Wtorek, 27 lutego 2024

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Gminy z dotacją na naukę pływania i gimnastykę korekcyjną. Zyskają uczniowie

05.02.2020 08:53 | 0 komentarzy | d

To kolejne dofinansowanie w tym zakresie dla gmin powiatu raciborskiego.

Gminy z dotacją na naukę pływania i gimnastykę korekcyjną. Zyskają uczniowie
To zdjęcie z ubiegłorocznej edycji zajęć uczniów szkoły podstawowej w Rudach na basenie Fundacji PGE Energia Ciepła w Rybniku (fot. UM Kuźnia Raciborska)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wsparcie na naukę pływania

Kuźnia Raciborska, Kornowac, Krzanowice, Pietrowice Wielkie i Rudnik znalazły się w gronie 123 gmin z całej Polski, które uzyskały dofinansowanie na prowadzenie i organizację zajęć sportowych w ramach projektu nauki pływania „Umiem pływać”. Konkurs na dofinansowanie zadania został ogłoszony jeszcze w ubiegłym roku przez Ministerstwo Sportu. Gminy kolejno otrzymały wsparcie finansowe na poziomie: 20 tys. zł, 17 tys. zł, 8,6 tys. zł, 22,5 tys. zł i 16 tys. zł.

Program powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” jest adresowany do uczniów szkół podstawowych z klas I – III w całej Polsce. Zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych z zakresu nauki pływania. – W ramach projektu uczniowie będą wyjeżdżali na zajęcia na basen, gdzie pod okiem instruktorów będą uczyli się pływać. Jeden cykl szkoleniowy będzie wynosił 20 jednostek lekcyjnych dla każdego dziecka, zajęcia będą się odbywały w 12-15 osobowych grupach i zakończą się sprawdzianem potwierdzającym nabycie umiejętności założonych w projekcie – mówią w kuźniańskim urzędzie. Jak dodają, celem zajęć poza nauką pływania jest m.in. walka z wadami postawy u dzieci, promocja zdrowego i aktywnego stylu życia, kształtowanie pożądanych cech osobowościowych i społecznych u dzieci (odwaga, zdyscyplinowanie, odpowiedzialność za drugą osobę, zgodne współdziałanie w zespole). – Dodatkowo uczniowie nabędą wiedzę i umiejętności dotyczące bezpiecznego przebywania i odpowiedniego korzystania z akwenów wodnych. Zarówno udział w zajęciach, jak i dowóz jest dla uczniów bezpłatny – zauważają urzędnicy.

I na zajęcia z gimnastyki korekcyjnej

Kuźnia Raciborska, Pietrowice Wielkie i Rudnik znalazły się także wśród 57 beneficjentów, które otrzymają dofinansowanie na organizację zajęć sportowych z elementami gimnastyki kompensacyjno-korekcyjnej. Do gmin trafiło kolejno: 12 tys. zł, 20 tys. zł i 18 tys. zł.