Czwartek, 30 maja 2024

imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

RSS

Unia Racibórz wejdzie na giełdę?

01.04.2021 07:00 | 8 komentarzy | żet
Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 23:06

Artykuł okazał się primaaprilisowym żartem. Rzecz jasna nie ma mowy o przekształceniu Unii Racibórz w spółkę akcyjną.

Unia Racibórz wejdzie na giełdę?
Zdjęcie poglądowe (fot. arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Piłkarska Unia Racibórz Sp. z o.o. przeżywa trudne chwile. Miejska spółka potrzebuje gotówki, aby przetrwać. Sposobem na jej pozyskanie ma być debiut na rynku New Connect Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jak zareaguje na to Marek Labus?

Prezydent Dariusz Polowy udowodnił już, że potrafi podążać szlakiem, którym dotychczas w Polsce nikt nie podążał. Nie znając się na piłce i nie ufając roszczeniowemu środowisku piłkarskiemu z Raciborza, postanowił uporządkować sprawy futbolu z pomocą eksperta Marka Śledzia. Efektem tych działań było przekształcenie klubu sportowego  w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością - jedyną taką spółkę w Polsce, której klub gra w okręgówce.

I choć losy Unii z ograniczoną odpowiedzialnością można określić jako burzliwe (w ciągu kilku miesięcy doczekaliśmy się już trzeciego prezesa, na co nakładają się jeszcze problemy finansowe przedsiębiorstwa), to wiele wskazuje na to, że Unia już wkrótce wypłynie na spokojne wody. Wszystko za sprawą planu wprowadzenia jej na rynek New Connect Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jeśli emisja akcji serii A spotka się z pozytywnym odbiorem inwestorów giełdowych, Unia Racibórz S.A. może pozyskać tą drogą nawet 10 milionów złotych. Takie pieniądze pozwolą nie tylko uregulować bieżące problemy, ale też wprowadzić system szkolenia młodzieży z prawdziwego zdarzenia, który za kilka lat może zaowocować awansem unitów na wyższe szczeble rozgrywek. Co prawda w bliższym horyzoncie czasowym nie ma co marzyć o ekstraklasie, choć historia takich klubów jak Bruk-Bet Termalica Nieciecza dowodzi, że w polskiej piłce wszystko jest możliwe.

Nawet najlepszy plan może spalić na panewce, jeśli zaczną przy nim manipulować Marek Labus i Piotr Klima. Dlatego niewykluczone, że M. Labus otrzyma propozycję wejścia do Rady Nadzorczej Unii Racibórz S.A. Rola P. Klima, pozbawionego merytorycznego wsparcia swojego partnera, siłą rzeczy ulegnie marginalizacji.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Marek Labus

Marek Labus

Lekarz laryngolog, menadżer ochrony zdrowia

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz