Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

7 domowych sposobów na komary

15.06.2021 13:00 | 0 komentarzy | MK

Komary są niechcianymi gośćmi podczas imprez na świeżym powietrzu i wieczornych spacerów. Ich brzęczenie to nieodłączny dźwięk towarzyszący letniemu wypoczynkowi. Choć ukąszenia komarów nie są bolesne, powodują dokuczliwe swędzenie i opuchliznę. Jak uchronić się przed pijącymi krew owadami z pomocą domowych sposobów? Co odstrasza komary? Co zrobić, by uniknąć ugryzień?

7 domowych sposobów na komary
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rośliny odstraszające komary

Pewne gatunki roślin wydzielają zapach zniechęcający owady. Posadzenie ich w ogrodzie albo w doniczkach umieszczonych na parapecie stworzy zatem tarczę ochronną przed komarami. Zapachu których roślin nie lubią komary? Jednym z naturalnych środków odstraszających jest bazylia. Wydziela intensywną woń nieprzyjemną dla owadów. Podobne działanie wykazują liście mięty o orzeźwiającym aromacie. Komary zniechęci również zapach mirtu i kocimiętki.

Olejki eteryczne

Odstraszająco na komary działają olejek eukaliptusowy, waniliowy, kokosowy, cytrynowy, migdałowy, goździkowy, cynamonowy oraz sosnowy. Brzęczące owady nie mogą znieść również zapachu kamfory, waleriany, wyciągu z kwiatów pomarańczy, olejku herbacianego czy anyżowego. Warto przygotować domowy spray przeciw komarom na bazie wybranej substancji. Aerozolem można spryskać ubrania, okolice parapetów czy wybrane przedmioty.

Ognisko

Komary będzie odstraszał również dym. Oznacza to, że osoby siedzące wokół ogniska albo stojące przy grillu mogą cieszyć się spokojem i uchronić przed ugryzieniami. Wadą odstraszania komarów dymem będzie jednak fakt, że włosy i ubrania przesiąkną charakterystycznym zapachem ogniska.

Świece zapachowe

Na rynku dostępne są specjalne świece zapachowe wydzielające woń, która nie podoba się komarom. Akcesoria tworzy się z wosku wzbogaconego olejkami eterycznymi, np. waniliowym czy cytrynowym. Najlepszy efekt zapewni kilka zapalonych świec. Warto zatem przygotować większy zapas akcesoriów, gdy planuje się przyjęcie w ogrodzie czy nad jeziorem.

Cebula i ocet

Specyficzny, mocny zapach wydzielany przez surową cebulę również może odstraszać komary. Pokrojone w plasterki warzywo należy umieścić na talerzyku. Naczynie kładzie się na parapecie, by zabezpieczyć mieszkanie przed komarami. Warto wypróbować tę metodę, jeśli chce się otworzyć okno na noc. Innym kuchennym składnikiem, który można wykorzystać do walki z komarami, jest ocet. Jego ostry zapach również odstrasza komary. Aby zniechęcić insekty do gryzienia, gąbkę nasączoną octem kładzie się przy łóżku albo na parapecie przy otwartym oknie. Wspomniane domowe sposoby na komary mają niestety wadę – charakterystyczny, intensywny zapach roznoszący się po całym pomieszczeniu.

Terpentyna

W jaki sposób pozbyć się chmary męczących nas insektów? Można spróbować uśpić owady terpentyną. Bezbarwna ciecz stosowana jako rozpuszczalnik do farb pomoże pozbyć się brzęczącego problemu. Substancję wlewa się do słoika i pozostawia na 20 minut w szczelnie zamkniętym pokoju. Pomieszczenie koniecznie trzeba opuścić – nie wolno wdychać szkodliwych oparów terpentyny. Po wspomnianym czasie zmiata się i wyrzuca uśpione komary, a następnie dokładnie wietrzy mieszkanie.

Unikanie miejsc, w których jest dużo owadów

Komary preferują tereny bagienne i wilgotne. Zwykle można spotkać je w okolicach jezior, przy stawach, w podmokłych lasach oraz w miejscach, gdzie stoi woda. Insekty wyruszają, by znaleźć pożywienie, razem z zachodem słońca. Nie lubią upałów ani bezpośredniego nasłonecznienia. Jeżeli zatem planuje się spacer, lepiej wybrać się na niego jeszcze za dnia. Po zmierzchu komary są najbardziej aktywne.

Domowe sposoby na komary pomagają uchronić się przed swędzącymi ugryzieniami i zasypiać w spokoju, bez brzęczących intruzów latających po sypialni. Warto zastosować wybrane metody w czasie spotkań w ogrodzie, wakacyjnych wyjazdów czy relaksu w domowym zaciszu. Dzięki nim możemy beztrosko korzystać z ciepłej pogody i uniknąć nieprzyjemnych podrażnień skórnych.

 

Materiał zewnętrzny