środa, 26 stycznia 2022

imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny

RSS

Samborowice zadecydowały. Sołtys Niewiera na kolejne pięć lat

22.01.2019 07:48 | 0 komentarzy | mad

Samborowice to pierwsze sołectwo w gminie Pietrowice Wielkie, które zadecydowało o wyborze sołtysa i rady sołeckiej. Spotkanie odbyło się w poniedziałek 21 stycznia w miejscowej szkole.

Samborowice zadecydowały. Sołtys Niewiera na kolejne pięć lat
Adrian Niewiera (48 l.) – to sołtys, który rządzi Samborowicami już od 16 lat (4 kadencje). Jest żonaty, ma trójkę dzieci. W jesiennych wyborach samorządowych kandydował również na radnego powiatowego (KWW Razem dla Ziemi Raciborskiej). Nie uzyskał jednak mandatu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Kogo proponujecie na sołtysa – pytał wójt Andrzej Wawrzynek zgromadzonych w sali gimnastycznej samborowickiej podstawówki. – Adriana, Adriana – skandowali mieszkańcy. Chodziło o Adriana Niewierę, sołtysa, który Samborowicami rządził już przez cztery poprzednie kadencje. – Myślę, że to sprawdzony kandydat – uśmiechnął się wójt.

Głosowanie było tylko formalnością. Dotychczasowy sołtys nadal będzie stał na czele wioski. Tym razem jednak nie przez cztery lata, a pięć – to zmiana, którą zaproponowała gmina, po tym, jak wydłużono kadencje w samorządach. – Cieszę się, że mam wasze poparcie. To bardzo dla mnie ważne – dziękował Adrian Niewiera po ogłoszeniu wyników. W skład rady sołeckiej natomiast weszli: Krzysztof Młocek, Daniela Szarata-Kuklewicz, Marek Martinus, Patryk Grzegorczyk, Wiesław Rusnarczyk oraz Sandra Krzyżok.

Ponad 100 tys. zł dla Samborowic

Była też mowa o budżecie sołeckim – to wsparcie ze strony gminy, które w ciągu czterech lat wyniosło 114 tys. złotych. W ramach środków dokonano m.in. rewitalizacji boiska przy miejscowej szkole, zakupiono namioty na festyny oraz organizowano liczne wydarzenia.

Przedstawiono również plany na 2019 rok. Do rozdysponowania jest 23 tys. złotych. Środki mają być wydatkowane na rewitalizację placu zabaw przy podstawówce, zakup kolejnych namiotów oraz na organizację imprez. W Samborowicach organizowane są m.in. dożynki, uroczystości z okazji obchodów św. Marcina czy tanzbär, czyli wodzenie niedźwiedzia.

Głos wójta i dzielnicowego

Wójt Andrzej Wawrzynek wyraził swoje zadowolenie względem sołtysa. Mówił, że sam jest ojcem jedenastu sołectw. Rządzących w Samborowicach określił jako wyróżniającą się grupę. – Dziękuję za dobrą współpracę – mówił.

W spotkaniu wziął udział również dzielnicowy asp. sztab. Piotr Badurczyk. Przestrzegał mieszkańców przed oszustwami internetowymi oraz telefonicznymi. Zauważał, że w Pietrowicach Wielkich nie jest ich dużo, jednak są. – Bądźmy ostrożni – apelował. Podkreślał, że każde oszustwo, nawet to najmniejsze należy zgłosić na policję.

Terminy kolejnych spotkań:

  • 22 stycznia (wtorek) – Lekartów godz.17.00 (świetlica wiejska)
  • 22 stycznia (wtorek) – Cyprzanów godz.18.30 (świetlica wiejska)
  • 23 stycznia (środa) – Kornice godz.17.00 (świetlica wiejska)
  • 23 stycznia (środa) – Żerdziny godz.18.30 (świetlica wiejska)
  • 24 stycznia (czwartek) – Gródczanki godz.17.00 (świetlica OSP)
  • 24 stycznia (czwartek) – Pietrowice Wielkie godz.18.30 (Centrum)
  • 25 stycznia (piątek) – Pawłów godz.18.30 (świetlica OSP)
  • 28 stycznia (poniedziałek) – Krowiarki godz.17.00 (świetlica OSP)
  • 28 stycznia (poniedziałek) – Maków godz.18.30 (świetlica wiejska)
  • 4 luty (poniedziałek) – Amandów godz.17.00 (świetlica wiejska)

Ludzie:

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.