Sobota, 19 czerwca 2021

imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława

RSS

Mieszkań jak na lekarstwo

19.04.2019 07:00 | 2 komentarze | juk

Mieszkanie komunalne od gminy to marzenie. W Pszowie na taki lokal trzeba czekać nawet kilka lat. W najbliższej przyszłości miasto nie zamierza budować jednak nowych mieszkań. Powód? Nie ma na to pieniędzy.

Mieszkań jak na lekarstwo
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W zasobach lokalowych Pszowa znajduje się obecnie 29 mieszkań komunalnych i 2 mieszkania socjalne. Znajdują się przy ul. Pszowskiej, ul. Skwary oraz przy ul. Traugutta. Łącznie lokale te zamieszkuje 87 osób. – Zapotrzebowanie na nasze gminne mieszkania stale rośnie – przyznają pszowscy urzędnicy.

Za mało mieszkań, za dużo chętnych

Na przydział lokalu z gminnych zasobów złożono 40 wniosków. – W większości przypadków nie są to pojedyncze osoby, a kilkuosobowe rodziny – mówi Anna Menżyk z referatu gospodarki komunalnej i ekologii w pszowskim magistracie. Kolejka oczekujących praktycznie się nie zmniejsza. Z prostego powodu. Mieszkania są zwalniane w dwóch przypadkach: gdy najemca umrze lub zda lokal, bo wyprowadzi się np. do własnego mieszkania lub innej miejscowości. Takie przypadki zdarzają się jednak dość rzadko. W efekcie ludzie czekają nawet kilka lat na mieszkanie. Anna Menżyk podkreśla, że za wnioskami oczekujących na przyznanie lokalu niejednokrotnie stoją ludzkie dramaty. – Zgłaszają się do nas m.in. kobiety z dziećmi, które zostały same, bez rodziny. Natomiast my nie mamy gdzie ich umieścić, bo wszystkie mieszkania mamy zajęte – mówi. Urzędniczka zwraca również uwagę na inny problem. – Miasto nie posiada lokali tymczasowych. W przypadku gdyby któryś z naszych mieszkańców utracił mieszkanie lub dom np. w przypadku pożaru, to w takiej sytuacji nie mamy gdzie takich osób umieścić – mówi Menżyk.