Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

"Staram się łączyć pasję z nauką" – młodziutka Marta Piszczek z Rybnika odniosła ogromny sukces w jeździectwie

04.10.2021 15:30 | 3 komentarze | NM

Nic tylko pogratulować. 13-letnia rybniczanka, Marta Piszczek, której ogromną miłością jest jazda konna, wraz ze swoim kompanem – koniem Ażurem, zdobyli pierwsze miejsce w kategorii Junior Młodszy podczas Mistrzostw Polski Południowej. 

"Staram się łączyć pasję z nauką" – młodziutka Marta Piszczek z Rybnika odniosła ogromny sukces w jeździectwie
Marta na podium, świętując pierwsze miejsce podczas Mistrzostw Polski Południowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Staram się łączyć pasję z nauką" – młodziutka Marta Piszczek z Rybnika odniosła ogromny sukces na Mistrzostwach Polski Południowej

Marta ma zaledwie 13 lat, jest uczennicą 8 klasy szkoły podstawowej. Nie pozwala jednak na to, by młody wiek i masa nauki zatrzymywały ją w dążeniu do spełniania marzeń. Rybniczanka właśnie wywalczyła pierwsze miejsce na Mistrzostwach Polski Południowej.

Marta wraz z jej towarzyszem Ażurem

Marta wraz z jej towarzyszem Ażurem

Trenuję codziennie 3-4 godziny. Staram się, aby treningi nie kolidowały z zajęciami w szkole. Zazwyczaj trenuję wcześnie rano (przed lekcjami) oraz wieczorem. Moje konie mają jeden dzień przerwy w tygodniu na wypoczynek. Staram się łączyć pasję z nauką – opowiada Marta. 

Marta reprezentuje klub klub jazdy konnej Elizar. Trenerem rybniczanki jest Pani Stanisława Gawałek. Ponadto, konsultacji jeździeckich udziela jej dwukrotny olimpijczyk i wieloletni trener Polskiej Kadry Narodowej, austriacki szkoleniowiec Rüdiger Wassibauer. 

Mam nadzieję, że Ażur i Marta są na początku kariery pełnej sukcesów. Ażur to bardzo wrażliwy koń, pełen wartości, ale nie należy do najłatwiejszych w jeździe. Myślę, że Marta jest wystarczająco utalentowana, by sobie z tym poradzić. Spodziewam się tego i życzę nowemu zespołowi ogrom sukcesów. Marta wykonuje kawał świetnej roboty. To wcale nie takie łatwe jeździć na koniu po kimś takim jak Adam Grzegorzewski. Oboje z Adamem pokładamy nadzieje po tym sukcesie na jeszcze lepsze wyniki. Przy okazji, gratulacje dla trenera! Świetna robota! – skomentował Rüdiger Wassibauer. 

Marta Piszczek dosiada obecnie dwóch koni. Ażur to koń po ogierze Candiavolo, koń wychodowany i trenowany przez Rudigera Wassibauera, w latach 2019 i 2020 podstawowy koń Adama Grzegorzewskiego reprezentującego Polskę na arenie międzynarodowej.  Drugi koń to Mavander, który w ostatnich latach startował m.in. w Atenach i w Istambule.

Mistrzostwa Polski Południowej odbywały się w dniach od 30 września do 3 października w Żywcu.

Ogromnie nas cieszy, że nasze wysiłki maja odzwierciedlenie w rezultatach. W przypadku jeździectwa bardzo istotnym elementem jest dobór właściwych koni oraz zgranie pary. W tym sporcie bardzo dobry jeździec niewiele osiągnie bez dobrego konia. Można powiedzieć, że chcąc osiągać dobre wyniki 50% wyniku robi koń a drugie 50% jeździec, przy czy niezbędne jest zgranie tych dwóch zawodników i intensywny trening. W przypadku Marty mamy zgrany zespół. – opowiada z dumą trenerka, Stanisława Gawałek. 

Ogólnopolskie zawody nie są niczym nowym dla Marty Piszczek. 13-latka regularnie startuje w ogólnopolskich zawodach zarówno w kategoriach juniorskich jak i seniorskich. Zaliczyła w tym roku udane starty w m.in. Sopocie, Bugusławicach (łódzkie), Lesznie czy Krakowie.

A już 7 do 10 października w hali Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych Partynice Marta będzie reprezentować Polskę w zawodach międzynarodowych w randze 2*. Zawodniczka zakwalifikowała się już także do finału halowych Mistrzostw Polski, które odbędą się w ostatnim tygodniu października w Sopocie. W sezonie zimowym Martę zobaczymy w międzynarodowym cyklu Cavaliada (Warszawa, Poznań, Sopot, Kraków).

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.