Czwartek, 2 maja 2024

imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

RSS

W Łukowie Śląskim otwarto galerię sztuki. Powstała na poddaszu dworku [ZDJĘCIA]

02.09.2021 20:06 | 0 komentarzy | ska

2 września w Łukowie odbyło się uroczyste otwarcie galerii sztuki. Wielu gości przybyło, by podziwiać piękne obrazy, które od teraz będą dostępne dla mieszkańców Łukowa i okolic. Galerię odwiedzili także radni powiatu oraz samorządowcy z gminy Gaszowice i okolicy. 

W Łukowie Śląskim otwarto galerię sztuki. Powstała na poddaszu dworku [ZDJĘCIA]
Nową galerię otwarto na poddaszu zabytkowego dworu w Łukowie Śląskim. Na pierwszym planie wicestarosta Marek Profaska oraz dyrektor POPP Joanna Rzymanek. fot. N. Myszkowska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Łukowie Śląskim otwarto galerię sztuki. Powstała na poddaszu dworku [ZDJĘCIA]

Jak zaznacza starosta powiatu rybnickiego Damian Mrowiec, kiedy zabytkowy dwór stał się własnością powiatu i przeprowadzono remont tego miejsca, długo zastanawiano się nad tym, jak zagospodarować poddasze, by w pełni wykorzystać potencjał budynku. W końcu uznano, że najlepszym pomysłem będzie otwarcie galerii. 

- Spotkałem się z panem Janem Śliwą ze Świerklan, który jest wielkim miłośnikiem sztuki i zgromadził dosyć sporo obrazów, zwłaszcza w tematyce lokalnej, śląskiej - mówi starosta Damian Mrowiec, zapytany o inicjatywę utworzenia galerii w Łukowie.  - Tak się złożyło, że nasze losy tak się potoczyły, że udało mi się go przekonać, żeby nam użyczył tych obrazów – dodaje starosta.

Obrazy, które cieszą oko

Obrazy, które aktualnie znajdują się w galerii w Łukowie, na początku miały swoje miejsce w okolicznej szkole, jednak teraz będą one dostępne dla wszystkich. Jeszcze wcześniej udostępniane były w Śląskiej Galerii Malarstwa "Jan" w Jankowicach, jednak właściciel kolekcji zdecydował o zmianie miejsca ich ekspozycji. W ten sposob otworzyły się możliwości pozyskania obrazów dla nowej galerii w łukowskim dworze.

Starosta Damian Mrowiec cieszy się z powstania nowej galerii, bo jak sam mówi, przy małych kosztach udało się zorganizować tak dobrą inicjatywę i liczy na to, że galeria będzie często odwiedzana, szczególnie przez młode osoby. 

Śląskie malarstwo i wizje regionu

Ekspozycja zawiera wiele dzieł śląskich twórców. Są to m.in. obrazy Franciszka Burzyka, Józefa Franke, Józefa Pietrzaka, Wiktora Pitloka, Rudolfa Swientego, Andrzeja Marcola oraz przedstawiciela artystycznej rodziny Holeszów - Karola Kurzydyma (wnuk Ludwika Holesza). Na ekspozycji znalazły się również niektóre z dzieł, które powstały podczas Mędzynarodowych Plenerów Malarskich, organizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Kultury i Edukacji "Jan"