Czwartek, 13 czerwca 2024

imieniny: Antoniego, Lucjana, Gracji

RSS

Dworzec w Chałupkach zmienił właściciela. Jakie zmiany czekają obiekt?

07.03.2020 19:00 | 1 komentarz | mad

Z wójtem Krzyżanowic Grzegorzem Utrackim rozmawiamy o dworcu kolejowym w Chałupkach, który nie tak dawno trafił we władania gminy. Włodarz mówi nam o zamierzeniach względem obiektu, wstydzie za PKP oraz tłumaczy, dlaczego samorząd dąży do zmian infrastruktury kolejowej.

Dworzec w Chałupkach zmienił właściciela. Jakie zmiany czekają obiekt?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Pod koniec stycznia nastał długo oczekiwany moment. Podpisał pan akt notarialny o nieodpłatnym nabyciu obiektu kolejowego od spółki PKP. Gmina przejęła dworzec w Chałupkach, czyli pierwszy po polskiej stronie, leżący na linii kolejowej nr 151.

– Pierwsze działania w kierunku przejęcia podejmowaliśmy dziewięć lat temu. Mowa nie tylko o dworcu w Chałupkach, ale również w Krzyżanowicach i Tworkowie. Co do Chałupek mamy pomysł, aby utworzyć tam centrum przesiadkowe – skomunikowanie pociągów z autobusami PKS, coś na wzór parkingu typu park&ride, czy wypożyczalnia rowerów, a sam obiekt, aby był wykorzystywany przez mieszkańców oraz na cele gminy. Kilka lat temu były środki zewnętrzne np. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, aby taki pomysł zrealizować i zrewitalizować dworzec i otoczenie. Dzisiaj niestety wiemy, że tych możliwości jest mniej, niż jeszcze kilka lat temu. Nie będąc jednak wcześniej właścicielem obiektu, nie mogliśmy występować o wsparcie finansowe. Ale mam nadzieję, że takie środki w nowej perspektywie się pojawią. Liczę również na pomoc marszałka, posłów, pani senator w tej sprawie. Wierzę, że znajdziemy środki.

Jako gmina zdecydowaliśmy się na przejęcie dworca, bo chcemy, aby to miejsce było funkcjonalne i dostępne dla pasażerów. Zrobiliśmy to dla dobra naszych mieszkańców. W związku, z tym że jest to pierwszy dworzec po przekroczeniu granicy, na dwóch międzynarodowych liniach kolejowych i jest wizytówką naszego kraju. Wystosowaliśmy prośby i monity do Komisji Sejmowych, do PKP, aby wyremontowali dworzec i przywrócili jego funkcjonalność, jednak w odpowiedzi poinformowali, że w programie remontów dworców na lata 2016 – 2023 nie znalazł się. Nowy program będzie i lista dworców będzie tworzona dopiero po 2023 roku, ale również nie zagwarantowali, że znajdzie się na liście do remontu. Do tego czasu stan techniczny budynku pewnie znacznie by się pogorszył i w zasadzie nie wiadomo czy udałoby się cokolwiek z nim zrobić. Tam już obecnie mocno przecieka dach, jest naderwany strop drewniany, zalane kondygnacje aż do parteru. Chyba od dawna nikt tam nie wchodził, nikt nie doglądał tego miejsca. Żałuję, że PKP nie oddało nam całości budynku wraz z częścią magazynową i rampą – ponieważ to pewnie ułatwiłoby nam np. odnowienie jednolitej elewacji na budynku.

– Zdradzi pan występne plany wobec zmian w budynku dworca?

– Plany są takie, że chcielibyśmy na pewno dworzec udostępnić dla podróżnych w formie poczekalni. Ale obecny stan obiektu jest na razie taki, że nie możemy tego zrobić w krótkim czasie. Tam trzeba przeprowadzić remont generalny, a na to są potrzebne środki. Jeśli uda się je pozyskać w nowej perspektywie, to za kilka lat możliwe jest zmodernizowanie tego miejsca w całości. Natomiast na już dla pasażerów postawiliśmy tam tymczasową toaletę typu toi-toi.

W Chałupkach jest sporo osób z pamiątkami związanymi z koleją, pasjonatów kolejnictwa. Być może udałoby się stworzyć coś na miarę ekspozycji wystawowej takich pamiątek. Niektóre z tych osób już zadeklarowały swoją pomoc w tym zakresie.

– Zapowiedział pan na sesji rady gminy, że styl obiektu pozostanie bez zmian. O ile budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków, o tyle obiekt ma znaczenie historyczne.

– Jak najbardziej, obiekt wpisuje się w historię budowy linii kolejowych w kierunku na Rybnik i Katowice oraz leży na strategicznej linii pasażersko-gospodarczej w kierunku Raciborza, Kędzierzyna-Koźla i Opola. Elewację budynku z cegły klinkierowej chcielibyśmy zachować, ale też trzeba zważyć na techniczne i termiczne walory ścian. Na pewno dokonamy gruntownego przeglądu technicznego i inwentaryzacji budynku – wtedy będziemy mogli określić, w jaki sposób dokonamy modernizacji.

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt Gminy Krzyżanowice