Jak czyszczą profesjonaliści
Mycie i czyszczenie w zakładach przemysłowych ma większy wymiar, niż tylko estetyczny. Oczywiście utrzymanie w czystości hali, stanowiska, narzędzi i maszyn poprawia atmosferę, ale poprawia także wydajność, niezawodność, przedłuża czas użytkowania sprzętu, może oddalać w czasie konieczność serwisowania, wielokrotnie jest konieczne do prawidłowego i precyzyjnego procesu produkcji. Jednak bieżące czyszczenie za pomocą narzędzi ręcznych, czy nawet elektronarzędzi, nie zawsze jest wystarczające, a wtedy należy zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Co mogą zaproponować?
Czyszczenie przez piaskowanie
Piaskowanie to metoda stosowana od dziesięcioleci, sprawdzona i skuteczna – w określonych okolicznościach (więcej o tej metodzie na stronie https://sandshot.pl/piaskowanie/). Jest zaliczana do metod strumieniowo – ściernych, co oznacza, że wykorzystywany w niej piasek (ścierniwo) jest wyrzucany strumieniem powietrza lub wody. Działa więc, można to tak określić, siłowo. Wysoki pęd ścierniwa sprawia, że odrywa ono od powierzchni zanieczyszczenia, zabrudzenia, resztki farby, efekty korozji, z rdzą na czele. Piaskowanie przemysłowe wykorzystuje się głównie do czyszczenia powierzchni i elementów wykonanych ze stali, żelaza, stopów metali, z uwagi na ich odporność. Jeśli jednak powierzchnie są bardziej wymagające, to piaskowanie może je uszkodzić. Stąd też w takich przypadkach można wykorzystać inną metodę strumieniowo – ścierną, mianowicie sodowanie (opis procesu na stronie https://sandshot.pl/piaskowanie/sodowanie/). Różnica tkwi w zastosowanym materiale ściernym – są to bowiem granulki sody. Ma ona mniejszą twardość, nie czyści powierzchni tak agresywnie, można więc wykorzystać sodowanie w przypadku elementów, urządzeń i powierzchni wykonanych nawet z aluminium, drewna (do czyszczenia i postarzania), tworzyw sztucznych. Różnica w materiale sprawia też, że sam proces przebiega inaczej. Piaskowanie wymaga bardzo starannego zabezpieczenia terenu lub jest przeprowadzane w komorach, a to z uwagi na zapylenie. Soda natomiast jest biodegradowalna i przyjazna na środowiska. Skoro o tym aspekcie mowa, to jeszcze krok dalej idzie:
Czyszczenie laserowe
Możliwość zastosowania lasera do czyszczenia przemysłowego znacznie ułatwiło te procesy. Lasery są mobilne, łatwo wprowadzić je na hale magazynowe czy na linie produkcyjne. W czasie czyszczenia nie wytwarzają też odpadów, bo wiązka lasera po prostu „odparowuje” wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia czy korozję. Zjawisko to nosi nazwę ablacji laserowej i polega na tym, że pod wpływem wysokiej energii wiązki lasera te niepożądane czynniki zmieniają stan skupienia ze stałego na lotny – zmieniają się w gaz, który jest zasysany do komory urządzenia. I to wszystko. Nie ma uciążliwego hałasu, konieczności zabezpieczenia dużych powierzchni, nawet zatrzymywanie linii produkcyjnej może nie być konieczne. Dodatkowo wiązka lasera może być bardzo precyzyjnie sterowana przez operatora. Stąd też czyszczeniu laserowemu mogą być poddawane nawet powierzchnie delikatne, cienkie, kruche, bo wiązka ani nie oddaje na nie swojej energii (nie przegrzewa ich), jak i nie ingeruje w nie. Skupienie wiązki jedynie na niepożądanych substancjach porywających powierzchnię oznacza, że czyszczenie laserowe jest uznawane za metodę nieinwazyjną. Tę nową – ale już sprawdzoną - jakość czyszczenia przemysłowego oferuje m.in. firma Sandshot, której oferta znajduje się na stronie https://sandshot.pl/czyszczenie-laserowe/przemysl/.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze