Czwartek, 13 maja 2021

imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty

RSS

Ruiny zamku w Tworkowie walczą o nagrodę

07.04.2021 09:25 | 0 komentarzy | mad

Ruszyła XXV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego pn. „Modernizacja Roku i Budowa XXI w”. Gmina Krzyżanowice w tegorocznej edycji zgłosiła zrewitalizowane ruiny zamku w Tworkowie.

Ruiny zamku w Tworkowie walczą o nagrodę
Ruiny zamku w Tworkowie, fot. Agnieszka Kaźmierczak
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ruiny zamku w Tworkowie stanowią zabytek wpisany do rejestru zabytków Województwa Śląskiego. Geneza obiektu sięga średniowiecza, a najstarsze części obecnej bryły pochodzą z renesansowej budowli z II połowy XVI wieku. Dzisiejszy, neorenesansowy charakter zamku nadała mu przebudowa rozpoczęta w 1860 r. przez słynnego architekta Carla Heydenreicha. W styczniu 1931 r. wybuchł w pałacu pożar, który strawił prawie cały budynek. Pałac nie został odbudowany. Od tego czasu obiekt był zaniedbywany przez powojennych właścicieli, co z roku na rok powodowało pogarszanie się jego stanu technicznego.

Od 2004 r. właścicielem zabytku jest gmina Krzyżanowice, która do 2017 r. prowadziła bieżące prace konserwatorskie i porządkowe na ruinach oraz pielęgnację zieleni.

Włodarzom bardzo zależało na bezpiecznym i kompleksowym udostępnieniu obiektu zwiedzającym, toteż w 2017 r. pozyskano w partnerstwie z czeską gminą środki z Unii Europejskiej w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej, na przeprowadzenie prac umożliwiających kompleksowe udostępnienie zabytkowych ruin dla mieszkańców i turystów. W zakres prac wchodziło m.in. odgruzowanie, rekonstrukcja murów i nadproży wykonanie żelbetowych konstrukcji dachu wozowni i wieży oraz stalowej klatki schodowej, jak też uporządkowanie i zagospodarowanie terenu wokół ruin. W trakcie prac wywieziono 200 aut ciężarowych gruzu.

Obiekt oficjalnie otwarto latem 2020 r. W pierwszy weekend otwarcia odwiedziło go ponad 2000 osób. Dziś odtworzony i zabezpieczony obiekt oferuje odwiedzającym podróż do czasów szlacheckich rodów Eichendorffów i Reisewitzów. Dawne krużganki, arkady i korytarze pozwalają na własnej skórze doświadczyć trwającej od XIII w. historii tego miejsca. Pałacowa wozownia jest miejscem organizacji wydarzeń kulturalnych i tematycznych. Latem, mimo panującej pandemii gmina zorganizowała kilka ciekawych imprez. W zachodnim skrzydle ruin, na wysokości 21 metrów, w odtworzonej, zabytkowej wieży zegarowej, utworzono wieżę widokową, z której rozpościera się widok na miejscowość i sąsiednie tereny. Wieża włączona została do szlaku wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia o nazwie „Silesianka”. Ruiny zamku w Tworkowie są kluczowym zabytkiem i atrakcją promującą nowo powstałą markę turystyczną „Kraina Górnej Odry”.

Na obiekt można głosować TUTAJ.

źródło: UG Krzyżanowice, oprac. (d)