Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Rafamet - dobry rok dla obrabiarek, problemy w odlewni

19.04.2021 12:09 | 0 komentarzy | żet

Spółka akcyjna z Kuźni Raciborskiej podała do publicznej wiadomości wyniki finansowe za 2020 rok. Fabryka obrabiarek zanotowała zysk. Gorzej było w przypadku odlewni, która borykała się nie tylko z gorszą koniunkturą, ale również awariami.

Rafamet - dobry rok dla obrabiarek, problemy w odlewni
Odlewnia Rafamet (fot. arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Fabryka Obrabiarek Rafamet S.A. wypracowała w 2020 roku 1,3 mln zł zysku netto, czyli o 0,5 mln zł więcej niż w 2019 roku. Gorsze wyniki finansowe osiągnęła natomiast Odlewnia Rafamet Sp. z o.o. (wchodzi w skład Grupy Kapitałowej Rafamet S.A.), która zamknęła 2020 rok stratą 2,7 mln zł. Wynik finansowy całej Grupy Kapitałowej Rafamet S.A. za 2020 rok to 1,5 mln zł straty netto.

Prezes Rafametu E. Longin Wons przyznaje, że 2020 rok dla wielu firm na całym świecie zapisał się jako trudny, a związana z pandemią COVID-19 niepewność nadal się utrzymuje. - Jesteśmy i chcemy być optymistami, więc zakładamy, że wyraźne wychodzenie świata z kryzysu COVID-19 nastąpi na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2021 - dodaje prezes.

Rafamet S.A. podaje, że na słabych wynikach Odlewni Rafamet Sp. z o.o. zaważyła bardzo zła koniunktura w branży ciężkich, jednostkowych odlewów, a także dwukrotna awaria pieca odlewniczego w końcówce 2020 roku. - Obecnie sytuacja w tym podmiocie jest opanowana, awaria została usunięta, notujemy istotny wzrost zamówień na wyroby odlewni - uspokaja prezes Rafametu E. Longin Wons, który jednocześnie pełnie obowiązki przewodniczącego rady nadzorczej odlewni.

Pomimo problemów, Odlewnia Rafamet realizuje zgodnie z harmonogramem projekt badawczo-rozwojowy współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Rafamet S.A. to producent obrabiarek przemysłowych z Kuźni Raciborskiej, która stoi na czele Grupy Kapitałowej Rafamet S.A. Oprócz fabryki obrabiarek, w skład grupy wchodzą jeszcze spółki: Odlewnia Rafamet, Rafamet Service & Trade, Poręba Machine Tools oraz Hebeit Rafamet Machinery. Dla wyników finansowych Grupy Kapitałowej Rafamet S.A. największe znaczenie ma sytuacja w fabryce obrabiarek oraz odlewni.

(am) (raf) (żet)