Wtorek, 27 lipca 2021

imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego

RSS

Matury w powiecie raciborskim zagrożone

18.04.2019 12:10 | 14 komentarzy | żet

Problem dotyczy 721 maturzystów ze szkół podległych powiatowi raciborskiemu. Choć rady pedagogiczne nie doszły do skutku również w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, dyrektor Ludmiła Nowacka zapewnia, że maturzyści z sms-u mogą być spokojni.

Matury w powiecie raciborskim zagrożone
Zdjęcie poglądowe, arch. Nowiny.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby uczniowie mogli przystąpić do matury, muszą najpierw zostać sklasyfikowani. Klasyfikacja odbywa się w trakcie obrad rad pedagogicznych. Aby rada pedagogiczna mogła podejmować decyzje, konieczne jest zebranie kworum, a więc w posiedzeniu rady musi wziąć udział minimum połowa nauczycieli zatrudnionych w szkole. Właśnie dlatego od momentu rozpoczęcia strajku, nie udało się zwołać w Raciborzu rady pedagogicznej.

Egzaminy 721 maturzystów zagrożone

Wysłaliśmy do Starostwa Powiatowego w Raciborzu pytanie, czy egzaminy maturalne w szkołach podległych powiatowi są zagrożone. Odpowiedź, którą uzyskaliśmy była jednoznaczna: Tak.

Ustaliliśmy, że zwołane 17 kwietnia rady pedagogiczne w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik", Zespole Szkół Ekonomicznych, Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 oraz II LO nie doszły do skutku z powodu braku kworum.

Wicestarostę Marka Kurpisa niepokoi ciągły brak porozumienia między stroną rządową a związkami zawodowymi na szczeblu centralnym. Liczy na zawarcie porozumienia w najbliższych dniach.

We wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych zorganizowano spotkania informacyjne dla tegorocznych maturzystów. W większości przypadków spotkania odbyły się w spokojnej atmosferze, choć były także osoby, które przejawiały duże zaniepokojenie zaistniałą sytuacją. Ponadto informacje dla zainteresowanych przekazywane są na bieżąco za pośrednictwem dziennika elektronicznego.

- Kolejne rady klasyfikacyjne w szkołach zaplanowane zostały po świętach wielkanocnych - na 24 kwietnia. Ostateczny termin klasyfikacji upływa 26 kwietnia – więc pozostało jeszcze 8 dni - informuje M. Kurpis i dodaje, że w przypadku zawarcia porozumienia między rządem a związkowcami "jest to wystarczający czas na dopełnienie formalności klasyfikacji maturzystów".

Wszystko zakończy się pomyślnie

Problem dotyczy również Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, która jest prowadzona przez samorząd województwa śląskiego. Także w tej szkole terminowe rady pedagogicznie nie doszły do skutku z powodu strajku nauczycieli.

- Jesteśmy cierpliwi. Pierwsza rada nie miała kworum, dlatego nie udało się zrobić klasyfikacji, ale rady nadzwyczajne są zaplanowane. Jesteśmy przekonani, że uczniowie i przyszli maturzyści zostaną dopuszczeni do egzaminu dojrzałości i wszystko to zakończy się pomyślnie - mówi dyrektor Ludmiła Nowacka.

Nadzwyczajne rady pedagogiczne w ZSOMS mają zostać zwołane po świętach.

(żet)

Ludzie:

Ludmiła Nowacka

Ludmiła Nowacka

dyrektor ZSOMS w Raciborzu, radna miasta Racibórz, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.