30-lecie Rydułtów. Czy rozwód z Wodzisławiem wyszedł miastu na dobre? [ANKIETA]
W 2022 roku minie dokładnie 30 lat od odłączenia Rydułtów od Wodzisławia i uzyskania na nowo praw miejskich. - Naszym założeniem było to, aby cały kolejny rok w Rydułtowach był szczególny ze względu na obchody 30-lecia - mówi Krzysztof Jędrośka, sekretarz Urzędu Miasta w Rydułtowach.
Ankieta
zobacz wszystkieCzy jesteś zadowolony z tego, że Rydułtowy odłączyły się od Wodzisławia Śląskiego?
Rydułtowy. Powstał zespół ds. organizacji 30-lecia, którego członkami są pracownicy Urzędu Miasta w Rydułtowach, głównie kierowników jednostek, które będą się włączały w organizację tych obchodów. Jednym z głównych elementów świętowania jubileuszu ma być uroczysta sesja Rady Miasta, która odbędzie się w okolicach kwietnia 2022 roku. - Mamy zarys przyszłorocznych obchodów. Gotowy plan chcemy mieć już we wrześniu tego roku, aby móc ruszyć z planowaniem budżetu - mówi sekretarz.
Zapowiada się ciekawy rok
Uroczysta sesja Rady Miasta i kilkanaście dni tematycznych - to wstępny plan na przyszłoroczne święto Rydułtów. - Podczas tematycznych dni na terenie miasta będą się odbywać różne imprezy. Na pewno będą też wydarzenia sportowe i rekreacyjne, ale także te związane z budżetem obywatelskim - mówi sekretarz. Dni Rydułtów również będą inne niż w poprzednich latach, Miasto będzie chciało przetestować nową formułę i połączyć je z obchodami 30-lecia. - Już teraz zaczynamy przygotowania do tego przedsięwzięcia, ponieważ niektóre elementy muszą być zrobione z dużym wyprzedzeniem - dowiadujemy się w UM. Efektem tych prac jest ogłoszony kilka dni temu konkurs na logo 30-lecia Rydułtów. Kolejno organizowane będą konkursy fotograficzne po to, aby móc wydać jubileuszowy album. Etap związany z organizacją imprez towarzyszącym obchodom rozpocznie się po uchwaleniu budżetu na przyszły rok. - Rok 2022 może być przełomowy dla naszego miasta. Będziemy testować różne rozwiązania i część z wydarzeń mogłaby wejść na stałe do kalendarza imprez - mówi Jędrośka.
Rydułtowy teraz i 30 lat temu
Jak zmieniały się Rydułtowy na przestrzeni lat? Na to pytanie Krzysztof Jędrośka sugeruje, aby przenieść się do 1975 roku, kiedy miasto utraciło swoją autonomię. - To dla Rydułtów, ale głównie dla jego mieszkańców, był ogromny cios. Z niezależnego miasta staliśmy się dzielnicą Wodzisławia Śląskiego. Osoby pamieętające te wydarzenia mówią, że w tamtym okresie Rydułtowy stały się tzw. sypialnią Wodzisławia - tłumaczy. Po włączeniu w granice Wodzisławia, Rydułtowy straciły na znaczeniu i były traktowane jako peryferia. Ten sam proces dotyczył także ościennych gmin, czyli Radlina, Marklowic, Pszowa. - To, że my nie czuliśmy się częścią Wodzisławia spowodowało, że gdy przyszła fala przeobrażeń to na bazie Komitetu Obywatelskiego w Rydułtowach powstał ruch dążący do odłączenia i ponownego uzyskania niezależności - wspomina sekretarz. - I to jest chyba najlepsze podsumowanie tych 30 lat - słowa: „Udało się!”. Udało się odłączyć i udało się z samorządnością Rydułtów. Miasto od tych 30 lat idzie w dobrym kierunku - dopowiada.
Pierwsze koty za płoty
Aby uczcić ten jubileusz, Urząd Miasta w Rydułtowach ma dla mieszkańców propozycję - konkurs na logo. Jak czytamy w humorystycznym wpisie na stronie UM, wyzwanie jest jednocześnie bardzo proste, jak i skomplikowane. Dlaczego? Proste, bo wystarczy zaprojektować logo 30-lecia. Sprawę komplikuje jednak fakt, iż logo musi być: ładne, trochę proste a trochę skomplikowane, łatwe do wykonania różnymi technikami (druk, wyklejanie, malowanie), a także powinno uwzględniać barwy Rydułtów, czyli kolory niebieski i żółty. Na zwycięzcę czeka nagroda w kwocie 700 zł.
Jak dostarczyć projekt?
Logo można dostarczyć do urzędu miasta w wersji elektronicznej - najlepiej płyta CD lub DVD - w zaklejonej kopercie. Na kopercie trzeba umieścić dopisek „Logo 30-lecia”. Logo można także wysłać na adres mailowy: um@rydultowy.pl. Plik powinien być w formacie CDR, JPG, PDF lub EPS. W tytule maila należy wpisać „Logo 30-lecia”. Konkurs trwa do 30 sierpnia, wraz z projektem należy dostarczyć kartę zgłoszenia, która jest do pobrania na stronie Urzędu Miasta w Rydułtowach.
