Wtorek, 7 maja 2024

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Nowe eksponaty w żorskim muzeum. To kolekcja masek afrykańskich

03.12.2020 13:36 | 0 komentarzy | ska

Żorskie muzeum na czele z dyrektorem Lucjanem Buchalikiem od lat specjalizuje się w badaniu Afryki i jej kultur, stąd w muzeum znaleźć można sporo eksponatów z Czarnego Lądu w Dziale Kultur Pozaeuropejskich. Będzie ich jeszcze więcej, bo właśnie muzeum zakupiło kolekcję masek afrykańskich. 

Nowe eksponaty w żorskim muzeum. To kolekcja masek afrykańskich
W pozyskanej kolekcji znajduje się łącznie 61 masek wykonanych tradycyjnie przez mieszkańców różnych rejonów Afryki. fot. Muzeum Miejskie w Żorach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowe eksponaty w żorskim muzeum. To kolekcja masek afrykańskich

- Mamy przyjemność poinformować, że muzeum zakupiło dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów kolekcję masek afrykańskich do zbiorów Działu Kultur Pozaeuropejskich. To dla nas radosny moment, ponieważ nie tylko powiększamy zbiór muzealiów, ale przede wszystkim uzupełniamy go, a przez to staje się reprezentatywny - informują muzealnicy. 

Kolekcja masek afrykańskich z terenów Afryki Zachodniej i Środkowej pochodzi ze zbiorów polskiego afrykanisty, badacza terenowego i pracownika naukowego - Jacka Łapotta. Składa się z 61 obiektów, z których większość pochodzi z terenów Afryki Zachodniej (Burkina Faso i Mali) oraz Afryki Centralnej i Wschodniej.

- Wszystkie obiekty pozyskane zostały przez kolekcjonera w Afryce – bezpośrednio od właścicieli w terenie bądź na lokalnym rynku antykwarycznym w artisanach. Kolekcja datowana jest na II poł. XX wieku, co znajduje potwierdzenie w cechach charakterystycznych masek, ich stylistyce i zastosowanych materiałach. Prawie wszystkie obiekty mają naturalną patynę i zabrudzenia związane z ich sposobem użytkowania (wytarta polichromia oraz elementy drewniane przylegające do głowy tancerza lub elementów stroju) i przechowywania (ślady po drewnojadach – nieaktywne, spróchniałe fragmenty). W kolekcji znajdują się obiekty, które były używane w trakcie tradycyjnych ceremonii. Dotyczy to głównie obiektów nabytych w kraju Dogonów. Ciekawym przykładem jest maska ludu Toma, która mimo iż kupiona w artisanie nosi ślady używania. Na wewnętrznej stronie znajdują się wyraźne ślady (wypolerowanie) wykonane przez czoło i nos tancerza - wyjaśniają w Muzeum Miejskim w Żorach.