Czwartek, 30 maja 2024

imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

RSS

Lenk chce medalu Zasłużona dla Raciborza dla Justyny Święty-Ersetic i nazwania jej imieniem stadionu na Zamkowej

23.08.2021 18:13 | 7 komentarzy | ma.w

Na posiedzeniu komisji budżetowej jej przewodniczący zwrócił się do prezydenta Polowego, aby ten rozważył przyznanie multimedalistce tytułu Zasłużona dla Raciborza. Przekazał też postulat środowiska sportowego, aby stadion lekkoatletyczny OSiR nazwać imieniem biegaczki. - Budowaliśmy ten stadion dla niej - przyznał Mirosław Lenk.

Lenk chce medalu Zasłużona dla Raciborza dla Justyny Święty-Ersetic i nazwania jej imieniem stadionu na Zamkowej
Mirosław Lenk: od zawsze jestem fanem Justyny Święty-Ersetic. Stadion lekkoatletyczny powstał z myślą o niej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy stadion OSiR w Raciborzu powinien nosić imię Justyny Święty-Ersetic?

- Nie ma czegoś, na co by nie zasługiwała Justyna Święty-Ersetic, ale symbolicznie powinniśmy jej jeszcze podziękować. To, co już otrzymała, traktuję jako część naszej wdzięczności. Nie chciałbym odpłynąć, ale Justyna Święty-Ersetic to światowej klasy lekkoatletka. Ja tak myślę i powtarzam za ludźmi sportu, a także za sąsiadami. Komu jak nie Justynie mamy nadać tytuł Zasłużona dla Miasta? - oznajmił na posiedzeniu 23 sierpnia.

Jest chęć, ale są przeszkody

Lenk zaznaczył, że nie chce, aby była to inicjatywa klubów czy radnych. Chce, aby to prezydent miasta przygotował projekt uchwały z uzasadnieniem.

- Byłby to wspaniały pomysł. Ten tytuł jej przysługuje - stwierdził.

Szybko poparła go Krystyna Klimaszewska: świetny pomysł.

Problemem może być oczekiwanie Miasta na załatwienie formalności w Komisji Heraldycznej, gdzie zwrócono się już jakiś czas temu o uregulowanie kwestii związanych z medalem nadawanym Zasłużonym dla Raciborza. Te procedury mogą zająć jeszcze kilka tygodni i według nowych zasad wręczenie nowego medalu przypadłoby na listopad. O ile nowych zasad przyjętych w formie uchwały rady miasta nie zakwestionowałby nadzór prawny wojewody.

Teraz albo w listopadzie

Mirosław Lenk naciskał, aby zrobić to jednak w miarę szybko, użył terminu: teraz. - Ja zawsze byłem jej fanem, wszyscy jesteśmy z niej dumni. Teraz powinniśmy ją uhonorować. Nie powinniśmy specjalnie zwlekać. Inicjatywa jest po stronie prezydenta - stwierdził M. Lenk. Były prezydent uważa, że można zastosować wobec lekkoatletki dotychczasowe procedury nadawania medalu i tytułu. Zwłaszcza że prawdopodobnie został już tylko jeden "stary" medal w urzędzie. - To byłoby symboliczne, pierwsze i ostatnie medale są szczególnie wartościowe - mówił już po obradach komisji jej szef.

Patronka stadionu

Mirosław Lenk podał od razu drugą propozycję - aby stadion lekkoatletyczny w Raciborzu nazwać imieniem Justyny Święty-Ersetic.

- Jest ulica Roberta Lewandowskiego, jest skocznia im. Adama Małysza, a my ten stadion budowaliśmy dla Justyny, bo mówiła, że chce tu trenować. Trenowała na nim jeszcze przed przebudową. Wiem, że tak samo myśli dyrektor Paweł Król z OSiR - podsumował M. Lenk.

Ludzie:

Justyna Święty-Ersetic

Justyna Święty-Ersetic

polska lekkoatletka, Raciborzanka