środa, 22 maja 2024

imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy

RSS

Kibole Ruchu Chorzów podejrzani o kradzież TIR-ów i oszustwa. Czterdzieści osób aresztowanych

26.03.2019 09:58 | 0 komentarzy | acz

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach nadzoruje postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej wywodzącej się ze środowisk pseudokibiców Ruchu Chorzów i innych klubów piłkarskich, zajmującej się m.in. przemytem narkotyków, rozbojami, pobiciami.

Kibole Ruchu Chorzów podejrzani o kradzież TIR-ów i oszustwa. Czterdzieści osób aresztowanych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Grupa dokonywała licznych przestępstw
W toku postępowania prokuratorzy Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działała od początku 2013 roku do grudnia 2016 roku na terenie województwa śląskiego, dolnośląskiego, podlaskiego i lubelskiego. W toku śledztwa ustalono, że grupa zajmowała się wprowadzaniem do obrotu środków odurzających i substancji psychotropowych oraz dokonywaniem rozbojów, w tym także oszustw tzw. metodą na policjanta.

Aktualnie w toku postępowania środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania stosowany jest wobec 41 podejrzanych. W toku śledztwa ujawniono także działalność powiązanych z nią dwóch innych grup przestępczych zajmujących się kradzieżami naczep i TIRów oraz przemytem narkotyków z Holandii. Na polecenie prokuratora (19-20 marca 2019 roku) zatrzymano 5 osób, które usłyszały zarzuty.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty
W toku śledztwa prokurator przedstawił 5 zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego oraz kradzieży i paserstwa TIRów i naczep, przy jednoczesnym uczynieniu sobie z popełnienia tych przestępstwa stałego źródło dochodu kwalifikowane z art. 278 par. 1 kk art. 279 par. 1 kk i art. 291 par. 1 kk. w zw. z art. 65 par. 1 kk. Ponadto zatrzymani usłyszeli zarzuty przemytu z Holandii do Polski znacznych ilości substancji odurzających w postaci marihuany przy jednoczesnym uczynieniu sobie z popełnienia tych przestępstwa stałego źródło dochodu kwalifikowane z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. z art. 65 par. 1 kk.

Analogiczne zarzuty przedstawione zostały kolejnym 5 osobom, które posiadają już status podejrzanych w śledztwie i aktualnie pozostają tymczasowo aresztowane bądź wykonywane są wobec nich kary pozbawienia wolności orzeczone w innych sprawach.

Środki zapobiegawcze
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec trzech zatrzymanych osób wnioski zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych dwóch zatrzymanych osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczeń majątkowych i zakazu opuszczania kraju.Przestępstwo przemytu znacznych ilości narkotyków zagrożone jest karą do 15 lat pozbawiania wolności.
(acz)