Komentarze
18 komentarzy
Dotrolaobiektywny .....A wiesz że tak już kiedyś było, gdy byłem dzieckiem to z koloni wysyłałem kartki z pozdrowieniami do rodziców na adres imię nazwisko Rydułtowy powiat Rybnik to wtedy jak myślisz gdzie ? czy może do kogo należały Rydułtowy ???? ?????a tak z ciekawości co ma dworzec czy obwodnica do odłączenia się miasta Rydułtowy od Wodzisławia ????? Jak mogę ci radzić nie martw się tym na co i tak nie masz wpływu , pij więcej płynów bo ci teksty za suche wychodzą ......
obiektywny
tak tu szastasz swoimi głupimi docinkami w każdym swoim komentarzu
ty masz lustro ???
jak rano patrzysz BOLI ???
Objektywny- rydultowiku na swoim skoro masz tak dobrze to czemu nie robicie obwodnicy i dworca kolejowego? Przyłącz Rydułtowy do Rybnika i będziesz mieć spokój .
Gościu6..... Dobrze że miasto Rydułtowy się odłączyło od Wodzisławia . Czy wtedy przez połączenie tych miast Rydułtowy cośkolwiek zyskały czy dużo straciły ????? Ktoś kto pamięta Rydułtowy przed i po połączeniu ten wie jak było ???? ? .Dlatego decyzja o odłączeniu to najlepsze co miastu wyszło ! . .Przykład połączenia szpitala wszystko wyjaśnia przez co Rydułtowy straciły dobry znany szpital i bardzo dobre położnictwo pokazało że na łączeniach zyskuje zawsze tylko jeden i to wcale nie ten lepszy , a przecież obiecano miastu Rydułtowy że przez połączenie z Wodzisławskim szpitalem nic się nie ZMIENI ,niestety okazało się to nieprawdą .Co dzisiaj ci co wtenczas byli u władzy w naszym mieście ????? Pewnie luster w domach już nie posiadają by sobie nie p..ć w twarz ? I jak tu nie zgodzić się z powiedzeniem że na spółki sr..ą jaskółki .....
Ciekawe jakie zdanie mają mieszkańcy z perspektywy tych 30 lat? Czy powstaną jakieś niezależne opracowania pokazujące osiągnięcia Rydułtów za ten czas i porównanie do rozwoju innych miast w rejonie które się nie podzieliły a wręcz przeciwnie przyłączyły do siebie jakieś dzielnice.
Rozpad Wodzisławia był nieunikniony bo to był bardzo słaby ośrodek. Świętować jednak też nie ma czego. To co w Rydułtowach osiągnięto można było zrobić w ramach jednego miasta. Negatywna stroną rozpadu Wodzisławia był potężny rozwój administracji. Zamiast jednego urzędu jest 5. Czas pokazał że mało mogą mniej...
#cocolino- Jedroska wyraźnie powiedział że kierunek jest dobry. Czyli zabity dechami dworzec i szczury wokol to jest to.Za to logo można narysować tak jakby herbu nie było.
Jak czytam "Krzysztof Jędrośka" to już mam dość. Gościu spppp do Pszowa !
Rydułtowy to prawie wieś po tych 30 latach jeszcze trochę a dorówna Pszowowi.
Nawet 30 metrów drogi-ścieżki nie potrafi zrobić z osiedla Orłowiec bezpośrednio na perony stacji kolejowej, aby lepiej skomunikować to osiedle.
O dworu kolejowy nie wspomnę przecież to wizytówka miasta - widać, że w Wodzisławiu potrafią, a Rydułtowy to czysty chlew.
Hmm a może tak zainwestować w kanalizację żeby nie było powtórek z powodzi. Kratki kanalizacyjne katastrofa
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Drogi rowerowe,obwodnica,haha, dobre jaja! Jeszcze dworzec kolejowy to też wizytówka 30 lecia upadku Rydułtów! Kolej na Kwk Rydułtowy i będzie Pszów bis. Byle urzędnicy w ankiecie zagłosowali i spoko.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Oddzielnie się od Wodzisławia miało na celu zdublowanie stanowisk i nic więcej. To się udało, więc można odtrąbić sukces,bbo są stołki do obsadzenia, a o to przecież chodziło. A koszty? Kto się będzie przejmował kosztami?
Obojętnie jakiego urzędnika spytać czy rodzinę pasibrzuchow to teksty będą te same. Niekończące się pasmo sukcesów. Zamiast zajmować się pierdolami to na 30 lecie mogli się pokazać i zrobić rydułtowski odcinek drogi północnej. No ale pieniążków nie ma i nie będzie. Za to jest urząd generujący koszt kilkunastu milionów rocznie. Program urzędnik na swoim.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Kiedy będą drogi rowerowe w mieście np wzdłuż ulicy Raciborskiej?