Wtorek, 11 czerwca 2024

imieniny: Barnaby, Radomiła, Feliksa

RSS

Czy Tauron chce wyrzucić Rafako z Jaworzna? "Współpracujemy" [AKTUALIZACJA]

27.08.2021 14:02 | 2 komentarze | żet
Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 09:51

TEKST AKTUALIZOWANY

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Tauron może prowadzić rozmowy z przedsiębiorstwem Energotechnika Energorozruch S.A., których celem ma być zastąpienie Rafako S.A. w realizacji projektu Nowe Jaworzno.

Czy Tauron chce wyrzucić Rafako z Jaworzna? "Współpracujemy" [AKTUALIZACJA]
Tak wyglądało rozpoczęcie budowy bloku energetycznego w Jaworznie we wrześniu 2014 roku. W środku ówczesna prezes Rafako S.A. Agnieszka Wasilewska-Semail. Od tego czasu minęło już prawie siedem lat. W tym czasie w Rafako S.A., tak jak w Grupie Tauron, kilkakrotnie doszło do zmiany prezesów. Nowy blok oddano do użytku, ale wciąż nie zakończono jego synchronizacji z krajowym systemem energetycznym.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Priorytet to utrzymanie tempa prac

Pytamy Łukasza Zimnocha, rzecznika prasowego Grupy Tauron, czy Tauron prowadzi rozmowy z innymi podmiotami (w tym Energotechniką Energorozruchem S.A.), których celem byłoby zastąpienie Rafako S.A. w projekcie Nowe Jaworzno. 

- Tauron współpracuje z Rafako, jako Generalnym Wykonawcą bloku o mocy 910 MW w Jaworznie, przy pracach naprawczych, które doprowadzą do trwałej poprawy działania bloku oraz zapewnią bezawaryjną pracę jednostki w dłuższej perspektywie czasowej. Tauron i Rafako na początku sierpnia wypracowały realny harmonogram przeprowadzenia tych prac. Priorytetem jest utrzymanie tempa prac zgodnie z założonym planem, a co za tym idzie ich terminowe zakończenie – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia.

"Niesmaczna plotka"

Kolejny telefon wykonujemy do Energotechniki Energorozruchu S.A. W sekretariacie słyszymy nas, że "prezes i wiceprezes są osobiście zaangażowani" w rozmowy w tej sprawę, jednak będą dostępni w poniedziałek 30 sierpnia i wtedy też udzielą komentarza.

30 sierpnia ponownie kontaktujemy się z tą spółką. - Nie składaliśmy takiej oferty - mówi Witold Kaczmarek, prezes Energotechniki Energorozruchu S.A. i określa całą sytuację jako "bardzo niesmaczną plotkę puszczoną w rynek".

Klimat rozmów z Tauronem jest bardzo dobry

Z pytaniem w tej sprawie zwracamy się też do Rafako. - Nic nam nie wiadomo w tej sprawie. Trwają mediacje przed Prokuratorią Generalną. Klimat rozmów z Tauronem jest bardzo dobry i jesteśmy przekonani, że obu stronom zależy na porozumieniu - mówi Jacek Balcer, rzecznik prasowy Rafako, odpowiadając na pytanie Nowin o kwestię ewentualnego zastąpienia Rafako S.A. przez Energotechnikę Energorozruch S.A. w projekcie Nowe Jaworzno.

- Tym bardziej byłoby to dziwne, że firma E.E. S.A. została przez nas zatrudniona do prac rozruchowych na obiekcie i z pewnością ma w swoim portfolio wiele realizacji, ale nie projektowanie i budowę kotłów, i nie ma porównywalnych do Rafako kompetencji w tym obszarze - dodaje J. Balcer.

Blok za sześć miliardów

Przypomnijmy, Rafako było odpowiedzialne za zaprojektowanie, budowę i rozruch nowego bloku na parametry nadkrytyczne w Jaworznie. Pierwotnie blok energetyczny miał zostać oddany do użytku w lutym 2020 roku. Jednak w ostatniej fazie testów doszło do poważnej awarii. Termin oddania bloku do użytku przesunięto na 15 listopada 2020 roku. Tego terminu udało się dotrzymać, jednakże w pierwszej fazie eksploatacji kotła zdiagnozowano szereg problemów.

W następstwie kolejnej inspekcji bloku Rafako przekazało spółce Nowe Jaworzno Grupa Tauron harmonogram niezbędnych prac, które muszą zostać zrealizowane, aby nowy blok mógł zostać zsynchronizowany z siecią energetyczną. Termin tej synchronizacji wyznaczono na 25 lutego 2022 r.

Budowa nowego bloku w Jaworznie kosztowała już około 6 mld zł.

Dwa i pół miliona ton węgla rocznie

W sierpniu tego roku Rafako S.A. zawarło kolejny, jedenasty aneks do umowy z Nowe Jaworzno Grupa Tauron sp. z o.o. Zamawiający zlecił Rafako m.in.: modernizację dodatkowego układu wprowadzania żużla oraz wykonanie ciągłych pomiarów środowiskowych związków rtęci i amoniaku. Wynagrodzenie Rafako S.A. z tego tytułu ma wzrosnąć o 10,182 mln zł.

Blok ma wytwarzać około 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie przy zużyciu węgla wynoszącym około 2,5 mln ton. Jednocześnie sprawność jednostki ma wynosić około 80 proc., a emisja CO2 ma być mniejsza o ponad 30 proc. niż w starszych blokach energetycznych.

Wojciech Żołneczko