Czwartek, 24 czerwca 2021

imieniny: Jana, Danuty, Janiny

RSS

O Rafako w Sejmie RP. Spółka z Raciborza odżyje, gdy zmieni właściciela

25.03.2021 15:02 | 9 komentarzy | żet

Posłowie oraz przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskiego Funduszu Rozwoju, Agencji Rozwoju Przemysłu debatowali o przyszłości Rafako. Choć jednoznaczne deklaracje nie padły, przebieg rozmowy może prowadzić do wniosku, że Rafako zmieni właściciela.

O Rafako w Sejmie RP. Spółka z Raciborza odżyje, gdy zmieni właściciela
Posłanka Gabriela Lenartowicz, senator Ewa Gawęda, poseł Krzysztof Gadowski.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jedyna taka firma w Polsce

25 marca o godz. 12.00 rozpoczęło się posiedzenie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, które zostało poświęcone sytuacji Rafako S.A. Spółka z Raciborza, która przez dziesięciolecia budowała polskie elektrownie, znajduje się na krawędzi upadłości. W imieniu wnioskodawców zwołania posiedzenia głos zabrała Gabriela Lenartowicz. Posłanka zreferowała trudne położenie Rafako, a także znaczenie tej firmy dla sektora energetycznego Polski. G. Lenartowicz podkreśliła, że Rafako jest jedyną dużą polską firmą, która posiada kompetencje uprawniające ją do udziału w procesie transformacji polskiej energetyki węglowej na gaz i wodór. Bez Rafako polska energetyka będzie zmuszona korzystać w tym procesie z firm zagranicznych.

Posłanka przypomniała również, że upadłość Rafako oznacza stratę w wysokości miliarda złotych dla spółek Skarbu Państwa, które finansowo i kontraktowo są powiązane z Rafako S.A. Upadłość Rafako równałaby się też utracie pracy przez ponad tysiąc pracowników firmy, co spowodowałoby wzrost bezrobocia w powiecie raciborskim o około 77%. - Spółka Rafako S.A. jest dla raciborzan i połowy Śląska od wielu, wielu pokoleń miejscem uosabiająca polską myśl techniczną - podkreśliła G. Lenartowicz.Posłanka z powiatu raciborskiego przekazała również pytania, które za jej pośrednictwem zadały organizacje związkowe oraz osoby związane z Rafako, dotyczyły one m.in. możliwości wsparcia przedsiębiorstwa przez państwo, czy planowane jest objęcie przez państwo - lub podmioty z nim powiązane (Polimex Mostostal) - większościowego pakietu akcji Rafako, wiedzy na temat nierynkowych praktyk polegających na inspirowaniu przez jedną ze spółek Skarbu Państwa akcji głosowania przeciwko układowi Rafako z wierzycielami, a także ewentualnych postępowań prokuratorskich dotyczących Rafako.

Rafako niezbędne i potrzebne Polsce

Następnie głos zabrał Podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Zbigniew Gryglas. Zapewnił, że ministerstwo uważnie obserwuje sytuację w Rafako. - Zgodzę się, że jest to ważna firma na mapie Polski. Taka firma jest Polsce niezbędna i potrzebna - powiedział wiceminister. Z. Gryglas stwierdził też, że Rafako "ma do odegrania wielką rolę w projekcie transformacji energetycznej". - Pole działania takich firm jak Rafako z całą pewnością będzie bardzo duże - dodał.

Pozyskanie inwestora coraz bliżej?

Prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki przyznał, że w ostatnim czasie w Rafako doszło do skumulowania bardzo wielu problemów z przeszłości, na które złożyły się zarówno błędy w zarządzaniu jak i zdarzenia losowe. Obecny prezes zapewnił, że wspomniane błędy już się nie powtórzą. Ubolewał, że spółki Skarbu Państwa głosowały przeciwko zawarciu przez Rafako układu z wierzycielami, choć propozycje były korzystne dla wierzycieli spółki, o czym świadczy fakt, że wszyscy pozostali wierzyciele Rafako głosowali za tym układem.

- Spółka nie oczekuje niczego więcej niż to wynika z instrumentów publicznie dostępnych. Nie chcemy żadnego uprzywilejowania - podkreślił prezes Rafako.

Ponadto Radosław Domagalski-Łabędzki stwierdził, że Rafako jest w końcowej fazie procesu inwestorskiego. - Dyskusja jest zaawansowana i zmierza do pozytywnych rozwiązań w niedalekiej przyszłości. Gdy ten proces się zakończy, Rafako będzie filarem polskiej energetyki - zapowiedział prezes Rafako, wskazując jednocześnie, że firma z Raciborza może być również liderem dekarbonizacji w Polsce.

W tym miejscu przypomnijmy, że głównym akcjonariuszem Rafako S.A. jest PBG S.A. Firma ta obecnie jest zarządzana przez nadzorcę ustanowionego przez sąd (ma chronić interesy wierzycieli PBG S.A.). PBG S.A. posiada w sumie 33% akcji Rafako. Wspomniany zarządca już w maju zeszłego roku ogłosił, że pakiet akcji Rafako jest na sprzedaż.

Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Krzysztof  Gadowski

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości