Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Do sądu za wysypywanie odpadów w lesie

16.01.2019 12:35 | 5 komentarzy | art

Mężczyźni, którzy 9 stycznia zostali przyłapani przez dziennikarza Nowin Wodzisławskich na pozbywaniu się odpadów poremontowych w lesie, prawdopodobnie odpowiedzą za swój czyn przed temidą.

Do sądu za wysypywanie odpadów w lesie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, że sprawcy mieli szansę uniknąć odpowiedzialności. Dziennikarz (wtedy się nie przedstawił) poinformował ich, że albo pozbierają odpady i wykażą się dokumentem potwierdzającym ich legalne zagospodarowanie, albo w przeciwnym razie o sprawie zostaną zawiadomione odpowiednie organy. Mężczyźni nie skorzystali z tej możliwości, pozostawili odpady, więc o sprawie poinformowany został wójt Godowa Mariusz Adamczyk, jako właściciel terenu, na którym pozbyto się odpadów. Ten wezwał straż miejską z Wodzisławia, z którą współpracuje gmina Godów. Strażnicy otrzymali nagranie i zdjęcie, na których widać jak odpady są zrzucane z ciężarówki oraz jej numery rejestracyjne. Właściciel auta został szybko ustalony. To mieszkaniec Wodzisławia.

- Właściciel samochodu został wezwany przez nas za pośrednictwem matki do stawienia się u nas do piątku. Nie stawił się, więc w poniedziałek (14 stycznia – przyp. red.) wysłaliśmy oficjalne wezwanie – mówi Beata Drzeniek, komendant Straży Miejskiej w Wodzisławiu. Jak dodaje, Straż o ukaranie sprawców będzie wnioskować do sądu. - Wystawienie mandatu w wysokości 500 zł to, wydaje nam się, w tej sytuacji zbyt mało – mówi Drzeniek. Sąd może zaś nałożyć karę do 5 tys. zł, choć doświadczenie uczy, że z reguły kary są znacznie niższe. Kiedy w Syryni czterech sprawców pozbyło się gruzu, odpadów komunalnych oraz ziemi, sąd nałożył na nich kary finansowe w wysokości od 200 do 1000 zł.

Dodatkowo wójt Godowa Mariusz Adamczyk zapowiedział, że jako iż odpady w Krostoszowicach zostały wyrzucone na działce gminnej, to - po rozeznaniu podstaw prawnych – gmina sama zleci wywiezienie i zagospodarowanie odpadów, a sprawcy zostaną obciążeni przez gminę kosztami.