Sobota, 18 maja 2024

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Koszmar panny młodej – oblubieniec okazał się oszustem, a policjanci aresztowali go podczas wesela

16.06.2019 07:00 | 0 komentarzy | żet

Napad na byłego wójta Kobyli, zagadkowe i makabryczne morderstwo w rybnickiem, szacowny jubileusz raciborskiego burmistrza oraz... małżeństwo „księcia” z artystką operową, który ku rozpaczy oblubienicy okazał się zwykłym oszustem – to tylko część artykułów, na które natrafiliśmy w „Nowinach Raciborskich” sprzed stu lat.

Koszmar panny młodej – oblubieniec okazał się oszustem, a policjanci aresztowali go podczas wesela
zdjęcie poglądowe (www.edwardianpromenade.com)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Racibórz • 16 czerwca 1919 r.

Plebiscyt na Górnym Śląsku?

W ostatniej chwili przed zapadnięciem ostatecznego wyroku ententy* rozpisują się gazety niemieckie, jakoby w Wersalu poczyniono Niemcom dość poważne ustępstwa, a na Górnym Śląsku ma nastąpić rzekomo plebiscyt, czyli głosowanie ludowe. A więc lud górnośląski rozstrzygałby sam niejako o dalszych swoich losach, czy chce pozostać przy Niemczech, czy też zostać przyłączony do Polski (...)

Los Turcyi

Wedle „New Jork Heralda” przybędą do Paryża dla podpisania traktatu pokojowego wraz z przedstawicielami Węgier i Bułgaryi także i przedstawiciele Turcyi. Rada czterech zdecydowała podobno, że państwo tureckie będzie nadal istniało – w Anatolii; Turcya jednak musi się zrzec wszelkich praw do Konstantynopola, który zostanie umiędzynarodowiony i oddany pod zwierzchnictwo Ligi Narodów. Przyczyny, dla których zatrzymano nadal państwo tureckie i religijną oraz polityczną suwerenność sułtana, są następujące: 1) ponieważ Ameryka nie chciała objąć mandatu nad całą Turcyą i Konstantynopolem; 2) ponieważ Anglia obawia się powstania mahometan, jeżeliby zniesiono zupełnie państwo tureckie**.

Zamachy na koleje

Jakieś zamachy na koleje żelazne i na mosty kolejowe wykonano w ostatnich dniach na Górnym Śląsku, i to jeden zamach w okolicy Sowczyc pod Olesnem, inny zamach w okolicy Markowic pod Raciborzem, o trzecim zamachu donoszą z Opola, a pono w Kluczborku także jakieś usiłowania zamachowe były. Najpoważniejszy miał być zamach w okolicy Markowic, gdzie pono cały mostek w powietrze wyleciał (...)

Kto tych zamachów dokonał, o tem nie mamy najmniejszej wiadomości, i możemy tylko z różnych okoliczności wysnuwać domysły i wnioski. Natomiast (...) „Schles. Zth” już wie dokładnie i pisze w ostatnim numerze grubemi literami, że te zamachy są sprawą Polaków (...)

Polacy górnośląscy w jakieś tam zamachy na koleje się nie bawią, bo nie mają w tem żadnego interesu – przeciwnie, Polacy tutejsi mają wielki interes w tem, żeby w danej chwili przejąć koleje jak i wszystkie inne zakłady nieuszkodzone, aby mogła być szybko dowieziona żywność i aby praca i ruch ani chwili nie ustały (...)

Małżeństwo oszusta

Pewien oszust, zwący się księciem von Schliewen, ożenił się w Hamburgu z Reginą Harre, artystką hamburskiej opery ludowej. Krótko przed ślubem przybyło dwóch mężczyzn do proboszcza kościoła św. Michała, naradzając się z nim o młodej parze. Byli to urzędnicy kryminalni, którzy wieczorem w hotelu „Europa”, gdzie odbywała się uroczystość weselna, aresztowali młodego „księcia”, ku zdziwieniu oblubienicy i gości weselnych. Okazało się, że aresztowany z fałszowanymi papierami jako porucznik korpusu bałtyckiego nazwiskiem Merkel, pobrał z intendentury 50 000 mk. Przy przeszukaniu mieszkania znaleziono obciążający materyał, między innemi dokumenty z podrobionymi papierami podoficera Jenscha, który w Berlinie popełnił różne oszukaństwa, a którego dawno poszukiwano.

* „Wyrok ententy” to warunki pokojowe kończące I wojnę światową, które zwycięskie państwa sprzymierzone(przede wszystkim Francja, Wielka Brytania oraz USA) narzuciły przegranemu blokowi tzw. państw centralnych, a więc Rzeszy Niemieckiej oraz Austro-Węgrom. Jednym z postanowień traktatu wersalskiego kończącego wielką wojnę było zorganizowane plebiscytów wśród mieszkańców spornych terenów, których wyniki miały zdecydować o przebiegu granic. Taki plebiscyt zorganizowano m.in. na terenie Górnego Śląska (20 marca 1921 r.).

** Turcja, zwana „chorym człowiekiem Europy”, brała udział w I wojnie światowej po stronie państw centralnych – po zakończeniu konfliktu znalazła się w gronie przegranych. Aktywnie na rzecz okrojenia terytorialnego Turcji działali Grecy, którzy rościli sobie prawo do znacznej części terytorium państwa sułtana. Traktat pokojowy, zawarty przez przedstawicieli sułtana Mehmeda VI, nie został uznany przez tureckie zgromadzenie narodowe oraz armię, na której czele stał Mustafa Kemal. Kemal, który w przyszłości zyskał przydomek „Ojca Turków”, wygrał wojnę z Grekami, wywalczył dla Turcji suwerenność oraz doprowadził do utworzenia laickiej republiki, na której czele stanął jako prezydent.