środa, 22 września 2021

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Marklowice w oku kamery?

24.03.2019 07:00 | 0 komentarzy | juk

Kamery online z powodzeniem od lat funkcjonują np. w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach. Czy również na Marklowice uda się spojrzeć „oczami” podobnego urządzenia? Część mieszkańców jest na tak, włodarze - odnoszą się do pomysłu bardziej sceptycznie.

Marklowice w oku kamery?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Każdy internauta bez wychodzenia z domu może bez problemu sprawdzić liczbę turystów zwiedzających Koloseum w Rzymie, oblężenie plaży w Kołobrzegu czy ilość narciarzy na wiślańskich stokach. Wszystko dzięki kamerom internetowym z podglądem na żywo. Jeden z mieszkańców Marklowic proponuje, by podobne urządzenie zamontować na terenie gminy. - Świetny pomysł. W wielu miejscach takie kamery funkcjonują - mówią marklowiczanie. - Będąc daleko od domu, można by w łatwy i szybki sposób sprawdzić, co się dzieje w gminie - dodają.

Fenomenalna panorama gminy

Pan Jakub Szubski zwrócił się do marklowickich radnych z prośbą o montaż kamery z podglądem na żywo. - Myślę, że takie urządzenie pomogłoby w ukazaniu piękna naszej gminy. Jest to też pewien sposób na jej promocję - mówi pan Jakub. Dodaje, że dobrym miejscem na zamontowanie kamery byłaby wieża kościoła św. Stanisława. - Stamtąd byłby fenomenalny widok na naszą gminę. Panorama rozciągałaby się m.in. na Słoneczną Wyspę, budynek urząd gminy oraz szyb kopalniany - opisuje Szubski. - Część mieszkańców prawdopodobnie nigdy nie widziała Marklowic z tej perspektywy, z wysokości kilkudziesięciu metrów - podkreśla.

Konsultacje prawne

Podczas ostatniej łączonej komisji władze gminy dyskutowały nad pomysłem. Urzędnicy podeszli do niego z dystansem i dozą sceptycyzmu. - Nie wiem, czy nasi mieszkańcy byliby zadowoleni, gdyby ciągle śledziło ich oko kamery i ludzie na całym świecie, mogli oglądać co i kiedy robią - mówił sekretarz gminy Benedykt Kołodziejczyk. Radni zdecydowali, że sprawę skonsultują z gminnym radcą prawnym. Ma on rozstrzygnąć, czy montaż kamery online jest zgodny z obowiązującymi przepisami. Wielu z nich pomysł się jednak spodobał.

(juk)

Ludzie:

Benedykt Kołodziejczyk

Benedykt Kołodziejczyk

Były Radny Miasta Rybnik oraz sekretarz Marklowic. Zmarł 12 kwietnia 2021 r.