Gumy do ćwiczeń — jakie wybrać
Chcesz kupić gumy do ćwiczeń, ale w natłoku informacji, produktów i specyfikacji zaczynasz się gubić? Wiemy, że na progu drzwi do wymarzonej, zdrowej sylwetki czeka morze możliwości, a wówczas wybór staje się jeszcze trudniejszy. Czytaj i sprawdź, jaką gumę do ćwiczeń wybrać!
Guma gumie nie (do)równa
Szerokie zastosowanie sprawia, że często kupując gumę, myślisz, że niezależnie od wyboru i tak zrealizujesz z nią swój plan treningowy. Bo przecież tak elastyczny narząd treningowy na pewno dopasuje się do każdego ćwiczenia. I tak, i nie.
Lepiej dopasowana guma do ćwiczeń, to bardziej skuteczny trening i bardziej spektakularne efekty.
Wśród wielu gum wyróżnić można cztery główne rodzaje, które odpowiadają na Twoje treningowe potrzeby. Każda z nich ma inny charakter, lecz każda z nich jest przyjazna Twojej aktywności fizycznej!
Power band — niech moc będzie z Tobą!
Power band to długie, zamknięte gumy. Najczęściej spotykane są wąskie power bandy, których zastosowanie jest najbardziej szerokie. Ich opór uzależniony jest kolorów, w jakich występują, dlatego przed zakupem zapoznaj się z informacją podaną przez producenta (nie zawsze kolorystyka jest taka sama u wszystkich producentów!)
Mini band — maxi efekt
Można by stwierdzić, mini bandy to power bandy w rozmiarze mini. Są zdecydowanie krótsze, ale także szersze. Ta specyfikacja sprzyja większemu oporowi, który stawiają te gumy do ćwiczeń. Zazwyczaj zakres ten znajduje się w okolicach 5 do 20 kilogramów. Zastosowanie mini bandów jest niezwykle szerokie. Znajdziesz je zarówno w ćwiczeniach rozwojowych całego ciała, jak i poszczególnych jego partiach. Są to również gumy najczęściej stosowane podczas procesu rehabilitacji.
Ekspandery, czy tubingi?
Zamienna nazwa tego sprzętu może namieszać w głowie. Obie formy są poprawne, tak samo jak Twoja forma gdy zdecydujesz się włączyć je do swojego treningu!
Rozpoznanie ekspanderów względem innych gum do ćwiczeń raczej nie stanowi problemu. Różnicę stanowi budowa i sposób ćwiczenia. Tubing składa się z gumowej rurki bądź taśmy, która zakończona jest uchwytami.
Możliwości ich zastosowania skupiają się głównie wokół górnych partii mięśniowych, takich jak plecy, barki oraz klatka piersiowa. Wykonywane z ekspanderem ćwiczenia mają charakter budujący mięśnie oraz poczucie pewności siebie ;)
Taśma oporowa — guma, która ma dwa końce
Jest tak w przypadku taśmy oporowej, który otwarty obwód otwiera Ci drzwi do licznych możliwości jej wykorzystania. Są to zazwyczaj długie i cienkie gumy. Stawiany przez nie opór jest niewielki, ponieważ wynosi od 1 do 5 kg. Dlatego najczęściej wykorzystasz je podczas ćwiczeń relaksacyjnych i rozciągających. Są to zdecydowani faworyci osób praktykujących jogę. Pomagają pogłębiać ruch i dłużej w nim wytrzymać.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze