Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Dawid Wacławczyk: Podziały polityczne zaczęły przesłaniać nam zdrowy rozsądek

02.01.2019 07:00 | 9 komentarzy | żet

- Rok 2018 był dla mnie niezwykle intensywny i zapamiętam go jako rekordowy pod wieloma względami. Chociaż nie brakowało w nim chwil trudnych, a nawet dramatycznych (w tym także śmierci kolegów i przyjaciół) to generalnie uważam go za udany - pisze radny i przedsiębiorca Dawid Wacławczyk.

Dawid Wacławczyk: Podziały polityczne zaczęły przesłaniać nam zdrowy rozsądek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Plusy. Na pewno jestem zadowolony ze spraw zawodowych, gdyż firma, która kieruję zrealizowała rekordową liczbę imprez turystycznych, zdobywając doświadczenie także w nowym segmencie rynku jakim są grupowe imprezy samolotowe. Uwielbiam rozwój, a dzisiaj jako organizator czy pilot czuję się pewnie zarówno w Europie jak i poza nią. W kwestii działalności społeczno-kulturalnej także było interesująco. Raciborski Festiwal Podróżniczy WIATRAKI obchodził okrągłą XV rocznicę swojego istnienia, co także zaowocowało rekordową liczbą punktów programu i zaproszonych gości, a także rekordową widownią. Festiwal ten daje mi ogromną satysfakcję. Pozytywnie nastroiły mnie także sprawy samorządowe. Kilka moich pomysłów (m.in. Święto Powiatu Raciborskiego, Study Tour po Ziemi Raciborskiej) zostało zrealizowanych z powodzeniem. Na pewno bardzo miłe jest otrzymanie rekordowej ilości głosów w wyborach do Rady Powiatu Raciborskiego i to po raz drugi z rzędu. Traktuję to jako ogromny zaszczyt, wyróżnienie i wielki kredyt zaufania motywujący do dalszej pracy. Jeszcze większym sukcesem okazały się wybory "miejskie", gdzie moje stowarzyszenie (RSS Nasze Miasto) znalazło się w koalicji rządzącej w Radzie Miasta, a popierany przez nas kandydat został Prezydentem Raciborza. Te zmiany to prawdziwy przełom w raciborskiej polityce, coś na co czekałem od 12 lat. Cieszę się z tego, że odegrałem pewną rolę w zbudowaniu solidnej i wartościowej drużyny wyborczej oraz z tego, że w końcu doszło do zjednoczenia się dawnych sił opozycyjnych.

Minusy. Miniony rok został w Raciborzu zmarnowany w kwestii możliwości zadbania o poprawę jakości powietrza. Debatowanie nad zmianami w miejskim Programie Ograniczenia Niskiej Emisji zajęło prawie rok i przypominało zapasy w kisielu. Kilkadziesiąt osób rocznie umiera w naszym mieście właśnie z powodu tragicznej jakości powietrza, tymczasem na ten moment nie mamy nawet stacji badawczej WIOŚ i sprawnego systemu reagowania. Znaleźliśmy się poza rządową listą najbardziej zanieczyszczonych miast, na które zostaną skierowane dodatkowe środki na walkę ze smogiem. Poprzednie władze zlekceważyły też petycję rodziców domagających się zakupów oczyszczaczy powietrza dla raciborskich żłobków i przedszkoli. Tragicznie przedstawia się także jakość ogrzewania w zasobie MZB. To problemy, od których nie uciekniemy.

Na pewno mojego optymizmu nie wzbudza także stan niskiego zaangażowania raciborzan w życie społeczne, a jako dramat odbieram poziom agresji obecny w dyskursie politycznym zarówno w skali ogólnopolskiej jak i lokalnej. Podziały polityczne zaczęły przesłaniać nam zdrowy rozsądek. Zamiast dyskusji mamy okładanie się pięściami. Po raz pierwszy w życiu musiałem zacząć blokować na swoim profilu osoby, których zachowanie przestało mieć cokolwiek wspólnego z kulturą, dobrym wychowaniem czy chociażby zwykłym szacunkiem do drugiego człowieka. To smutne, nigdy nie przypuszczałem, że będę musiał to robić.

Oczekiwania. W Nowy Rok 2019 wchodzę z wielkimi nadziejami, ale i oczywistymi obawami. W życiu prywatnym obiecuję sobie więcej czasu przeznaczać dla rodziny, choć już teraz widzę, że zawodowo będą mocno obciążony. Bardzo liczę na "przyspieszenie" w raciborskim samorządzie, choć wiem jak wiele jest w nim zaniedbań i spraw odłożonych na bok. Na pewno nasi radni i Prezydent będą poddani ogromnej presji wysokich oczekiwań. Sądzę jednak, że to podziała na nas wszystkich mobilizująco. Zespół "miejski" jest doświadczony i kompetentny. Musimy tylko zadbać o to, by działał sprawnie i pamiętał o tym, że jego siłą jest współpraca drużynowa.Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza