Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Jak dotrzymywać postanowień noworocznych? 8 przydatnych wskazówek

31.12.2021 10:22 | 0 komentarzy | apa

Nowy Rok jest symbolicznym momentem, który uznajemy za początek czegoś nowego i zamknięcie pewnego rozdziału za sobą. To powoduje, że jesteśmy bardziej skłonni do robienia podsumowań, rozliczania się z wydarzeń minionego roku, ale jednocześnie zaczynamy snuć plany i wizje przyszłości. Kto nie chciałby w 2022 roku więcej ćwiczyć, zdrowiej się odżywiać i nauczyć obcego języka? Brzmi znajomo? Jeśli tak, przedstawiamy 8 wskazówek, jak ustanawiać cele i wytrwać w swoich postanowieniach. 

Jak dotrzymywać postanowień noworocznych? 8 przydatnych wskazówek
Fot. Pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wiesz, dlaczego tak trudno jest dotrzymać swoich noworocznych postanowień? Dzieje się tak z wielu przyczyn – wybieramy cele nieważne dla nas, nie określamy ich precyzyjnie lub są one zbyt wymagające. Czasami przyczyna leży w naszej motywacji i wcześniejszych porażkach.

Przyczyną niedotrzymywania postanowień mogą być różnice między postanowieniem, a celem. Pierwsze z nich jest określane jako decyzja związana z ważnym wydarzeniem w życiu, gdy czujesz, że wszystko jest możliwe. Przez to postanowienia mogą być bardziej ogólne. Cele oznaczają coś mierzalnego, konkretnego i możliwego do osiągnięcia.  Słowa „postanowienie” i „cel” to jednak tylko nazewnictwo, ważne jest natomiast to, jakie kroki podejmiesz w kierunku realizacji swoich założeń. 

1 sposób – ogranicz liczbę wyzwań

Jak spełnić postanowienia noworoczne? Ograniczając ich ilość! Jeśli narzucisz ich sobie zbyt wiele może się okazać, że staną się za trudnym wyzwaniem, którego nie zrealizujesz z powodu braku czasu lub motywacji. Postaw na jedno, maksymalnie dwa postanowienia i zacznij je wprowadzać w życie.

2 sposób – przemyśl swoje postanowienia

Postanowienia noworoczne powinny być starannie przemyślane przed wprowadzeniem ich w życie. Jeśli podczas przyjęcia sylwestrowego postanowisz spontanicznie, że nauczyć się jeździć na nartach lub schudniesz 20 kg, twoje szanse na dotrzymanie postawionych sobie obietnic maleją. Jeszcze przed 1 stycznia dokładnie rozważ za i przeciw, twoje możliwości, a także realne szanse na spełnienie i dopiero podejmij się konkretnych wyzwań.

3 sposób – nie skupiaj się na przeszłości

Nie dręcz się myślami, że w poprzednich latach ci się nie udało, że zwlekałeś i mogłeś już dawno rozpocząć różnorodne wyzwania sportowe. Przeszłość nie ma tutaj większego znaczenia, a może jedynie cię ograniczać i demotywować. Skup się na teraźniejszości i swoich celach.

4 sposób – precyzyjnie określ swój cel

Wiesz już, że postanowienia noworoczne powinny być ograniczone pod kątem ilości. Kolejna zasada mówi o tym, że należy zadbać o ich precyzyjne określenie. Samo wyzwanie np. „będę częściej biegał” lub „jeździł na rowerze” niczego nie zmieni. Wyznacz sobie konkretną liczbę kilometrów do przebiegnięcia lub przejechania i określ czas, w jakim wykonasz postanowienie. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie listy kroków – w końcu osoby o niskiej aktywności fizycznej nie są w stanie w miesiąc przebiec maratonu (w większości przypadków).

Sposób 5 – oceń swoje możliwości

Jeśli wiesz, że masz problem z regularną aktywnością fizyczną, nie narzucaj sobie nagle codziennych treningów. Podobnie wygląda kwestia schudnięcia i innych sportowych wyzwań. Tylko ty znasz siebie i swoje możliwości – oczywiście warto mierzyć wyżej, niż twoja strefa komfortu, ale nieosiągalny cel będzie zniechęcał zamiast motywować.

Sposób 6 – zacznij od mniejszych kroków

Chcesz zacząć uprawiać nowy sport? A może przebiegać 10 km poniżej godziny? Zacznij od mniejszych kroków. Wyznacz sobie cel np. „zapiszę się na zajęcia i będę chodził regularnie przez miesiąc” lub „przebiegnę 10 km i skrócę czas biegu o 2 minuty na tym samym dystansie w ciągu tygodnia”. Mniejsze cele pokażą ci, że wciąż robisz postępy, nie wpływając na ciebie demotywująco.

Sposób 7 – nie odkładaj planów na jutro

Postanowienia noworoczne warto realizować od razu. Nie ma sensu odkładać ich na potem, gdyż znajdą się kolejne usprawiedliwienia, które odłożą realizację celu. Postanów sobie, że nie ważne jak dużo masz obowiązków, jaka jest pogoda, twój nastrój – po prostu zacznij.

Sposób 8 – nie bądź dla siebie zbyt surowy

Jeśli wyznaczyłeś sobie konkretny cel, jednak jak każdy miewasz gorsze dni i odpuszczasz trening, nie rezygnuj zupełnie ze swojego postanowienia. Próbujesz wprowadzić na co dzień zdrowy styl życia, jednak zdarzyło ci się zjeść pół czekolady lub pominąć wieczorną jogę? Nie poddawaj się! Jeden czy dwa dni potknięcia na drodze do celu nie znaczą, że pora zrezygnować. Nie bądź dla siebie zbyt surowy, ale staraj się być lepszym każdego dnia.