Wtorek, 6 sierpnia 2024

imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa

RSS

Trebunie-Tutki spod samiuśkich Tater zawitali na Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy w Raciborzu [ZDJĘCIA][WIDEO]

12.12.2021 21:33 | 2 komentarze | tom

Na zakończenie niedzielnych atrakcji na zamkowym dziedzińcu wystąpiła kapela góralska Trebunie-Tutki z Białego Dunajca. Wykorzystując tradycyjne instrumenty, góralski charakter wzbogacają rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty oraz awangardowe aranżacje.

Trebunie-Tutki spod samiuśkich Tater zawitali na Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy w Raciborzu [ZDJĘCIA][WIDEO]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trebunie-Tutki - to muzykująca od pokoleń góralska rodzina, która nic nie tracąc ze swego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej. Trebunie-Tutki jako jedyny zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce World Music Charts Europe Europejskiej Unii Radiowej.

Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy NOWĄ MUZYKĘ GÓRALSKĄ, wraz z zespołem rozwija i wzbogacają rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje kreując oryginalne polskie brzmienie. Zespół chętnie eksperymentuje z reggae, rockiem, techno i jazzem współpracując z wybitnymi artystami m.in. z jamajską grupą „The Twinkle Brothers", zespołami Adriana Sherwooda, kirgiskim „Ordo Sakhna", a także z polskimi muzykami: Krzysztofem Ścierańskim, Michałem Kulentym, Krzysztofem Herdzinem, Katarzyną Gaertner, Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym, Voo Voo i formacjami Włodzimierza Kiniorskiego "Kiniora".

Nie stronią także od innych form wyrazu artystycznego - na festiwal Kraków 2000 Krzysztof napisał scenariusz spektaklu „Góralskie Bronowice", którego premiera odbyła się w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie z udziałem aktorów Teatru Witkacego, chóru i tancerzy zespołu Skalni oraz orkiestry kameralnej Simfonietta Cracovia.

Najnowsza płyta "Nuty Wielkiego Pasterza" to już trzydziesty fonogram w historii Zespołu, ale pierwszy zarejestrowany na żywo w Studio Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Na jesieni odbyła się premiera nowego programu autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki "Legenda Tatr" w wykonaniu zespołu oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Zespół koncertował we wszystkich krajach europejskich, Emiratach Arabskich, w Chinach, USA i Indiach.

źródło: http://www.trebunie.pl/historia.htm