Sobota, 28 września 2024

imieniny: Luby, Wacława, Salomona

RSS

Odciągi spawalnicze: niepozorne urządzenia, które dbają o zdrowie załogi. Co warto o nich wiedzieć?

22.02.2022 11:11 | 0 komentarzy | MK

Zastosowanie robotów spawalniczych w przemyśle jest dzisiaj już bardzo powszechne. Jednak nawet w przypadku tak zaawansowanych technologicznie urządzeń, nie sposób pozbyć się zanieczyszczeń podczas spawania. Dym, pył, wióry metalowe — to zagrożenia, których możemy pozbyć się dzięki odciągowi spawalniczemu.

Odciągi spawalnicze: niepozorne urządzenia, które dbają o zdrowie załogi. Co warto o nich wiedzieć?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym są odciągi spawalnicze?

Urządzenie określa się również jako wyciąg spawalniczy. Jest to sprzęt oczyszczający przestrzeń i powierzchnie na stanowisku pracy. Należy jednak podkreślić, że wyciągi spawalnicze są bardzo zróżnicowane. Przykładowo odciągi spawalnicze Cloos to nie tylko wentylacja stanowiska. To także oczyszczanie powietrza. Co więcej, mowa tu o urządzeniach mobilnych. Przenośny odciąg spawalniczy to większa elastyczność, głównie dzięki możliwości stosowania go zamiennie przy różnych stanowiskach pracy.

Dlaczego wyciągi spawalnicze są niezbędne?

W większości firm, w których korzysta się ze spawarek, obecne są też odciągi spawalnicze. Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest ich zastosowanie. Jednak dlaczego właściwie odciąg dymów spawalniczych, pyłów i wiórów jest tak istotny? Powodów jest kilka. Można tu wskazać na:

  • podwyższenie komfortu pracy operatora,
  • zwiększenie komfortu pracy pozostałych pracowników,
  • zachowanie porządku na stanowisku pracy,
  • troskę o zdrowie pracowników.

Niewątpliwie wyciąg spawalniczy jest w stanie znacząco podnieść komfort pracy. W końcu nie można mówić o wygodnym wykonywaniu obowiązków, kiedy naokoło unosi się dym i trudno oddychać przez zawieszone w powietrzu pyły. Rzecz jasna brak odciągu oznacza przenoszenie się dymu i pyłów poza stanowisko, co utrudnia pracę wielu innym pracownikom.

Kolejna kwestia to porządek. Opadający pył czy wióry na powierzchniach tworzą bałagan, w którym trudno wykonywać czynności zawodowe. Dobry odciąg spawalniczy pozbywa się tych zanieczyszczeń, przez co sprzątanie staje się o wiele mniej wymagające.

Najważniejszą przyczyną, dla której stosuje się odciągi spawalnicze, jest bezpieczeństwo pracowników. Wdychanie dymu i pyłów to duże zagrożenie dla zdrowia. Dlatego też każdy pracodawca powinien zapewnić dostęp do wyciągów spawalniczych przy stanowiskach spawania.

Jaki odciąg spawalniczy wybrać?

Poszukując odpowiedniego odciągu spawalniczego, należy najpierw określić swoje potrzeby. Niewątpliwe urządzenie powinno być dopasowywane do naszych indywidualnych potrzeb. Dotyczy to między innymi mocy urządzenia. Od czego ją uzależnić? Między innymi od mocy spawarek i rodzaju obrabianych elementów. Nie bez znaczenia jest też wielkość stanowiska i ich liczba.

W większości przypadków najlepszym wyborem jest przenośny odciąg spawalniczy. Dlaczego polecamy właśnie taki sprzęt? Przede wszystkim jest on wyjątkowo funkcjonalny, ze względu na możliwość użytkowania w różnych miejscach. Jeśli w hali jest wiele stanowisk, jednak nie działają one jednocześnie, mobilny odciąg dymów spawalniczych to bez dwóch zdań najlepszy wybór. To nie tylko rozwiązanie wygodne, ale też oszczędne. Po co wydawać krocie na zaawansowany system wentylacyjno-filtracyjny, skoro całą halę może obsłużyć niewielkie, łatwe w transportowaniu, urządzenie.

Odciągi to także sprzęty filtracyjne. Oznacza to oszczędność energii cieplnej, ponieważ zasysane powietrze pozostaje w hali. Po oczyszczeniu przez wewnętrzny filtr zostaje „wypchnięte” do otoczenia.

Materiał zewnętrzny