Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Radni z Kornowaca uczcili pamięć zmarłego Bronisława Panica

25.03.2021 19:36 | 0 komentarzy | mad

– Zawsze będziemy go wspominać uśmiechniętego i kochającego życie – powiedział wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój.

Radni z Kornowaca uczcili pamięć zmarłego Bronisława Panica
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Człowiek czynu

Minutą ciszy radni gminy Kornowac uczcili podczas dzisiejszego (tj. 25 marca) posiedzenia pamięć 61-letniego Bronisława Panica - radnego oraz sołtysa Rzuchowa, zmarłego w sobotę 20 marca.

Podczas sesji rady gminy zmarłego kolegę wspominał Arkadiusz Ziental, również radny z sołectwa Rzuchów. – Ja bardzo szanuję i będę szanował pamięć po zmarłym sołtysie. To był człowiek czynu. Wszystko, co robił to dla lokalnej społeczności. Uprzedzał, wyręczał, przewidywał - to była taka osoba, która nie czekała na zgłoszenia mieszkańców. Bardzo dobrze współpracował z radą sołecką, z urzędem gminy, panem wójtem, zespołem „Rzuchowianki” - co procentowało dobrą pracą na rzecz Rzuchowa – powiedział radny. Dalej mówił o wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez sołtysa. – Bronek zawsze myślał o naszej wsi – powiedział Arkadiusz Ziental, wspominając chwilę, kiedy Bronisław Panic trafił do szpitala. – Teraz będzie dopiero widać, ile dla nas zrobił – dodał.

Grzegorz Niestrój, wójt Kornowaca powiedział z kolei, że zachęcał Bronisława Panica, aby startował na sołtysa Rzuchowa. – Cieszę się, że się na to zdecydował i podjął się tej funkcji. Myślę, że wykonywał ją w stu procentach. W mojej karierze był to sołtys, z którym miałem największą przyjemność współpracy – mówił wójt. Bronisława Panica określił jako człowieka dobrego oraz solidnego i sumiennego radnego. – Nie musiał czekać na sygnały mieszkańców, on wiedział, co jest do zrobienia. Dociekliwy, słuchający swoich wyborców. Oddany swojej małej ojczyźnie, sołectwu Rzuchów. Zawsze będziemy go wspominać uśmiechniętego i kochającego życie – podkreślał wójt Niestrój. – Myślę, że właśnie tak musimy zapamiętać naszego Bronka – dodał Grzegorz Bauerek, wiceprzewodniczący rady, który obrady prowadził w zastępstwie przewodniczącego Mariana Zimermanna.

Będą wybory

Po śmierci Bronisława Panica mieszkańców Rzuchowa czekają wybory uzupełniające jak i na urząd sołtysa wsi, tak i radnego. Przypomnijmy, zmarły radny mandat uzyskał z okręgu wyborczego nr 15 - to ulice: Boczna, Dębowa, Karola Miarki, Pstrązka, Rybnicka od nr 93 do końca nieparzyste. Wcześniej jednak komisarz wyborczy musi wydać postanowienie w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego. Później, na podstawie Kodeksu Wyborczego w gminie liczącej do 20 000 mieszkańców wojewoda zarządza wybory uzupełniające. Jeśli okaże się, że kandydatów na urząd radnego jest więcej*, będzie należało przeprowadzić głosowanie. To jednak obecnie jest trudne. Przykładem może być Kuźnia Raciborska, gdzie od grudnia zeszłego roku wojewoda Jarosław Wieczorek już dwukrotnie przesunął termin wyborów uzupełniających w okręgu numer 2** z racji pandemii koronawirusa.


* Jeśli w toku czynności wyborczych zgłosi się tylko jeden kandydat, to zostaje radnym z automatu. Precyzuje to art. 380 Kodeksu Wyborczego, który brzmi: „Jeżeli w okręgu wyborczym w wyborach do rady zarejestrowana liczba kandydatów jest równa liczbie radnych wybieranych w danym okręgu wyborczym lub od niej mniejsza, głosowania nie przeprowadza się, a za wybranych na radnych terytorialna komisja wyborcza uznaje zarejestrowanych kandydatów, a odpowiednio pozostałe mandaty pozostają nieobsadzone”. Choć w przypadku tego okręgu może okazać się, że chętnych jest więcej. To był jedyny obszar w gminie Kornowac w wyborach samorządowych w 2018 roku, gdzie o urząd radnego ubiegało się troje kandydatów. Oprócz Bronisława Panica (KWW Twoja Gmina Twój Dom), który uzyskał wówczas 111 głosów, w wyborach wystartowali: Izabela Hajduczek - KWW „Razem 2018” (21 głosów) oraz Łukasz Piekut - KWW - Czas na zmiany u nas (34 głosy).

**Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej są konieczne, ponieważ jeden z dotychczasowych radnych złożył rezygnację. To Radosław Kasprzyk, który został powołany na funkcję prezesa Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej. Na urząd radnego startuje natomiast dwóch kandydatów: Mateusz Kot (KWW KM - lista nr 1) oraz Adam Skórka (KWW Adama Skórki - lista nr 2).

Ludzie:

Arkadiusz  Ziental

Arkadiusz Ziental

Radny gminy Kornowac

Grzegorz Bauerek

Grzegorz Bauerek

Radny gminy Kornowac

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Jarosław Wieczorek

Jarosław Wieczorek

Wojewoda Śląski

Marian Zimermann

Marian Zimermann

Przewodniczący rady gminy Kornowac