Poniedziałek, 2 sierpnia 2021

imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

RSS

Kultura

Jastrzębska Szkoła Fotografii Dokumentalnej – wyjątkowy finał

08.11.2019 09:06 | 0 komentarzy | (q)

Fotografia dokumentalna jest odrębną, mocno rozbudowaną dziedziną fotograficzną. Odnosi się ona do ważnych wydarzeń z życia ludzi, świata przyrody, wręcz wszystkiego tego, co nas otacza. Obrazuje, pokazuje i odkrywa miejsca, ludzi i historie nieznane, ukryte, zakazane lub trudne do zobaczenia. Warto ją dobrze poznać.

Jastrzębska Szkoła Fotografii Dokumentalnej – wyjątkowy finał
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tak o tej wyjątkowej dziedzinie fotografii pisze jeden z wykładowców Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej – Adrian Wykrota. 7 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej miał miejsce wernisaż prac słuchaczy Szkoły realizowanej przez Stowarzyszenie Jastrzębski Klub Fotograficzny „Niezależni” i Fundację PIX.HOUSE z Poznania.

Ten ponad półroczny projekt zakładał pracę nad fotograficznym zadaniem długoterminowym. Taka praca wymagała dużego zaangażowania, umiejętności i wyrobienia w sobie wrażliwości na otaczający świat. Wymogiem koniecznym było wyjście ze „świata niebieskiego”, wirtualnego ekranu i żywy kontakt z drugim człowiekiem. Bez tego nie dałoby się historii zarejestrować i opowiedzieć innym. Długoterminowe warsztaty fotografii dokumentalnej pozwoliły uczestnikom zdobyć nowe umiejętności, odświeżyć swoje spojrzenie na otaczającą rzeczywistość i opowiedzieć „swoje małe historie" innym.

Do końca listopada w siedzibie głównej Biblioteki można oglądać wielkoformatowe fotografie, które najlepiej podsumowuje koordynator Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej, Michał Sita: „od Częstochowy, jakiej starają się nie oglądać pielgrzymi, przez hodowcę gołębi sportretowanego o wiele bardziej przekonująco niż przez pryzmat gołębi, przez kolekcję portretów emerytowanych mistrzów boksu; opowieść o Abisynii i jej bohaterach, po kopalnię rozbieraną na części pierwsze. Śląsk, jaki pokazuje się na zdjęciach, gdy poświęci się jednemu tematowi trochę więcej uwagi, złożony ze szczegółów. Takich jak żużel, potraktowany dosłownie. Złożony z osobistych historii: koleżanki z pracy, znajdującej sens w bieganiu, czy sąsiadów - niewidzialnych dla wszystkich wokół.”

Jastrzębską Szkołę Fotografii Dokumentalnej swym patronatem objął Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój. Projekt został także dofinansowany ze środków budżetowych Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Aneta Czarnocka-Kanik | nowiny.pl

zdjęcia Dominik Gajda