Niedziela, 5 maja 2024

imieniny: Ireny, Waldemara, Piusa

RSS

Geodeci ruszyli w gminę Mszana. Po tych pomiarach niektórzy mieszkańcy mogą zapłacić wyższe podatki

09.02.2022 18:44 | 0 komentarzy | juk

Ruszyła modernizacja ewidencji gruntów i budynków w gminie Mszana. Akcja właśnie rusza i potrwa do końca listopada. - Warto czytać ogłoszenia i informacje dotyczące tej sprawy - zwracają uwagę urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.

Geodeci ruszyli w gminę Mszana. Po tych pomiarach niektórzy mieszkańcy mogą zapłacić wyższe podatki
Pierwszy etap prac będzie trwał do 29 sierpnia, a drugi do 28 listopada.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rozpoczynają się prace terenowe związane z modernizacją ewidencji gruntów i budynków na terenie gminy Mszana. Geodeci odwiedzą posesje w sołectwach Gogołowa, Mszana i Połomia. Dla samorządu, może to oznaczać wyższe wpływy z lokalnych podatków, a dla części mieszkańców... wyższe opłaty.

Kto odpowiada za modernizację i na czym ona polega?

Jak przekazuje Wojciech Raczkowski, kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Informacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. modernizacja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy polega na zbieraniu danych w terenie, a drugi na ich weryfikacji z udziałem zainteresowanych osób. Pierwszy etap prac będzie trwał do 29 sierpnia, a drugi do 28 listopada. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada wyłoniony w trybie postępowania przetargowego wykonawca, czyi firma MGGP z Tarnowa.

Zakres prac związanych z modernizacją obejmuje:

W ramach etapu I:

  • Przenumerowanie działek dla obrębu Mszana i Połomia, likwidację kart map dla obrębu Gogołowa,
  • Likwidację rozbieżności w danych przedmiotowych,
  • Uzupełnienie ewidencji o dane dotyczące budynków, aktualizację użytków gruntowych,
  • Uzupełnienie ewidencji gruntów i budynków o dane wynikające z przepisów rozporządzenia Ministra Rozwoju Pracy i Technologii w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U. z 2021 r. poz. 1390),
  • Przygotowanie roboczej bazy danych ewidencji gruntów i budynków, zaktualizowanej o wyniki prac wyszczególnionych w pkt 1 do 4,
  • Skompletowanie dokumentacji technicznej,
  • Przygotowanie projektu operatu opisowo-kartograficznego, który będzie podlegał wyłożeniu do wglądu zainteresowanych podmiotów;

W ramach etapu II:

  • Przeprowadzenie wyłożenia projektu operatu opisowo-kartograficznego do publicznego wglądu,
  • Udział w rozstrzyganiu zgłoszonych do projektu operatu opisowo – kartograficznego uwag i sporządzenie dokumentacji technicznej w tym zakresie,
  • Zasilenie bazy danych ewidencji gruntów i budynków rezultatami prac modernizacyjnych, zawierającymi w szczególności zmiany wynikające z uznania za zasadne uwag zgłoszonych do projektu operatu opisowo – kartograficznego.

Na czym w praktyce polegają oba etapy modernizacji?

- Geodeci w ramach prowadzonych prac wykonają pomiar budynków, zebrane zostaną dane opisowe o budynkach oraz określony zostanie zasięg gruntów zabudowanych. W celu dokonania pomiarów, geodeci zgodnie z art. 13 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne mają prawo wstępu na grunt. Dodatkowo geodeci wykonujący pomiar będą posiadali pisemne upoważnienie wydane przez Starostę Wodzisławskiego, na którym widniało będzie nazwisko i imię oraz numer dowodu osobistego - wyjaśnia Wojciech Raczkowski. Dodaje, że w razie wątpliwości można poprosić geodetę o okazanie upoważnienia. Wszyscy geodeci będą posiadali kamizelki odblaskowe z napisem GEODEZJA MGGP. Prace terenowe wykonywane będą głównie w pierwszym półroczu 2022 r. Następnie, powstanie projekt operatu opisowo-kartograficznego. Wojciech Raczkowski informuje, że w ramach etapu drugiego projekt operatu opisowo-kartograficznego będzie podlegał przez okres 15 dni wyłożeniu do wglądu zainteresowanych osób (szacunkowy termin – wrzesień 2022 r.). Informacja o miejscu i czasie wyłożenia zostanie wcześniej podana do wiadomości publicznej.

Na co mieszkańcy powinni zwrócić szczególną uwagę w związku z modernizacją ewidencji?

Ważnym jest, by w okresie wyłożenia zapoznać się z opracowanymi danymi. Ewentualnie w przypadku niezgodności uprawnione osoby będą mogły wnieść uwagi do projektu operatu opisowo-kartograficznego. Opracowane dane zasilą także rejestry podatkowe i na ich podstawie organ podatkowy naliczy wysokość podatków od nieruchomości płaconych gminie.

Zgodnie z przepisami, uwagi wniesione podczas wyłożenia, zostaną rozpatrzone w terminie 15 dni roboczych od upływu terminu wyłożenia. Następnie dane objęte modernizacją, zawarte w projekcie operatu opisowo-kartograficznego staną się danymi ewidencji gruntów i budynków. Informacja o tym zostanie ogłoszona w dzienniku urzędowym województwa oraz w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie starostwa. - Wówczas będzie jeszcze jedna okazja, by zgłaszać uwagi do danych zawartych w ewidencji. Każdy, czyjego interesu prawnego będą dotyczyły dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków ujawnione w operacie opisowo-kartograficznym, będzie miał do tego prawo w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia informacji w dzienniku urzędowym województwa - zapowiada Wojciech Raczkowski. Zwraca także uwagę, że ważne, by tych terminów pilnować. Zgłoszenie zarzutów do danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków po tych terminach – zgodnie z przepisami – będzie bowiem traktowane jak wniosek o zmianę danych objętych ewidencją gruntów i budynków i może wiązać się z kosztami po stronie zainteresowanej osoby.