Piątek, 1 listopada 2024

imieniny: Seweryna, Wiktoryny, Warcisława

RSS

Radny Klima o zapomnianych miejscach pochówku: to skarby dziedzictwa Raciborza

01.11.2021 15:04 | 2 komentarze | ma.w

Stworzenie planów lokalizacyjnych na raciborskich nekropoliach, a także zwiedzanie zabytkowych miejsc pochówku proponuje szef komisji gospodarki miejskiej. Na sesji w październiku pytał urzędników, o ich wiedzę na temat historycznych grobowców. Odpowiedzi nie otrzymał, złożył w tej sprawie interpelację.

Radny Klima o zapomnianych miejscach pochówku: to skarby dziedzictwa Raciborza
Piotr Klima szef komisji gospodarki miejskiej na sesji z 27 października 2021 roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Piotr Klima wyjaśnił, że interpelacja związana jest z Dniem Wszystkich Świętych. - Chodzi mi o grobowce z dalekiej przeszłości, będące niejako skarbami dziedzictwa Raciborza. Są takowe na naszych cmentarzach, a najwięcej na Jeruzalem - zaznaczył rajca niezrzeszony.

Przypomniał także pomnik kobiety upamiętniający poległych na wojnie - tzw. Piety na cmentarzu przy ul. Głubczyckiej.

Klima sformułował konkretne zapytania:

  • Czy Miasto ma w ogóle świadomość, co znajduje się na jego terenach?
  • Czy wydział komunalny urzędu prowadzi jakieś działania dotyczące porządkowania i dbałości o takie zabytki?
  • Jaki jest stan wiedzy na ten temat prezydenta i jego współpracowników ?

Zwiedzić i przypomnieć

Zdaniem jednego z najbardziej doświadczonych radnych Raciborza w posiadaniu zabytkowych grobowców jawi się potencjał do zwiedzania takich wyjątkowych miejsc. Można przy tej okazji przypomnieć dokonania pochowanych tam osób związanych z Raciborzem.

W kontekście świąt związanych z wizytami na grobach to temat szczególnie aktualny, a dzisiejsza sesja jest właściwym miejscem, by takie zainteresowanie wybrzmiało - stwierdził przewodniczący komisji gospodarki miejskiej.

Radny zaapelował do koleżanek i kolegów radnych, by odwiedzili w czasie świątecznym groby zmarłych samorządowców.

Spoczywa tam drugi Racibórz

Piotr Klima chce sporządzenia planów lokalizacyjnych wszystkich grobów. Chciałby je zamieścić na stronach internetowych cmentarzy, parafii, a nawet Urzędu Miasta Racibórz.

- W wielu miastach istnieją takie zestawienia wraz ze zdjęciami nagrobków. Bardzo to ułatwia odszukanie konkretnego grobu i służy osobom, które chciałyby przyjechać do Raciborza i odwiedzić interesujące ich nekropolie - mówił na październikowej sesji P. Klima.

- Na grobach, o które już nikt nie dba, warto byłoby zapalić symboliczny znicz. Sądzę, że w tygodniu po Dniu Wszystkich Świętych, gdy groby są pięknie zadbane, można by przygotować zwiedzanie cmentarzy wraz z przewodnikiem, np. codziennie o godz. 16.00 wizytować kolejne cmentarze. Ciekawa jest ich historia. Można by opowiedzieć o wielu pochowanych ludziach. Zapewne mało ludzi wie, że na Jeruzalem jest ok. 20 tys. grobów, a pochowanych jest tam ponad 50 tysięcy ludzi - podsumował Piotr Klima.