Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Decyzja zapadła. W Krzanowicach opłata za śmieci w górę

28.11.2018 13:00 | 0 komentarzy | mad

– To uchwała, która wszystkich boli – zapowiedział jej procedowanie przewodniczący Jan Długosz na sesji rady, którą zwołano na 27 listopada.

Decyzja zapadła. W Krzanowicach opłata za śmieci w górę
Burmistrz Andrzej Strzedulla przedstawiający radnym powody podniesienia opłaty, obok siedzi radca prawny Aleksander Żukowski.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Umowa z firmą Remondis, która wywozi śmieci z Krzanowic, wygaśnie z końcem tego roku. Urzędnicy byli więc zobowiązani na rozpisanie nowego przetargu, dokonali tego w październiku. Zainteresowane było tylko jedno przedsiębiorstwo, to obecne. Za usługę zażądało jednak więcej niż dotychczas. Cena brutto za realizację zadania w 2019 roku ma wynieść ponad 1 mln 263 tys. złotych. Jest to tym samym znaczny wzrost w porównaniu z rokiem bieżącym, bo umowa na rok 2018 opiewa na kwotę lekko ponad 939 tys. złotych; to około 30-procentowy wzrost.

– Tak duża zmiana cen nie dotknęła tylko gminy Krzanowice – poinformował radnych burmistrz Andrzej Strzedulla, pokusił się o porównanie opłat za wywóz śmieci z niektórych gmin powiatu raciborskiego i wodzisławskiego. W zestawieniu podał m.in. gminę Nędza, gdzie jak zaznaczył to w 2018 roku kosz wywozu odpadów komunalnych wyniósł lekko ponad 1 mln 28 tys. zł, a w 2019 ma wynieść ponad 1 mln 205 tys. złotych. – W przypadku innych gmin te różnice są jeszcze większe – argumentował, przedstawiając kolejne zestawienia. Mówił, że koszty związane z działalnością systemu odbioru odpadów komunalnych rosą w sposób lawinowy. Zauważył, że w ciągu dwóch lat kwota za wywóz śmieci w Krzanowicach poskoczyła o 100 procent.

- Wysokości stawek pokryją koszty funkcjonowania systemu w 2019 roku, o ile liczba mieszkańców nam się nie zmniejszy – komentował szef Krzanowic, dodając jednak, że na „koszty funkcjonowania etatu, pani, która zajmuje się gospodarką odpadami, już najprawdopodobniej pieniążków nie wystarczy”. Etat będzie pokryty z budżetu gminy.

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Andrzej Woźniak

Andrzej Woźniak

Radny gminy Krzanowice

Damian Kurka

Damian Kurka

Radny gminy Krzanowice

Jan Długosz

Jan Długosz

Przewodniczący radny miejskiej w Krzanowicach, sołtys Moravi 

Józef Kocem

Józef Kocem

Radny gminy Krzanowice

Piotr Nachlik

Piotr Nachlik

Radny gminy Krzanowice