Sobota, 29 stycznia 2022

imieniny: Franciszka, Zdzisława, Walerego

RSS

PiS apeluje o współpracę w powiecie. Chce odpowiadać za szpital i oświatę

09.01.2019 14:41 | 57 komentarzy | mak

Senator Adam Gawęda, poseł Izabela Kloc i była wicestarosta Danuta Maćkowska apelują do nowego starosty powiatu wodzisławskiego Leszka Bizonia o współpracę. - Dla dobra mieszkańców - mówią. Prawo i Sprawiedliwość chce odpowiadać w powiecie za szpital i oświatę. Dlaczego? Przedstawiciele tej partii uważają, że w poprzedniej kadencji wiele w tych dziedzinach zdziałali. Z PiS przy jednym stole zasiadł były starosta Ireneusz Serwotka.

PiS apeluje o współpracę w powiecie. Chce odpowiadać za szpital i oświatę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W środę (9 stycznia) odbyła się konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości. Wzięli w niej udział przedstawicele partii - senator Adam Gawęda, poseł Izabela Kloc oraz była wicestarosta powiatu wodzisławskiego Danuta Maćkowska (obecnie radna powiatu). Pojawił się również były starosta powiatu wodzisławskiego Ireneusz Serwotka (obecnie radny powiatu z ugrupowania Zgoda i Rozwój). Chwalili się, że skutecznie współpracowali przez 2,5 roku w poprzedniej kadencji. Bo przypomnijmy, że w radzie powiatu wodzisławskiego koalicję tworzyli wówczas przedstawiciele PiS, ZiR oraz Wspólnoty Samorządowej. W nowej kadencji Wspólnota porozumiała się jednak z Koalicją Obywatelską. A PiS i ZiR stały się opozycją.

Kasa dla Śląska, ale czy kasa dla powiatu?

Konferencję prasową otworzył senator Adam Gawęda. - Przed nam bardzo ważny okres - rozpoczął mając na myśli zapowiadany przez premiera Mateusza Morawieckiego rządowy "Program dla Śląska", który - przypomnijmy - przewiduje 70 inwestycji o łącznej wartości sięgającej 40 mld zł. - Wiele z ogniw tego programu może być skierowanych dla powiatu wodzisławskiego. Ale żeby skutecznie realizować program, potrzebna jest współpraca - zaznaczył Gawęda.

Później poseł Izabela Kloc przedstawiła powyborczy krajobraz w śląskim samorządzie. Przypomniała, że PiS rządzi w sejmiku województwa śląskiego. Ale szybko dodała, że brakuje współpracy na linii PiS i niektóre powiaty w naszym regionie. Wymieniła powiaty wodzisławski, raciborski, mikołowski oraz rybnicki. Stwierdziła, że szefowie tych powiatów zamykają się na współpracę z PiS. A bez dialogu nie może być mowy o diagnozowaniu potrzeb powiatów czy ich problemów. A co za tym idzie - jej zdaniem trudno będzie o owocną wsparcie. - Dlatego zwracam się z apelem do obecnie rządzących w tych powiatach o współpracę z Prawem i Sprawiedliwością dla dobra mieszkańców. Bo bez tej współpracy wiele ważnych przedsięwzięć i inwestycji nie będzie możliwych. Tylko współpraca gwarantuje realizację "Programu dla Śląska" - stwierdziła poseł Kloc. - Obecni starostowie tych powiatów powinni schować swoje indywidualne ambicje, bo myślę że często o te ambicje sprawa się rozgrywa - tak oceniła powody obecnego braku współpracy.

Do tanga trzeba dwojga, ale...

Dla obserwatorów sceny politycznej w powiecie wodzisławskim sytuacja może wydawać się niezrozumiała. Nowy starosta Leszek Bizoń mówi, że liczy na współpracę z PiS-em (TUTAJ). Działacze PiS mówią z kolei, że chcą współpracy z władzami powiatu. Ale współpracy nie ma. - Według nas słowa nowego starosty o chęci współpracy są puste - stwierdziła Danuta Maćkowska. - Nie dostaliśmy żadnej szansy na współpracę. Pomimo naszych apeli zostaliśmy odsunięci - dopowiedział senator Gawęda.

Jak konkretnie PiS pojmuje współpracę z obecnymi władzami powiatu wodzisławskiego i jakie ma oczekiwania? - W poprzedniej kadencji bardzo dobrze spisaliśmy się w dwóch dziedzinach: edukacji i ochronie zdrowia. Uważam, że w dalszym ciągu PiS powinno być odpowiedzialne za te dwie dziedziny. Szpital w powiecie wodzisławskim jest sztandarowym przykładem - mówiła poseł Kloc i wymieniała poczynione w poprzedniej kadencji szpitalne inwestycje, jak budowa dwóch traktów operacyjnych. Na pytanie dziennikarzy czy PiS-owi chodzi o miejsca w zarządzie powiatu wodzisławskiego odpowiedziała. - Myślę że obecne władze samorządowe doskonale zrozumieją ten przekaz. Jeśli mamy współpracować, to chcemy być odpowiedzialni za służbę zdrowia i edukację - zaznaczyła.

Więcej w kolejnym wydaniu Nowin Wodzisławskich

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Ireneusz  Serwotka

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski

Izabela  Kloc

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.