Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Kultura

Sukces „Niezależnych” z Jastrzębia-Zdroju w konkursie fotograficznym Obiektywnie Śląskie

24.10.2020 15:03 | 0 komentarzy | (q)

„Do konkursu przystępuję już od kilku lat z mniejszymi lub większymi sukcesami, jednak nigdy nie udało mi się go wygrać. Dlatego bardzo się cieszę z zajęcia I miejsca. Największym wyróżnieniem jest dla mnie docenienie moich prac przez tak znakomite jury. Inspiracją do projektu był pokój syna mojego kolegi - to tam wszystko się zaczęło. Dziękuję Cyprianowi i Bartkowi za zaufanie i poświęcony czas” - mówi zwycięzca w kategorii „fotoreportaż”, Michał Kaczorek.

Sukces „Niezależnych” z Jastrzębia-Zdroju w konkursie fotograficznym Obiektywnie Śląskie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szacowne jury w składzie: Tadeusz Rolke, Tomasz Sikora, Adam Sikora, Jacek Joostberens i Antoni Cygan doceniło również fotoreportaż pt. „Miałem sen” autorstwa Anety Czarnockiej-Kanik. Wyróżniony materiał traktuje o codzienności i walce z pandemią w środowisku górniczym.

Obiektywnie Śląskie, konkurs na najlepsze fotoreportaże i filmy o Śląsku, w 2019 roku świętował dziesiątą jubileuszową edycję. Hasło przewodnie tegorocznej, 11. odsłony, brzmiało „Śląskie Przebudzenie”. W konkursie wzięło udział 125 osób, wpłynęło 109 fotoreportaży, 14 filmów i 9 fotokastów. Jak zwykle, największa konkurencja była wśród fotoreportaży i to właśnie w tej kategorii nagrody zdobyli artyści reprezentujący Stowarzyszenie Jastrzębski Klub Fotograficzny Niezależni.

Fotografia to jedna z dziedzin kultury, która w Jastrzębiu-Zdroju ma swoje szczególne miejsce. Stowarzyszenie kontynuuje wspaniałą fotograficzną historię klubu fotograficznego założonego w roku 1972. Zajmuje się popularyzowaniem fotografii poprzez organizację warsztatów, spotkań autorskich, wystaw, plenerów czy publikację wydawnictw. Od dwóch lat we współpracy z Galerią PIX.HOUSE z Poznania organizowana jest również Jastrzębska Szkoła Fotografii Dokumentalnej. „Niezależni” skupia grono wielokrotnie nagradzanych i wspaniałych fotografów: wystarczy wymienić Jerzego Mazura i Adama Kota – wybitnych fachowców fotografii przyrodniczej czy Rafała Kalinowskiego - znanego w całej Polsce ze swoich niebywałych zdjęć architektury.

Laureatom raz jeszcze serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

(Q) / Nowiny.pl