środa, 4 sierpnia 2021

imieniny: Dominika, Protazego, Jana

RSS

Kolejki zainteresowanych Czystym Powietrzem. Prezydent Polowy sprowadził ekspertów z WFOŚiGW

26.03.2019 22:44 | 1 komentarz | ma.w

To już drugie spotkanie organizowane przez Dariusza Polowego w sprawie programu rządowych dopłat do walki ze smogiem. Tym razem na Zamek przybył wiceprezes funduszu Adam Lewandowski z Elżbietą Kisiel kierującą zespołem doradców energetycznych. Padło m.in. pytanie o celowość dotowania kotłów na węgiel w kontekście raciborskich dążeń do tzw. strefy bez paliw stałych.

Kolejki zainteresowanych Czystym Powietrzem. Prezydent Polowy sprowadził ekspertów z WFOŚiGW
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

D. Polowy po raz pierwszy urządził promocję programu Czyste Powietrze jeszcze w kampanii wyborczej wyborów prezydenckich. Teraz sprowadził funduszowych ekspertów by pomogli w wypełnianiu wniosków adresowanych do WFOŚiGW.

Prawicowego prezydenta Raciborza wsparła posłanka PiS Izabela Kloc. Polowemu towarzyszył także wiceprezydent Dominik Konieczny (w magistracie podlega mu ochrona środowiska). Ze Studziennej przyjechał wicewójt Rudnika Tomasz Kruppa. Obecni byli członkowie komisji ds. czystego powietrza przy prezydencie Polowym (Wierzbicki, Wiecha, Ludwikowski, Czerner). Nie zabrakło też raciborskiego ekologa Bogusława Siwaka i szefa komisji gospodarki miejskiej Piotra Klimy. Przyszedł ponadto radny klubu Razem dla Raciborza Marcin Fica.

Przedstawiciele WFOŚiGW wystąpili z prezentacją zasad korzystania z programu Czyste Powietrze. Zaznaczyli ważną, także dla raciborzan, informację, że dotacje z PONE (lokalnych programów likwidacji niskiej emisji) można łączyć z dofinansowaniem z Czystego Powietrza; co wcześniej nie było możliwe. Nowością jest też „etapowanie” ekologicznych inwestycji; np. wpierw można wymienić kocioł; w następnym wniosku postarać się o dotację na instalację wewnątrz domu, a na końcu przeprowadzić termomodernizację obiektu.

W części na pytania z sali wiceprezes Lewandowski odpowiedział m.in. na pytanie Nowin Raciborskich dlaczego z programu Czyste Powietrze jest możliwe finansowanie kotłów węglowych. Nadmieniliśmy, że w Raciborzu samorząd już na poważnie dąży do tzw. strefy bez węgla, więc dotowanie pieców węglowych jest nie na rękę zwolennikom radykalnych rozwiązań w walce ze smogiem. Wiceprezes funduszu tłumaczył, że chodzi o kotły węglowe najwyższej klasy, na paliwo z równie wysokiej półki; sprzęt certyfikowany, a nie „od kowala”. - Walczymy z ubóstwem energetycznym, a przy zastosowaniu dotacji tylko na droższe od węgla systemy wyłącznie byśmy owo ubóstwo poszerzali – mówił.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Izabela  Kloc

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.