest jeszcze gotowa - ma dopiero powstać.

Rolnicy zostali poinformowani, że założenia wynikające ze wcześniejszych ustaw zostaną zrealizowane tj. nie ma możliwości na przedłużenie umowy dzierżawy obecnemu dzierżawcy, a ziemia trafi do ponownego rozdysponowania. Ponadto nie są prowadzone żadne prace nad zmianą przepisów.

Nie tylko grunty orne

Łukasz Mura dodaje, że jako przewodniczący Komitetu, a zarazem pełniący mandat radnego powiatowego zaproponował, aby KOWR uwzględnił również potrzeby lokalnej społeczności tj. zabezpieczył odpowiednią powierzchnię pod zbiorniki przeciwpowodziowe zabezpieczające przed zalaniem wsi.

- Chodzi tu przykładowo o obszar w Gminie Krzyżanowice przy wjeździe do Nowej Wioski, gdzie w czasie ubiegłorocznej powodzi „woda sama wskazała”, gdzie taką inwestycję ulokować. Wszystko zależy jednak od inicjatywy i zaangażowania włodarza bo z naszej strony wola jest. Padła również propozycja, aby grunty nie nadające się pod uprawę (np. po byłych zabudowaniach PGR-owskich) przeznaczyć na tereny inwestycyjne w celu umożliwienia rozwoju lokalnej przedsiębiorczości - kończy Ł. Mura.

Z kim rozmawiali?

- Ministerstwo Rolnictwa reprezentował wiceminister Norbert Kaczmarczyk. Na spotkaniu był przedstawiciel Centrali Generalnej KOWR-u i pozostali resortowi pracownicy. Rolnikom na spotkaniu towarzyszył poseł ziemi raciborskiej Michał Woś, który jak to określili rolnicy, jest gwarantem właściwego przebiegu całej sprawy. Warto podkreślić, że jako jedyny parlamentarzysta z naszego okręgu pochylił się nad przyspieszeniem prac i zaangażowaniem odpowiednich instytucji - relacjonuje Łukasz Mura.

Rolnicy z powiatu raciborskiego spotkali się z urzędnikami ministerstwa rolnictwa i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Rolnicy z powiatu raciborskiego spotkali się z urzędnikami ministerstwa rolnictwa i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

* * *

Spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa było pokłosiem wizyty wiceministra rolnictwa Norberta Kaczmarczyka w Raciborzu w marcu tego roku. Norbert Kaczmarczyk przyjechał do Raciborza na zaproszenie wiceministra sprawiedliwości i posła Michała Wosia. Spotkanie z rolnikami miało dość żywiołowy przebieg. Ustalono wówczas, że delegacja rolników z powiatu raciborskiego przyjedzie do Warszawy, aby kontynuować rozmowy z resortem rolnictwa oraz przedstawicielami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Pisaliśmy o tym tutaj: Gorąco na spotkaniu z wiceministrem rolnictwa. "Mówmy o konkretach!"


Zobacz również:



Ludzie:

Łukasz Mura

Łukasz Mura

Radny Powiatu Raciborskiego