Odszkodowanie za szkody górnicze - co warto wiedzieć?
Śląsk, nazywany często sercem polskiego górnictwa, jest bogactwem ukrytym w głębi ziemi, które tętni od ryku maszyn. To w miastach takich jak Mysłowice, Katowice, Chorzów, Ruda Śląska czy Jastrzębie-Zdrój codziennie wiele osób schodzi w podziemia wydobywać czarny minerał.
- Szkody górnicze Katowice – problem województwa
- Prawna regulacja zagadnienia szkód górniczych
- Odszkodowanie za ruch zakładu górniczego
Nieustannie wyjeżdżające pociągi, wiozące tony węgla, który zasila pozostałe gałęzie przemysłu w naszym kraju, to w Śląsku codzienny widok.
Szkody górnicze Katowice – problem województwa
Niestety miejsca, z których wydobywa się bogactwa natury, charakteryzują się także negatywnymi konsekwencjami, które w tego typu działalności są nieuchronne. Zakład górniczy powoduje pustki poeksploatacyjne - do tego dochodzą wstrząsy i tąpnięcia, która odczuwa się nawet na najwyższych piętrach bloków mieszkalnych. Niektóre stwierdzone szkody górnicze dot. domków jednorodzinnych, ogrodów działkowych czy klatek w wielopiętrowcach. Trudno jest oszacować na ilu dokładnie domach w województwie pojawiły się pęknięcia, doszło do naruszenia ścian nośnych, a ile z nich doświadczyło problemów ze szczelnością dachu. Opisywane problemy mogą wystąpić podczas prowadzenia działalności, ale też wiele lat później – nawet w sytuacji, kiedy kopalnia powodująca szkody już upadła.
Prawna regulacja zagadnienia szkód górniczych
Nie jest tajemnicą, że co jakiś czas upadają kolejne kopalnie - na terenie Śląska zamknięto już sporo zakładów górniczych, które przed kilkudziesięcioma laty wydobywały węgiel. Często potem pojawiają się problemy względem kogo w ogóle wystosować powództwo. Odpowiedzi udziela sam ustawodawca przez ust 3. oraz 4 Artykułu 146. ustawy prawo geologiczne i górnicze (Prawo geologiczne i górnicze Dz.U. z dnia 9 czerwca 2011 Nr 163, poz. 981). W myśl tych przepisów, jeżeli nie możemy ustalić zakładu górniczego, który faktycznie spowodował szkodę, odpowiada ten przedsiębiorca, który w dniu ujawnienia się szkody ma prawo prowadzić na terenie wystąpienia szkody działalność górniczą. To tak naprawdę odpowiedzialność za cudzy dług narzucony przez ustawę. Dla prawa nie jest ważne, kto np. przyczynił się deformacji nieciągłych. Ważne jest to, kto pracuje aktualnie na tym terenie.
Odszkodowanie za ruch zakładu górniczego
Naprawienie wyrządzonej szkody może nastąpić przez przywrócenie do stanu poprzedniego lub za zgodą zakładu górniczego – sam przywrócić stan poprzedni za zapłatę odpowiednich środków pieniężnych. W tym miejscu należy poczynić zastrzeżenie, że „gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu” W pozostałym zakresie zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu Cywilnego. W związku z tym można np., w razie bezpośredniego zagrożenia szkodą, żądać od kopalni przedsięwzięcia środków niezbędnych do odwrócenia grożącego niebezpieczeństwa, a także – złożenia odpowiedniego zabezpieczenia.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze