Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Sposoby na zdrowy kręgosłup u osób, pracujących przy komputerze

02.01.2019 15:30 | 0 komentarzy | MK

Każda praca biurowa obciąża kręgosłup, mięśnie barków, karku i rąk. Kilkugodzinne przebywanie w pozycji siedzącej może prowadzić do różnorodnych schorzeń, często wymagających rehabilitacji. To nie oznacza, że praca przy komputerze jest niebezpieczna. Wystarczy stosować metody, które zapobiegają bólowi pleców i zaburzeniom układu ruchowego. Dowiedz się więcej, czytając nasz artykuł!

Sposoby na zdrowy kręgosłup u osób, pracujących przy komputerze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zawsze przyjmuj prawidłową postawę przy biurku

Spędzając wiele czasu przy komputerze, konieczne jest wyrobienie w sobie nawyku przyjmowania odpowiedniej postawy. Bez względu na to, czy pracujemy w firmie czy w domu, nigdy nie powinniśmy kłaść nóg na blacie biurka ani, co niestety regularnie robimy, zakładać nogi na nogę. Siedzieć należy w niewymuszonej pozycji, zachowując prosty kręgosłup. Dobrze, gdyby nasze łokcie spoczywały na podłokietnikach, a górna część monitora znajdowała się poniżej linii naszego wzroku. Pod stopami można ustawić podnóżek, który zapewni im spoczynkowe ułożenie. Ponadto nie wolno pominąć jeszcze jednej, istotnej rzeczy. Jest nią poduszka ortopedyczna pod plecy. To wyrób medyczny, wypełniony pianką poliuretanową. Umożliwia on przyjęcie odpowiedniej pozycji, a także odciąża odcinek lędźwiowy. O tym, czy poduszki korekcyjne rzeczywiście są potrzebne pracownikom biurowym, piszemy w dalszej części artykułu.

Zaopatrz się w poduszki ortopedyczne i wykonuj ćwiczenia

Pracując przy komputerze, raz na godzinę należy zrobić sobie kilkuminutową przerwę od patrzenia w monitor. Zalecane jest rozprostowanie nóg i kręgosłupa, rozciągnięcie rąk oraz szyi. Nie zawsze mamy taką możliwość. W sytuacji, gdy biuro zapewnia tylko dwie przerwy, w odstępach kilkugodzinnych, trzeba się ratować ćwiczeniami do wykonywania na siedząco. Zaliczamy do nich krążenie ramion, prostowanie łokci oraz obroty głowy. Te nieskomplikowane czynności pozwolą nam odciążyć mięśnie, a także nabrać sił do dalszej pracy. Żeby była ona w pełni wydajna, oprócz ergonomicznego fotela biurowego, warto zainwestować w poduszki ortopedyczne. Tego typu produkty są sprzedawane w sklepach medycznych, jak MegaMedic. Poduszki występują w różnych wariantach, a do biura szczególnie rekomendowane są modele pod plecy, zakładane na oparcie krzesła. Na uwagę zasługują również poduszki korekcyjne lędźwiowe, dopasowujące się do kształtu i ciężaru ciała. Dobra poduszka zapewnia ulgę, przypomina o zachowaniu prawidłowej postawy przy komputerze oraz, co najważniejsze, pełni istotną funkcję w profilaktyce. A ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, zadbajmy o swój kręgosłup, zanim ten upomni się o pomoc.

Stosując powyższe rady, praca przy komputerze nie będzie obciążająca dla naszego organizmu. Po ośmiu godzinach ruszymy do domu wypoczęci, jak nigdy wcześniej. Pamiętajmy, żeby w wolnym czasie nie rezygnować z aktywności fizycznej – rozciąganie czy pływanie to znakomite sposoby na wzmocnienie mięśni i ich regenerację po pracy w pozycji siedzącej.

Materiał zewnętrzny