Piątek, 21 stycznia 2022

imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

RSS

Mieszkańcy Bojanowa sprzątali wioskę [ZDJĘCIA]

07.04.2019 08:54 | 0 komentarzy | mad

W sobotni poranek 6 kwietnia mieszkańcy sołectwa Bojanów w gminie Krzanowice chwycili za rękawice oraz worki na śmieci i zaczęli sprzątać wioskę.

Mieszkańcy Bojanowa sprzątali wioskę [ZDJĘCIA]
Uczestnicy akcji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ruszyli w teren

Początkowo deszczowa pogoda mogła zniechęcić do wyjścia na dwór, ale nie ich. Pod miejscowym domem kultury zebrali się starsi i młodsi. Ci pierwsi wyruszyli sprzątać wioskę od razu, ci drudzy najpierw wzięli udział w cotygodniowym kursie języka niemieckiego. W trakcie którego ucząc się słówek z języka niemieckiego, przygotowywali mapę miejsc, które później odwiedzili, sprzątając. – To pierwsza taka inicjatywa w Bojanowie. Z propozycją wyszła pani Hania (Hanna Nitefor – mieszkanka Bojanowa), podpytaliśmy również w okolicznych wioskach i postanowiliśmy działać – mówi sołtys Aleksander Reisky. Jest to też pierwsza akcja organizowana przez szefa wioski w nowej kadencji, bo kilka tygodni temu zorganizowano wybory soleckie. – Trzeba zacząć z przytupem – mówi z uśmiechem.

Mieszkańcy obrali sobie ulicę Polną, to tam poszukiwali śmieci. A było ich nie mało. Akcja sprzątania miała również za zadanie edukować najmłodszych. – Chcemy, aby dzieci nabywały dobre nawyki, a dzięki temu zobaczyły, że można zrobić coś społecznie – zauważa głowa Bojanowa.

Przedsięwzięcie zorganizowano po raz pierwszy, ale nie ostatni. Sołtys chce aranżować podobne przedsięwzięcia dwa razy do roku: po zimie i na jesień.

Sołtysowanie to trudne zadanie

W poprzedniej kadencji w Bojanowie trzykrotnie należało przeprowadzić wybory po tym, jak zrezygnowali kolejni sołtysowe. Ten ostatni, czyli Aleksander Reisky sprawdził się jednak w nowej roli i za aprobatą mieszkańców postanowił, że nadal będzie dbał o interesy wioski. – Sołtysowanie nie jest prostym zadaniem. Ludzie mają spore oczekiwania – przyznaje rozmówca. Dodaje, że dawniej sołtysów kojarzono z rolnikami, którzy dużo czasu spędzali w rodzinnej miejscowości. Obecnie sołtysem jest osoba pracująca na etacie w danej firmie. – Jeżeli ktoś dobrze sobie to poukłada, to jak najbardziej można wszystko połączyć – dopowiada Aleksander Reisky, który w bieżącej kadencji został również radnym gminy Krzanowice.

Ludzie:

Aleksander Reisky

Aleksander Reisky

Radny gminy Krzanowice