Poniedziałek, 5 sierpnia 2024

imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

RSS

Elżbieta Skrzymowska opowiedziała o tajnikach życia Arboretum Bramy Morawskiej

17.02.2022 12:14 | 0 komentarzy | kama

Czemu głową kręci krętogłów, co w zaczarowanym ogrodzie robi cieszynianka wiosenna, kiedy w lesie widać lato oraz co wspólnego ma rudy ogon i zapominanie z leśnym ogrodnikiem? O przyrodzie i życiu mieszkańców Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu opowiedziała na spotkaniu z mieszkańcami Elżbieta Skrzymowska.

Elżbieta Skrzymowska opowiedziała o tajnikach życia Arboretum Bramy Morawskiej
Elżbieta Skrzymowska opowiedziała o tajnikach życia Arboretum Bramy Morawskiej. Fot. MiPBP w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

15 lutego Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu zaprosił na spotkanie, którego tematem była roślinność i historia raciborskiego ogrodu botanicznego. Gościem biblioteki była Elżbieta Skrzymowska - dyrektor Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu.

Podczas spotkania zatytułowanego „Cztery pory roku w Arboretum” uczestnicy obejrzeli slajdy oraz wysłuchali prelekcji dotyczącej fauny i flory Arboretum. Omówiona została zmieniająca się z każdą porą roku roślinność oraz ciekawostki dotyczące gatunków zamieszkujących las zwierząt. Nie zabrakło opowieści o genezie powstania Arboretum i Zaczarowanego Ogrodu, a także informacji dotyczących najnowszych działań.

Podczas spotkania przedstawione zostały charakterystyczne i obserwowalne oznaki zmieniających się pór roku. Z początkiem wiosny w Arboretum pojawia się podbiał i zawilec gajowy, zobaczyć można ptaki: wilgę, krętogłowa, mysikrólika, zakwita wiśnia japońska i magnolie. Oznaką lata jest kwitnienie lipy i głęboka zieleń drzew. Jesień to czas kolorów, ścieżki Arboretum zdobią wtedy różnokolorowe liście grabów, dębów i lip, a w Zaczarowanym Ogrodzie przebarwiają się klony palmowe oraz wiśnie japońskie. Zima to czas bieli i odpoczynku.

Arboretum Bramy Morawskiej zostało utworzone w 2000 roku na terenie lasu Obora. Zajmuje 162 ha terenu, który choć położony jest na wschodnich obrzeżach miasta, nigdy nie był wylesiony, dzięki czemu przyroda kształtująca się tu od wieków podlegała zarówno wpływom działalności człowieka, jak i naturalnym procesom biologicznym. Swe bogactwo gatunkowe roślin, grzybów i zwierząt dawny las Obora zawdzięcza położeniu w pobliżu Bramy Morawskiej, przez którą prowadzi korytarz ekologiczny będący szlakiem migracji wielu gatunków z południowych i południowo - wschodnich rejonów Europy. Obecne Arboretum to specjalistyczny ogród botaniczny, w którym uprawiane są różne gatunki drzew i krzewów dla celów badawczo-naukowych, hodowlanych i edukacyjnych.

Na turystów odwiedzających Arboretum oprócz pięknych leśnych widoków czekają też inne atrakcje - kolekcje roślinne (w tym Zaczarowany Ogród), ścieżka zdrowia, ścieżki dydaktyczne, plac zabaw dla dzieci, miejsca biwakowe oraz mini-ZOO. Wszystkie atrakcje są darmowe.

źródło: MiPBP w Raciborzu