Piątek, 1 marca 2024

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Rekord powołań pływaków MKS SMS Victoria do kadry narodowej. Prezes Szwed: to ratunek dla dyscypliny

28.12.2020 15:50 | 5 komentarzy | ma.w

Raciborski klub otrzymał aż 245 powołań do pływackiej reprezentacji Polski. Jego prezes nie przyjmuje jednak gratulacji, bo Polski Związek Pływacki bierze do kadry wszystkich zarejestrowanych pływaków, żeby mogli w pandemii kontynuować szkolenie. - Inaczej polskie pływanie stanie. Po prostu go nie będzie - zauważa prezes Victorii Sławomir Szwed.

Rekord powołań pływaków MKS SMS Victoria do kadry narodowej. Prezes Szwed: to ratunek dla dyscypliny
Prezes MKS SMS Victoria Racibórz - Sławomir Szwed
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do Kadry Narodowej PZP powołano zawodników posiadających licencję Polskiego Związku Pływackiego, którzy są zarejestrowani w Systemie Elektronicznym Licencji z rocznika 2011 i starszych.

Według prezesa Szweda to jest odzew na zamknięcie przez rząd wszystkich pływalni, poza przypadkami, gdy mogą z nich korzystać tylko reprezentanci kraju*. - Do tej pory mogliśmy to robić także, bo takie było rozporządzenie ministerialne, ale od 28 grudnia są nowe przepisy - zaznacza Sławomir Szwed. Podkreśla, że w klubie przestrzegany jest reżim sanitarny i zawodnicy oraz trenerzy są zdrowi.

- Od 1,5 miesiąca raportujemy ministerstwu zakażenia i kwarantanny. Odnotowano tylko 1 przypadek zakażenia i to osoby dorosłej, do którego doszło poza naszą placówką - podał S. Szwed.

Sternik klubu musiał dostosować plany treningowe dla zawodników Victorii w związku z ograniczeniami zaplanowanymi na ferie. Ubolewa nad pozamykaniem obiektów w górach. - Stajemy na głowie, żeby młodzież mogła trenować - oznajmia prezes Szwed.

- To ciężki czas. Dla młodzieży, która kocha ten sport, dla trenerów oraz dla rodziców tych zawodników, którzy chcieliby obserwować rozwój swoich utalentowanych dzieci - przyznaje sternik obchodzącej właśnie 50-lecie Victorii. Klub przy ZSOMS w Raciborzu prowadzi treningi na miejscowym basenie, dostosowując je do obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

- Decyzja PZP to jedyny kierunek, aby utrzymać kontynuację programów szkoleniowych w tych warunkach. Inaczej musielibyśmy wyjść z basenów. Tak musimy walczyć, żeby trenować - tłumaczy Szwed.

W PZP nie ogłoszono jeszcze kalendarza wydarzeń pływackich w 2021 roku, ale prezes Victorii wie już, w na kwiecień planowana jest w Raciborzu ogólnokrajowa impreza - Mistrzostwa Szkół Sportowych. Po niej mają odbyć się Mistrzostwa Polski, będące kwalifikacją do następnych imprez już o charakterze międzynarodowym. - Musimy być elastyczni jeśli chodzi o daty mistrzostw, wszystko zależy od rozwoju sytuacji pandemicznej - zaznacza prezes Szwed.

Prezes MKS SMS podkreśla, że decyzja związku służy też wyrównaniu szans w rywalizacji o późniejszy start w igrzyskach olimpijskich. - Mamy ukształtowaną czołówkę krajową, ale niewykluczone, że na przyszłorocznych imprezach wystrzeli talent jakiegoś 16-latka, tak jak kiedyś zaczęła się kariera np. Otylii Jędrzejczak - podsumowuje S. Szwed.

*W związku z ograniczeniem możliwości korzystania z pływalni wyłącznie dla zawodników Kadry Narodowej PZP  przeprowadził czynności zmierzające do rozszerzenia katalogu osób mogących realizować szkolenie dzieci i młodzieży biorących udział we współzawodnictwie sportowym PZP (źródło: http://www.polswim.pl/komunikat-14).