Czwartek, 2 grudnia 2021

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Wicedyrektorka szpitala zakaźnego: jesteśmy zapełnieni pod kurek

02.04.2020 22:34 | 3 komentarze | ma.w

Po godz. 15.00 z raciborskiej lecznicy napłynęły dane o rosnącym stanie wypełnienia chorymi na koronawirusa. Było w niej wtedy 57 pacjentów. Spodziewano się wtedy dużego napływu - kolejnych 80 chorych, w tym obsady całego domu starców z Koszęcina, gdzie doszło do zakażenia.

Wicedyrektorka szpitala zakaźnego: jesteśmy zapełnieni pod kurek
Widok ze śluzy przy jednym z oddziałów szpitalnych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dane te oznaczają, że szpital na Gamowskiej zbliża się powoli do granic swych możliwości jeśli chodzi o liczbę dostępnych tu łóżek. Czwartek był w szpitalu rekordowy pod względem nowych przyjęć chorych. Jaka jest pojemność raciborskiej lecznicy, interesowało, w trakcie wideokonferencji samorządowców, przewodniczącego komisji zdrowia w radzie powiatu Franciszka Marcola.

Gamowska ma aktualnie 181 przygotowanych łóżek i szykuje kolejne, do około 220. Chorzy - po oznaczeniu na oddziale zakaźnym - wpierw trafiają na internę, a gdy tam braknie miejsc, to zapełnia się pulmonologię i kolejne oddziały. Dyrekcja odrębnie rezerwuje na terenie szpitala łóżka dla pacjentów urazowych.

Przed przekształceniem lecznicy w zakaźną można było w Raciborzu umieścić nawet 400 łóżek. Taka ich liczba widnieje w Statucie Szpitala. Po zbudowaniu śluz dzielących strefy czystą i brudną, w poszczególnych oddziałach liczba łóżek uległa ograniczeniu. - Jest mniej miejsca - skwitował przy radnych połączonych w wideokonferencji Ryszard Rudnik. Dyrektor twierdzi, że maksymalnie, po kolejnych przeróbkach wewnątrz zmieści się na Gamowskiej od 280 do 300 pacjentów.

W godzinach wieczornych w czwartek 2 kwietnia było w Raciborzu już 68 pacjentów. Jeszcze na spotkaniu on-line wicedyrektor Elżbieta Wielgos - Karpińska mówiła:

- jesteśmy zapełnieni pod kurek -

komentowała dużą dynamikę przyrostu nowych chorych. Wskazała, że 4 pacjentów jest w stanie ciężkim, pod respiratorami. Najmłodszy w ogólnym gronie zakażonych ma 46 lat.Ludzie:

Elżbieta Wielgos - Karpińska

Elżbieta Wielgos - Karpińska

Chirurg, wicedyrektor medyczna szpitala w Raciborzu

Franciszek Marcol

Franciszek Marcol

Radny Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu